› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

komentowane

oceniane

Elblążaninie, możesz spędzić noc w ośrodku manewrowania statkami!

› rozwój i edukacja 7 miesięcy temu    10.08.2017
Marcin Mongiałło
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
 fot. facebook.com

Taka okazja nie zdarza się często. Jest to nie lada gratka dla miłośników techniki, statków, niecodziennej przygody. 19 sierpnia pięćdziesięciu ochotników będzie miało okazję przyglądać się manewrom statków w Badawczo-Szkoleniowym Ośrodku Manewrowania Statkami nad jeziorem Silm w Kamionce koło Iławy. Dodatkową atrakcją jest to, że wszystko będzie się działo w nocy.

Organizatorami tej bardzo nietypowej, niecodziennej atrakcji są Port Śródlądowy w Iławie, Stowarzyszenie Miłośników Kanału Elbląskiego „Navicula” oraz Fundacja Bezpieczeństwa Żeglugi i Ochrony Środowiska, która zarządza ośrodkiem.

Spotkanie, które zaplanowano na 19 sierpnia, podzielone zostało na dwie części. Pierwsza rozpocznie się o godzinie 19:00 w sali konferencyjnej portu śródlądowego. Dyrektor Fundacji Bezpieczeństwa i Żeglugi Jacek Nowicki opowie o tym, skąd wzięła się pod Iławą tzw. „szkoła kapitanów”. Następnie odbędzie się prezentacja filmu „Gdzie tankowce po lesie pływają?”. O produkcji, która odsłoni przed uczestnikami spotkania tajemnice Badawczo-Szkoleniowego Ośrodka Manewrowania Statkami, opowie prezes Stowarzyszenia Miłośników Kanału Elbląskiego „Navicula” Sławomir Dylewski.

Po spotkaniu w porcie uczestnicy wezmą udział w wycieczce terenowej nad jezioro Silm, gdzie ze specjalnie przygotowanego miejsca będzie można przyglądać się nocnym manewrom statków. Organizatorzy zapewniają transport z portu do ośrodka i z powrotem.

Ze względów organizacyjnych liczba miejsc dla osób, które chciałyby wziąć udział w nocnej obserwacji manewrów statków jest ograniczona. Zgłoszenia przyjmowane są do 14 sierpnia w Powiatowym Centrum Informacji Turystycznej w Porcie Śródlądowym oraz pod numerem telefonu 602 744 083.

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do odwołania wycieczki terenowej nad jezioro Silm w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Badawczo-Szkoleniowy Ośrodek Manewrowania Statkami nad jeziorem Silm w Kamionce koło Iławy funkcjonuje już 38 lat (w 2004 roku obchodził jubileusz ćwierćwiecza) i jest jednym z zaledwie kilku tego typu ośrodków na świecie. Starszy od niego jest jedynie, powstały w 1968 r., ośrodek Port Revel koło Grenoble we Francji, a tyle samo lat ma ośrodek w Warsash nieopodal Southamplon w Anglii. Znacznie później powstały jeszcze dwa inne ośrodki szkoleniowe, które nauczają trudnej sztuki manewrowania na modelach redukcyjnych: Port Ash na zachodnim wybrzeżu Australii (ośrodek dysponuje 2 modelami masowców o nośności 50 tyś. ton) oraz ośrodek w stanie Massachusetts w Stanach Zjednoczonych. 

Po co tworzy się takie ośrodki? Dowódcy statków, piloci, przyprowadzający oceaniczne kolosy do nabrzeży, muszą być dobrze wyszkoleni. Gdzie mają się uczyć? W rzeczywistych warunkach – to zbyt kosztowne. Dlatego, powstają dla nich śródlądowe ośrodki doskonalenia.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 2
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.