› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - Bi-plast

komentowane

oceniane

Elblążanin będzie koordynatorem ds. budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną

› informacje systemowe ponad rok temu    27.04.2017
Maciej Markowski
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Elblążanin będzie koordynatorem ds. budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną fot. UM w Gdyni

Zapadają kolejne decyzje dotyczące budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Prezydent Andrzej Duda podpisał specustawę, która pozwoli przyspieszyć całą inwestycję, a konsorcjum firm już opracowuje dokumentację projektową. Poseł Jerzy Wilk zdradził dodatkowo, że wczoraj - 26 kwietnia - w wyniku konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej na stanowisko koordynatora ds. budowy kanału został wybrany elblążanin, Kapitan Wojciech Żurawski - zastępca dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni ds. Delegatury w Elblągu. Jego siedziba będzie się znajdowała w naszym mieście i stąd będzie nadzorował tę ogromną, wartą prawie 900 milionów złotych inwestycję.

Tą informacją Jerzy Wilka podzielił się na dzisiejszym spotkaniu z radnymi. Najpierw wyraził swoje zadowolenie odnośnie obecności wojsk NATO w Elblągu oraz dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód, a następnie przeszedł do drugiej - nie mniej ważnej - kwestii, czyli budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną.

- Pan Prezydent Andrzej Duda podpisał specustawę o budowie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną - zaznaczył na wstępie Jerzy Wilk. - Miałem ten zaszczyt być sprawozdawcą zarówno w Sejmie, jak i w Senacie tej bardzo ważnej inwestycji nie tylko dla Elbląga, ale dla wszystkich gmin Zalewu Wiślanego. Specustawa weszła w życie i już dwie firmy opracowują dokumentację łącznie z infrastrukturą drogową. Teraz natomiast możemy szybką ścieżką przeprowadzić inwestycję od początku do końca. To jest około 3 tys. miejsc pracy nie tylko przy samej budowie kanału, ale później przy obsłudze tego kanału i torów wodnych zlokalizowanych na zalewie.

Jak się okazało, wczoraj zapadła także decyzja w Monisterstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej o przydzieleniu roli koordynatora pochodzącemu z Elbląga Kapitanowi Wojciechowi Żurawskiemu.

- Koordynatorem ds. budowy kanału jest elblążanin. Wczoraj został wyłoniony w konkursie Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Pan Kapitan Wojciech Żurawski. Ma siedziebę w Elblągu i będzie nadzorował tę ogromną inwestycję w naszym mieście - zakończył poseł Wilk.

Kapitan Wojciech Żurawski:

Wykształcenie, praca zawodowa i pełnione funkcje

1971 – I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Elblągu

1975 – Wyższa Szkoła Morska w Gdyni- inż. nawigator

1992 – dyplom Kapitana Żeglugi Wielkiej

1996 – Dyplom Pilota Morskiego

1999-2002 – Członek Zarządu Chińsko – Polskiego Towarzystwa Okrętowego w Gdyni

2004 – Uniwersytet Warmińsko Mazurski – mgr administracji (2-letnie studia uzupełniające na Wydz. Prawa i Administracji)

Doświadczenie zawodowe:

1975 – 1983 Polskie Linie Oceaniczne – praca na stanowiskach oficerskich w żegludze międzynarodowej

1983 – 1987 Urząd Morski w Gdyni – Kapitan Portu Tolkmicko

1987 – 1989 praca na morskich statkach obcych bander w żegludze międzynarodowej

1991 – nadal Urząd Morski w Gdyni

Stanowiska:

Kapitan Portu Tolkmicko

Kapitan Portu Elbląg

Zastępca Dyrektora Urzędu Morskiego ds. Inspekcji Morskiej

Zastępca Dyrektora Urzędu Morskiego ds. Delegatury w Elblągu

Połączenie Zalewu Wiślanego i Zatoki Gdańskiej kanałem przez Mierzeję Wiślaną to jedna z priorytetowych inwestycji obecnego rządu". Całość inwestycji ma się zamknąć w kwocie 880 milionów złotych, które zabezpieczono w budżecie państwa. Budowa ma się rozpocząć w 2018 roku, a sam kanał ma mieć długość 1,3 km, 5 metrów głębokości i 60 metrów szerokości.

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 6

 • 3
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.