› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Elblążanin zauważa: "Usunięto motyw Cmentarza Orląt Lwowskich"

› polityka ponad rok temu    11.09.2017
Marcin Mongiałło
komentarzy 2 ocen 1 / 100%
A A A
Elblążanin zauważa:  fot. archiwalna

Elblążanin Jacek Boki jako jeden z pierwszych zauważył, że ze strony internetowej zaprojektujpaszport.gov.pl usunięto wizerunek graficzny Cmentarza Orląt Lwowskich.

Stało się tak

pomimo tego, że do tej pory internauci, oddali najwięcej głosów właśnie na symbol bohaterskich obrońców polskości Lwowa w walce z ukraińskimi szowinistami w latach 1918-1919

– poinformowa już 2 września mieszkaniec naszego miasta. 

Te informacje się potwierdziły. Dzisiaj, 11 września, szef MSWiA Mariusz Błaszczak poinformował, że w nowym paszporcie zamiast wizerunku Ostrej Bramy pojawi się inskrypcja z grobu Marii Piłsudskiej, a zamiast wizerunku Cmentarza Orląt Lwowskich  – postać Antosia Petrykiewicza. 

W związku z uwagami, które napływały do ministerstwa, po wysłuchaniu rekomendacji zespołu ekspertów w sprawach, które wzbudzały kontrowersje, podjąłem następujące decyzje: jeśli chodzi o Cmentarz Orląt Lwowskich, zdecydowałem o tym, żeby zamiast ikony była przedstawiona postać Antosia Petrykiewicza

– poinformował minister.

Zaznaczył, że Petrykiewicz to najmłodszy kawaler Orderu Virtuti Militari,13-letni chłopiec, który razem z innymi orlętami lwowskimi walczył o niepodległość Polski i jest pochowany na Cmentarzu Orląt Lwowskich.

Szef MSWiA zdecydował też, że w paszporcie zamiast wizerunku Ostrej Bramy pojawi się inskrypcja z grobu Marii Piłsudskiej.

Grób matki i serce syna  – to jest bardzo przejmujący symbol postawy Polek, które w czasie zaborów wychowywały swoje dzieci w ten sposób żeby pamiętały o Polsce, o naszej tradycji, o naszej kulturze. Dzięki poświęceniu matek wyrosło pokolenie, które z sukcesem doprowadziło do odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 r.

 – powiedział minister.

Przypomnijmy, że akcja "Zaprojektuj paszport" jest ściśle związana z rocznicą 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.Jak wskazuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (organizator):

W 2018 roku minie 100 lat od odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji powstanie nowy polski paszport. Na jego stronach wizowych znajdą się wizerunki graficzne najważniejszych dla odzyskania niepodległości motywów: postaci, wydarzeń, miejsc i symboli. Po raz pierwszy w historii każdy będzie mógł mieć swój udział w projektowaniu paszportu.

 

Pierwszy raz od momentu wprowadzenia paszportu do obiegu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, można wziąć udział w jego projektowaniu. Dlatego warto głosować na postacie, wydarzenia, miejsca lub symbole związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości w 1918 roku, których motywy graficzne znajdą się w nowej książeczce paszportowej.

Czym naraziły się Orlęta lwowskie na taki ruch? Czy Żydzi zdobyliby się na podobny krok, jak strona polska, usuwając motywy związane z ich historią podczas organizowania podobnej akcji w Izraelu?

1 sierpnia portal kresy.pl poinformował, że:

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy podało, że zaapelowało do Polski o rozwiązanie „w duchu dobrosąsiedztwa” kwestii motywu Cmentarza Orląt Lwowskich, który może znaleźć się w nowym polskim paszporcie, zaprojektowanym z okazji 100-lecia Niepodległości Państwa Polskiego.

Strona ukraińska podkreśliła, że idea umieszczenia w nowych polskich paszportach rysunku Cmentarza Orląt we Lwowie wywołuje sprzeczności, i podkreśliła, że konieczne jest rozwiązanie tej kwestii w duchu dobrosąsiedztwa.

W sierpniu Ukraina oświadczyła, że możliwość umieszczenia w nowym paszporcie grafiki z motywem Cmentarza Orląt jest „nieprzyjaznym krokiem”. Wręczono również notę dyplomatyczną w tej sprawie ambasadorowi Polski Janowi Piekło.

