› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Elblążanin napisał wspaniałą książkę. Możesz wesprzeć jej wydanie. Liczy się każdy gest

› bieżące ponad rok temu    29.03.2019
Marcin Mongiałło
komentarzy 15 ocen 5 / 100%
A A A
Elblążanin napisał wspaniałą książkę. Możesz wesprzeć jej wydanie. Liczy się każdy gest

Wielu mieszkańców naszego miasta zna w pewnością Sławomira Malinowskiego – dziennikarza, autora znakomitych filmów dokumentalnych. Niedawno elblążanin napisał książkę „Telewizja Dziewcząt i Chłopców – złota karta Telewizji Polskiej”, dzięki której wielu z naszych Czytelników będzie mogło wyruszyć w podróż do krainy dzieciństwa. Dzisiaj prosi Was o wsparcie w jej wydaniu. Potrzebne jest 9 tys. zł.

Niejeden z Was pamięta pewnie takie wspaniałe programy jak „Zwierzyniec” prowadzony przez Michała Sumińskiego, „Latający Holender” pod  redakcją Bohdana Sienkiewicza, czy też „Niewidzialną Rękę”. Wymienione powyżej programy nie tylko wzruszały i przyciągały przed ekrany telewizorów miliony młodych widzów. Miały przede wszystkim walor edukacyjny, uczyły zachowań prospołecznych, kształtowały charakter, pokazywały jak ważna jest pomoc potrzebującym.

„Zwierzyniec”, „Piątek z Pankracym”, „Zrób to sam”, „Latający Holender”, „Liga Entuzjastów Wakacji”, „Niewidzialna Ręka”, „Telewizyjny Klub Pancernych”, „Ekran z Bratkiem”, „Teleferie”, „Teleranek” – dla dzisiejszych 30, 40, 50 i 60-latków te nazwy są synonimem wspaniałego dzieciństwa. Cykle wymyślone zostały w latach 60. i 70. w ramach Telewizji Dziewcząt i Chłopców (TDC), za którą odpowiadał Maciej Zimiński.

Prawdziwym ewenementen na skalę światową – oczywiście niezwykle pozytywnym –  był program „Niewidzialna Ręka”. Przez cały czas jego trwania setki tysięcy młodych Polek i Polaków pomagało potrzebującym na miarę swoich możliwości: naciągali wody ze studni, znosili siano do stodół, opiekowali się chorymi, organizowali place zabaw dla dzieci. To kształtowało ich charakter, sprawiało, że stawali się lepszymi ludźmi. Nie można oczywiście zapomnieć o ogromie pomocy, której udzielili. W trakcie telewizyjnej akcji rozesłano „niewidzialnym” prawie dwa miliony biletów wizytowych, które zostawiali na miejscach swoich akcji. 

To książka o dzieciach, które swoimi pomysłami, fantazją i chęcią przeżycia niezwykłej przygody współtworzyły niezapomniane telewizyjne programy. Bo przecież będąca ewenementem w skali świata „Niewidzialna Ręka”, to pomysł dzieci. Przed wielu laty grupa chłopców w jednej z polskich wsi postanowiła pomóc babci Marciniakowej. Posprzątali obejście, naprawili furtkę i oprawili trzonek u siekiery. Na miejscu zostawili kartkę: „Przepraszamy, że bez pozwolenia weszliśmy dzisiejszej nocy na Pani podwórko. Psu daliśmy kawałek kiełbasy, więc nie szczekał. Siekierę, która była bez trzonka, oddamy, po naprawieniu, jutro o północy. Jesteśmy na szlaku „Niewidzialnej Ręki”

– mówi autor. 

Innym, bardzo popularnym programem Telewizji Dziewczat i Chłopców był „Zwierzyniec”, który tworzył niesamowity Michał Sumiński. Prowadzący w nieprawdopdobnie plastyczny sposób potrafił malować słowem świat natury. Były wizyty w ZOO, wycieczki terenowe i spotkania z ludźmi kochającymi przyrodę. Dzieciom prezentowano świat zwierząt przez pryzmat zmieniających się pór roku. W „Zwierzyńcu” często gościli pracownicy ogrodów zoologicznych, a z nimi: lwy, tygrysy, węże... Właściwie wszystkie zwierzęta, które dało się przewieźć. Program miał wymiar edukacyjny. Pan Michał zachęcił wiele dzieci, aby wybrały się z rodziami do lasu i na żywo podpatrywały zwierzęta.

„Niewidzialna Ręka” i „Zwierzyniec” to oczywiście tylko dwa z wielu programów telewizyjnych, które znajdziecie w dziele Sławomira Malinowskiego. Książka już jest. Sam tekst liczy ponad 300 stron. Do tego ogrom zdjęć, dokumentów, ciekawostek, anegdot i wyciągniętych z zakamarków archiwów prasowych artykułów.

W książce Sławomira Malinowskiego pt.: „Telewizja Dziewcząt i Chłopców – złota karta Telewizji Polskiej” przeczytacie o jednej z najpiękniejszych kart TVP. Jest ona po brzegi wypełniona wspaniałymi, wzruszającymi wspomnieniami, dobrocią, przyjaźnią i szacunkiem do innych.

