› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

EPEC radzi. Jak oszczędzać ciepło w naszych domach?

› biznes ponad rok temu    12.02.2013
Redakcja elblag.net
komentarzy 2 ocen 14 / 86%
A A A
EPEC radzi. Jak oszczędzać ciepło w naszych domach?

Jak oszczędzać ciepło w naszych domach, aby płacić mniejsze rachunki za ogrzewanie? To, wbrew pozorom działanie, które wielu przypadkach nie wymaga praktycznie żadnych nakładów finansowych. Oszczędności w pobieranym cieple możemy poczynić, pamiętając o kilku ważnych zasadach. Jakich? O tym w tym poradniku.

Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie tylko dostarcza ciepło do budynków w Elblągu, ale także chce dbać o racjonalne wykorzystywanie dostarczanego ciepła przez swoich klientów. To zaś pozytywnie przełoży się na wymierne korzyści finansowe dla odbiorców usług EPEC w postaci poczynionych oszczędności.

Jak więc oszczędzać ciepło w naszych domach i firmach? Przede wszystkim warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. One praktycznie nic nie kosztują.

Wykorzystaj w pełni ciepło grzejników:

Nie zasłaniajmy grzejników zasłonami, firanami, meblami czy różnego rodzaju obudowami. Poprzez takie działanie przyczyniamy się do strat ciepła rzędu kilku procent, poprzez kierowanie dużej części ciepła z grzejnika na ścianę, przez którą przenika na zewnątrz.

Nie zasłaniajmy głowic termostatycznych. Powinny być one swobodnie omywane przez powietrze znajdujące się w pomieszczeniu, co gwarantuje jej poprawną pracę.

Montaż ekranów grzejnikowych (płyty izolacyjne pokryte warstwą materiału odbijającego promieniowanie cieplne) powoduje, że ciepło kierowane jest do wnętrza pomieszczenia, a nie poprzez ścianę na zewnątrz.

Temperatura pomieszczeń powinna wynikać z poczucia tzw. komfortu cieplnego:

Należy w różnych porach doby dokonywać zmian ustawienia temperatury; obniżenie na noc temperatury o 2-3 st. C jest korzystne dla zdrowego snu. Zmiana ta to oszczędność około 5-10% ciepła.

Często popełnianym błędem jest ustawienie grzejnika na maksymalną temperaturę. W ten sposób powodujemy przesuszenie powietrza w pomieszczeniu, co źle wpływa na zdrowie i nasze samopoczucie.

Gdy przebywamy poza domem wskazane jest ograniczenie ogrzewania mieszkania do minimum.

Odpowiednie wietrzenie pomieszczeń:

Wietrzenie pomieszczeń należy przeprowadzać krótko i często, tak aby nie dochodziło do wychłodzenia pomieszczenia.

Przy każdym dłuższym wietrzeniu należy grzejnik ustawić na minimalne grzanie. W ten sposób ograniczamy bezpowrotnie tracone ciepło.

W co warto inwestować, aby oszczędzać ciepło?

Na oszczędność ciepła wpływa również stan techniczny izolacji budynku oraz stolarki okiennej. Dlatego warto, gdy ich stan techniczny jest zły zadbać o to, aby wymienić okna lub wykonać izolację ciepłochłonną budynku.

- Istotnym elementem, który powoduje wymierne oszczędności jest montaż zaworów termostatycznych – mówi prezes EPEC Łukasz Piśkiewicz. -  Zadaniem tych zaworów jest regulacja ilości wody grzejnej. Umożliwiają one wykorzystanie zysków ciepła w pomieszczeniu od nasłonecznienia, pracujących urządzeń, oświetlenie, cieplejszych przegród itp.

Głowica termostatyczna rejestruje "darmowe ciepło" i automatycznie zmniejsza przepływ ciepłej wody w instalacji obniżając temperaturę grzejnika. Zwiększają one komfort cieplny, stwarzając możliwość wpływania na wartość temperatury w pomieszczeniu, oraz przyczyniają się do powstania oszczędności w zużyciu ciepła średnio rzędu 10 – 20 % ogólnego zużycia.

- Warto zastosować w swoich domach i biurach te wskazówki, ponieważ ich wdrożenie w życie wymiernie przełoży się na poczynione oszczędności w naszych budżetach – dodaje prezes EPEC Łukasz Piśkiewicz. – Chcemy, aby odbiorcy naszego ciepła wiedzieli, w jaki sposób wykorzystywać je racjonalnie.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (2)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Krzysiek-oszczedny.org
ponad rok temu ocena: 0%  2
To ja jeszcze w temacie pozwolę sobie wrzucić link gdzie też znajdziesz ciekawe porady na temat oszczędzania Koszt ogrzewania
~ Wyborca Świadomy
ponad rok temu ocena: 85%  1
No i proszę odpowiedni fachowiec na stołku Prezesa i zmieniła się polityka wewnątrz firmy jak i polityka informacyjna! Brawo Panie Prezesie! EPEC w końcu zaczął być zarządzany jak przedsiębiorstwo, które ma przynosić zyski ograniczać koszty i być konkurencyjny dla alternatywnych sposobów dostarczania ciepła. Szkoda, że nie można człowieka sklonować i obsadzić na stanowisku prezesa w ZKM, CS-B, Portu Morskiego, czy Dyrektora szpitala.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.