› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Energa Kogeneracja kontra prezydent Elbląga

› bieżące ponad rok temu    21.02.2020
Grażyna Wosińska
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Energa Kogeneracja kontra prezydent Elbląga fot. archiwum elblag.net / materiały prasowe

Energa Kogeneracja i prezydent Elbląga nie mogą się porozumieć  co do zawarcia umowy długoterminowej między Energa Kogeneracja (EKO) a Elbląskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej. Każda ze stron obarcza winą „przeciwnika”. 

Jak poinformowało Biuro Rady Miejskiej 27 lutego o godz.10 odbędzie się nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej poświęcona m.in. docelowemu zaopatrzeniu Elbląga w energię cieplną. Swoje koncepcje rozwiązania problemu przedstawią  Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej oraz Spółka Energa Kogeneracja. Przewidziana jest też dyskusja. 

Energa Kogeneracja uważa, że brak porozumienia z prezydentem Elbląga co do zawarcia umowy długoterminowej między EKO a EPEC sprawił, że EKO musi wyłączyć 30 czerwca 2020 roku kotły węglowe elektrociepłowni w Elblągu. To z kolei znacząco ograniczy wielkość mocy cieplnej wprowadzanej przez EKO do miejskiego systemu ciepłowniczego. O konieczności redukcji mocy EKO powiadomiła EPEC, zgodnie z ustawą Prawo energetyczne z odpowiednim wyprzedzeniem, we wrześniu 2018 roku. 

Od 2012 roku miasto nie zaakceptowało żadnego z przedstawionych przez EKO modeli zapewnienia dostaw ciepła dla Elbląga (blok gazowo-parowy zaproponowany w lutym 2012 roku, instalacja oczyszczania spalin dla kotłów węglowych w grudniu 2016 roku oraz układ silników gazowych z kotłownią wodną gazowo-olejową w sierpniu 2019 roku)

 - wyjaśnia EKO, w zamieszczonym na swojej stronie internetowej, opisie współpracy. 

Oświadczenie o rozwiązaniu umowy zostało przekazane EPEC w grudniu 2019 roku. Spełnione przy tym zostały określone samą umową warunki jej zakończenia, w tym 6-miesięczny okres wypowiedzenia. EKO licząc na osiągnięcie porozumienia z EPEC i władzami miasta, opóźniła rozpoczęcie okresu wypowiedzenia i w związku z tym zakończy się on 30 września. Jeśli chcesz wiedzieć więcej kliknij tutaj. 

Z kolei Witold Wróblewski, prezydent Elbląga w oświadczeniu przesłanym w grudniu ubiegłego roku, także naszej redakcji, nazywa EKO nieodpowiedzialnym partnerem  i obarcza go całą winą: 

Wobec braku chęci wypracowania konstruktywnych, wspólnych rozwiązań w kwestii docelowego modelu zaopatrzenia miasta w ciepło oraz zamiaru sprzedaży aktywów nie widzę celowości prowadzenia dalszych negocjacji z tak nieodpowiedzialnym partnerem. 

Umowa miała obowiązywać przez 26 lat, przy czym tylko strona sprzedająca miała prawo ustalania ceny i wypowiadania umowy praktycznie z dnia na dzień. Jednocześnie zabraniała nam inwestowania przez ten okres we własne źródła ciepła. Czy takie zapisy gwarantowałyby mieszkańcom ciepłe kaloryfery? Z całą pewnością nie, dlatego na pewno nie zgodzę się na takie warunki


Prezydent poinformował, że po wnikliwym przeanalizowaniu kilku wariantów modelu rozwiązania problemu wybrał według niego najlepszy – samorządowy. 

Zakłada on budowę własnego – miejskiego źródła ciepła, gwarantującego trwałość dostaw i realny wpływ na jego cenę. Dziś jesteśmy pewni – nie możemy opierać bezpieczeństwa dostaw ciepła na narzuconych rozwiązaniach, zabezpieczających jedynie interes monopolistycznej spółki, a nie miasta i mieszkańców. Przyjęta przez nas koncepcja gwarantuje, że już nikt nigdy nie będzie szantażował nas elblążan zimnymi kaloryferami

- zapewnia Witold Wróblewski, prezydent Elbląga. 

Na czym polega owa koncepcja dowiemy się 27 lutego podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej. 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 1
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.