W tej książce wielu z Was odnajdzie siebie, swoich rodziców lub dziadków. Odnajdzie brata lub siostrę, kolegę z bloku, koleżankę z podwórka, kumpli z klasy czy sympatię z wakacji.  

– zauważa autor.  

Więcej informacji oraz możliwość wsparcia inicjatywy (wydania książki) znajdziecie pod poniższym linkiem:

https://zrzutka.pl/tdc

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 66

 • 46
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 6
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 7
  WKURZONY
 • 6
  BRAK SŁÓW
Komentarze (15)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ seba
ponad rok temu ocena: 100%  15
Panie Sławek. Brawo. Kopary niektórym opadają. I slusznie. Jakiś niedorobione banki, @ i Roberty kompleksy swoje wylewają. Żałosne typy.Te bank czy jak ci tam robaczku, skoro mówisz o żebraniu to napisz do Makrona, ze powinien wziasć kredyt,bo ludzie zrzucają się na odbudowę katedry. D.pek jesteś do kwadratu. Weź si do roboty. A ja czekam na ksiazke.
~ mila
ponad rok temu ocena: 100%  14
Dla mnie cudowna wiadomość. To niezapomniane programy i wspaniali ludzie, którzy je tworzyli. Telewizja od 1989 roku nawet do piet im nie dorasta. Niedościgniony wzor wychowania dzieci na porządnych, odpowiedzialnych ludzi. Wielki szacunek dla Pana Sławka. Podziwiam jego filmy a teraz czekam na ksiązkę. Powodzenia. Trzymam kciuki.
~ Robert
ponad rok temu ocena: 0%  13
dolar czytaj ze zrozumieniem
~ $
ponad rok temu ocena: 91%  12
Czytam te komentarze i ... bawią mnie. Nie mający odwagi się podpisać (i słusznie bo glupoty pisze) stwierdza że napisanie książki to żenada, drugi - Robert czy jak mu tam - chce się dzielić zyskiem z nie swojej pracy. Proponuję byś najpierw wpołacił, zamieść skan wpłaty tutaj a pózniej chłopie domagaj się podziału zysku. Nasze wpLaty - napisałes. Nasze? Czyli kogo? twoje? A ile wpłaciłeś ze mówisz o pieniądzach obcych ludzi "nasze". Jak na mój nos to zero. Zawsze mówisz o pieniądzach innych - nasze? Zalatuje mi tu na odległość zwykłym chamskim hejtem.
~ Lulas
ponad rok temu ocena: 94%  11
Zgadza się. Gówniateria i jej mądrości. Ktoś dobrze napisał że łatwiej oceniać niż doceniać. Dla mnie zwykle zera.
~ Robert
ponad rok temu ocena: 13%  10
może ktoś wesprze moją dzisiejszą imprezę ? szanowny Panie Malinowski czy podzieli sie Pan zyskiem z wydania tej książki czy może nasze koszty Pana zysk
~ Lulas
ponad rok temu ocena: 89%  9
To miało być śmieszne? Jaki autor taki dowcip. Lepiej weź się do roboty i przestań zaśmiecać internet swoimi wypocinami.
~ Seba
ponad rok temu ocena: 100%  8
Niezapomniane programy, pełne mądrości i dobra. I mówili w nich poprawną polszczyzną. Robili je mistrzowie telewizji. Wspieram.
~ Irek
ponad rok temu ocena: 100%  7
Pamiętam pana Sumińskiego, Słodowego, Zimińskiego. Kapitalny pomysł. Brawo!
~ Tomasz Muniak
ponad rok temu ocena: 86%  6
do bank. Kolego, godne jest napisanie książki. I to bardzo. Taka jak ta wymagała wielu lat dokumentowania, szperania o archiwach, wywiadów z ludźmi telewizji. Później pisanie. Na całym świecie ludzie zbierają pieniądze na swoje projekty w ramach crowdfundingu i dotychczas nie przeszkadzało to tobie. Dopiero jak ktoś z Elbląga to robi to się odzywasz i to w idiotyczny sposób, który więcej mówi o twojej małości niż autorze książki korzystającym z najnowszych technik finansowania. Lepiej byś zrobił milcząc. Ja z przyjemnością wesprę ten projekt, bo ta telewizja wychowywała dzieci na porządnych, zaradnych ludzi. Wyrazy szacunku dla Pana Sławomira.
~ Anna
ponad rok temu ocena: 84%  5
Wspaniałe, pamietam te programy. No a Piątek z Pankracym kochany. Nareszcie ktoś przypomni jak powinna wyglądać telewizja dla dzieci. Od wielu lat takiej już nie ma.
~ @
ponad rok temu ocena: 17%  4
Żałosne!
~ JA
ponad rok temu ocena: 92%  3
Najłatwiej to Kogoś ocenić a nie docenić.
~ bank
ponad rok temu ocena: 16%  2
a może by tak kredyt a nie żebrać? to bardziej godne
~ roru
ponad rok temu ocena: 100%  1
Musiał cie koleś ktoś nieźle w łeb walnąć.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.