Jak zauważa elblążanin:

Według banderowców rządzących dziś w Kijowie, idea umieszczenia w nowych polskich paszportach rysunku Cmentarza Orląt we Lwowie wywołuje sprzeczności, jest krokiem nieprzyjaznym ze strony Polski wobec Ukrainy, ma negatywny wpływ na rozwój naszego, prawdziwie przyjaznego, strategicznego partnerstwa ukraińsko-polskiego oraz jest upolitycznianiem faktów historycznych i wrogim krokiem przeciwko banderowskiej juncie z Kijowa. Idąc tropem tej ,,logiki'' postawienie na całej już dziś Ukrainie pomników banderowskich ludobójców, takich jak Bandera, Szuchewycz, Kłym Sawur, Mykoła Łebiedź, Enej, i wielu innym, nazywanie ulic, skwerów, szkół i innych miejsc użyteczności publicznej w każdej wsi, miasteczku i mieście Ukrainy imionami tych ludobójców oraz umieszczenie na frontonie Polskiego Liceum we Lwowie, popiersia kata Wołynia i Małopolski Wschodniej Romana Szuchewycza rzecz jasna w żadnym punkcie nie wypełnia tych samych pretensji, jakie nieustannie kierują pod naszym adresem Ukraińcy. Nazwać coś takiego bezczelnością, to chyba najłagodniejsze określenie zarzutów słanych do Warszawy raz za razem przez spadkobierców i kontynuatorów myśli i czynów ludobójców spod znaku OUN-UPA i SS Galizien.

Innego zdania jest dziennikarka tygodnika Polityka Jagienka Wilczak:

Lwów był – także w II RP – jednym z najważniejszych polskich miast, ale dziś jest miastem ukraińskim. Cmentarz Orląt jest dla nas ważną nekropolią, otwartą ponownie dopiero w III RP. Jednak umieszczanie wizerunku Cmentarza Orląt w polskim paszporcie uważam za nietakt, za bezmyślne lub celowe igranie z uczuciami Ukraińców, gdzie wciąż tli się podejrzenie, że Polacy ruszą odzyskiwać Lwów (podobnie zresztą jest w Wilnie).

 

Czy my bylibyśmy zachwyceni gdyby podobnie zachowali się Niemcy, umieszczając na kartach swoich paszportów wizerunek ważnych w ich pamięci miejsc z Wrocławia, Gorzowa, Szczecina czy Kołobrzegu? Czy nie protestowalibyśmy, nie uznalibyśmy tego za prowokację? Jeśli tak ma wyglądać nowy polski paszport, w dodatku zmieniony z okazji tak doniosłej jak 100-lecie odzyskania niepodległości, to może lepiej niech zostanie po staremu.

Pełny tekst elblążanina znajduje się pod adresem: 

kresywekrwi.blogspot.com/2017/09/usunieto-motyw-cmentarza-orlat-lwowskich.html

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 2
    BRAK SŁÓW
Komentarze (2)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Greg
ponad rok temu ocena: 0%  2
Cmentarz Orląt Lwowskich to wyjątkowy symbol. Trudno go porównać do jakiegokolwiek symbolu niemieckiego na obecnych ziemiach polskich. Polska cały czas żyje pod presją innych państw. Słyszę co chwila w mediach: a co powiedzą Francuzi, czy Niemcy. Gów... nas to powinno interesować. Powinniśmy zadbać o interes Polski a dopiero póxniej martwić się co powiedzą inni. jest na odwrót. I doszło do tego, że wchodzą nam inni na głowę pisząc np. o niemieckich obozach koncentracyjnych. Cały czas tak piszą. ostatni raz chyba z 1-2 miesiące temu. Brak słów.
~ Robert Koliński
ponad rok temu ocena: 57%  1
Polska PiSowska niszczy cmentarze żołnierzy radzieckich poległych podczas wyzwalania naszego kraju z rąk hitlerowskiej gadziny, jak ostatnio ten w Trzciance, to obawiam się, że cmentarz Orląt Lwowskich też już długo nie postoi. Polska PiSowska potrzebuje wroga i wiecznego konfliktu - z sąsiadami, z własnymi obywatelami, z Europą, z rozumem etc.; taki konflikt cementuje front szkodników i głupców, który w innym razie spłynąłby zwyczajnie rynsztokiem i definiuje ich pozycję w świecie, którego się boją i którego nie rozumieją. Podżeganie do kolejnego konfliktu z kolejnym sąsiadem RP to nie jest dobra metoda na uczczenie 100-lecia odzyskania niepodległości.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.