› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

komentowane

oceniane

Elblążaninie, możesz spędzić noc w ośrodku manewrowania statkami!

› rozwój i edukacja 11 miesięcy temu    10.08.2017
Marcin Mongiałło
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Elblążaninie, możesz spędzić noc w ośrodku manewrowania statkami! fot. facebook.com

Taka okazja nie zdarza się często. Jest to nie lada gratka dla miłośników techniki, statków, niecodziennej przygody. 19 sierpnia pięćdziesięciu ochotników będzie miało okazję przyglądać się manewrom statków w Badawczo-Szkoleniowym Ośrodku Manewrowania Statkami nad jeziorem Silm w Kamionce koło Iławy. Dodatkową atrakcją jest to, że wszystko będzie się działo w nocy.

Organizatorami tej bardzo nietypowej, niecodziennej atrakcji są Port Śródlądowy w Iławie, Stowarzyszenie Miłośników Kanału Elbląskiego „Navicula” oraz Fundacja Bezpieczeństwa Żeglugi i Ochrony Środowiska, która zarządza ośrodkiem.

Spotkanie, które zaplanowano na 19 sierpnia, podzielone zostało na dwie części. Pierwsza rozpocznie się o godzinie 19:00 w sali konferencyjnej portu śródlądowego. Dyrektor Fundacji Bezpieczeństwa i Żeglugi Jacek Nowicki opowie o tym, skąd wzięła się pod Iławą tzw. „szkoła kapitanów”. Następnie odbędzie się prezentacja filmu „Gdzie tankowce po lesie pływają?”. O produkcji, która odsłoni przed uczestnikami spotkania tajemnice Badawczo-Szkoleniowego Ośrodka Manewrowania Statkami, opowie prezes Stowarzyszenia Miłośników Kanału Elbląskiego „Navicula” Sławomir Dylewski.

Po spotkaniu w porcie uczestnicy wezmą udział w wycieczce terenowej nad jezioro Silm, gdzie ze specjalnie przygotowanego miejsca będzie można przyglądać się nocnym manewrom statków. Organizatorzy zapewniają transport z portu do ośrodka i z powrotem.

Ze względów organizacyjnych liczba miejsc dla osób, które chciałyby wziąć udział w nocnej obserwacji manewrów statków jest ograniczona. Zgłoszenia przyjmowane są do 14 sierpnia w Powiatowym Centrum Informacji Turystycznej w Porcie Śródlądowym oraz pod numerem telefonu 602 744 083.

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do odwołania wycieczki terenowej nad jezioro Silm w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Badawczo-Szkoleniowy Ośrodek Manewrowania Statkami nad jeziorem Silm w Kamionce koło Iławy funkcjonuje już 38 lat (w 2004 roku obchodził jubileusz ćwierćwiecza) i jest jednym z zaledwie kilku tego typu ośrodków na świecie. Starszy od niego jest jedynie, powstały w 1968 r., ośrodek Port Revel koło Grenoble we Francji, a tyle samo lat ma ośrodek w Warsash nieopodal Southamplon w Anglii. Znacznie później powstały jeszcze dwa inne ośrodki szkoleniowe, które nauczają trudnej sztuki manewrowania na modelach redukcyjnych: Port Ash na zachodnim wybrzeżu Australii (ośrodek dysponuje 2 modelami masowców o nośności 50 tyś. ton) oraz ośrodek w stanie Massachusetts w Stanach Zjednoczonych. 

Po co tworzy się takie ośrodki? Dowódcy statków, piloci, przyprowadzający oceaniczne kolosy do nabrzeży, muszą być dobrze wyszkoleni. Gdzie mają się uczyć? W rzeczywistych warunkach – to zbyt kosztowne. Dlatego, powstają dla nich śródlądowe ośrodki doskonalenia.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 2
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.