› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - Bi-plast

komentowane

oceniane

Elblążanka na prestiżowym obozie naukowym. Było 180 chętnych na jedno miejsce

› rozwój i edukacja 7 miesięcy temu    11.07.2018
Grażyna Wosińska
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Elblążanka na prestiżowym obozie naukowym. Było 180 chętnych na jedno miejsce  fot. ZSO nr 2 w Elblągu

Uczennica Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Elblągu Agnieszka Dąbkowska do 15 lipca weźmie udział w prestiżowym obozie naukowym. Znalazła się w doborowym gronie 50 uczestników. Chętnych było aż 9 tysięcy.  

W tegorocznym programie stypendialnym ADAMED SmartU  zarejestrowało się aż 9 tys. uczestników, czyli o  2 tys. więcej niż w ubiegłym roku. Miejsc było tylko 50. Wśród szczęśliwców, którzy najlepiej poradzili sobie z innowacyjną grą rekrutacyjną znalazła się  Agnieszka Dąbkowska, uczennica ZSO nr 2 w Elblągu. 

To jej aplikacja została pozytywnie oceniona przez Radę Naukową programu i dlatego teraz weźmie udział w letnim obozie naukowym w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, dofinansowanym ze środków Unii Europejskiej

-  wyjaśnia Aleksandra Franas, Biuro Prasowe Programu ADAMED SmartUP.  

15 lipca wystartuje czwarty już obóz naukowy organizowany w ramach programu ADAMED SmartUP. Przez najbliższe dwa tygodnie  Agnieszka Dąbkowska zmierzy się z zagadnieniami nauk ścisłych i przyrodniczych oraz pod okiem doświadczonych wykładowców pozna tajniki z zakresu chemii.

Udział w obozie może być dla niej także szansą na uzyskanie stypendium naukowego, które corocznie przyznawane jest najzdolniejszym laureatom

- informuje Aleksandra Franas.

Uczennica klasy IIIC LO Agnieszka Dąbkowska

już drugi rok jest Stypendystką Programu dla wybitnie zdolnych Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci w Warszawie.

Na przełomie listopada i grudnia 2017r. Agnieszka uczestniczyła w warsztatach naukowych w Instytucie Chemii Fizycznej PAN w Warszawie, organizowanych przez KFnRD. Podczas warsztatów prowadziła badania w laboratorium mikrofluidyki. Mikrofluidyka to nowa technologia, umożliwiająca generowanie kropelek cieczy (nano- czy nawet pikolitrowych), które mogą służyć jako miniaturowe probówki laboratoryjne. Zachowanie tak wytworzonych kropelek z łatwością można kontrolować, np. można je ze sobą łączyć, mieszać i dzielić, co jest elementem kluczowym w każdej analizie.

Podczas warsztatów Agnieszka miała okazję wykonać serię doświadczeń na układach mikrofluidycznych, m.in. tworzenie kropel, przepływową detekcję optyczną (fluorescencję i absorpcję) oraz generowanie bibliotek nanolitrowych kropel. Oprócz tego przeprowadziła kilka badań z zakresu mikrobiologii: wykonywała antybiogramy, badała „łysinki” bakteriofagów oraz prowadziła syntezę antybakteryjnych nanocząstek złota.

Warsztaty te były dla Agnieszki Dąbkowskiej doskonałą okazją do przyjrzenia się z bliska pracy naukowców, samodzielnej pracy w profesjonalnym laboratorium naukowym oraz szansą na zdobycie nowej wiedzy i umiejętności

- czytamy w notatce opracowanej przez Hannę Pietras, nauczycielkę biologii. 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.