› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

komentowane

oceniane

Elblążanie uczcili pamięć gen. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego. Będzie tablica na b. siedzibie bezpieki

› rozwój i edukacja ponad rok temu    13.07.2017
Marcin Mongiałło
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Grób gen. bryg. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego, na pierwszym planie wnuk generała Tomasz Stężała,Grób gen. bryg. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego, na pierwszym planie wnuk generała Tomasz Stężała, fot. Łukasz Mierzejewski

W związku z Rokiem Generała Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego i 9. rocznicą  Jego śmierci, na Cmentarzu Komunalnym Agrykola w Elblągu odbyły się uroczystości, w których wzięli udział m.in. Tomasz Stężała, wnuk Generała i autor książek historycznych, kombatanci, Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga, Marek Pruszak,  przewodniczący Rady Miejskiej oraz przedstawiciele wojska. Delegacje  złożyły wieńce i kwiaty na  grobie gen. bryg. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego, który w 1992 roku został Honorowym Obywatelem Miasta Elbląga.

Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości, podczas spotkania z przedstawicielami mediów Marek Pruszak,  przewodniczący Rady Miejskiej poinformował o elbląskich inicjatywach z okazji Roku Generała. Jedną z nich jest umieszczenie tablicy na budynku                 Gimnazjum Regent, przy ulicy Królewieckiej 100, gdzie w latach 1945 -1951 mieściła się siedziba Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. 

Chcemy upamiętnić to miejsce, pokazać młodzieży oraz elblążanom, że był w historii naszego miasta taki budynek, w którym przesłuchiwano i torturowano gen. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego. Uroczyste odsłonięcie tablicy planujemy na wrzesień lub październik. 

Pomysłodawczynią jest Grażyna Wosińska (członkini Komitetu Obchodów Roku Generała Nieczuja-Ostrowskiego i autorka książek historyczynych - red). Napisała ona tekst na tablicę, który jest już skonsultowany z IPN w Gdańsku

- informował Marek Pruszak.

Pozostałe inicjatywy to:

 • głaz, który ma zostać ustawiony na terenie zieleńca między ulicami Żeromskiego a Mickiewicza, w pobliżu miejsca, w którym wiele lat mieszkał Generał,
 • konferencja naukowa, 
 • uroczysta sesja Rady Miejskiej, na którą zaproszeni zostaną m.in. przedstawiciele Miasta Krakowa, w tym prezydent i radni, a także przedstawiciele miast Wolbrom i Miechów. Tam właśnie walczył Bolesław Nieczuja -Ostrowski  jako dowóca 106 Dywizji Piechoty AK podczas wojny.
 • książka poświęcona B. Nieczuja-Ostrowskiemu.

Ponadto, jak poinformowała nas synowa generała, w Krakowie jego imieniem zostanie nazwane jedno z rond, położone w pobliżu dworca autobusowego.

Grób gen. bryg. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego, fot. Marcin Mongiałło

Poniżej życiorys gen. bryg.  Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego

Urodził się 29 września 1907 roku w Haliczu (obecnie w obwodzie iwanofrankiwskim na Ukrainie). 

W 1931 roku ukończył Szkołę Podchorążych Piechoty w w Komorowie koło Ostrowi Mazowieckiej. Służbę rozpoczął w 5. Pułku Strzelców Podhalańskich w Przemyślu. Następnie został wykładowcą w szkole podchorążych rezerwy w Zambrowie i Ośrodku Wyszkolenia Rezerw Piechoty w Różanie.

Brał udział w wojnie obronnej, za zasługi na polu walki odznaczony został później Krzyżem Walecznych. Dostał się do niewoli niemieckiej, z której uciekł. Następnie zaangażował się w działalność Związku Walki Zbrojnej we Lwowie, a następnie na terenie Podkarpacia i ziemi krakowskiej. Został szefem uzbrojenia w Komendzie Okręgu Krakowskiego ZWZ. Zorganizował tam konspiracyjną produkcję broni, która otrzymała kryptonim „Ubezpieczalnia”. W 1943 roku został awansowany do stopnia majora oraz odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami. W 1944 został mianowany dowódcą 106. Dywizji Piechoty Armii Krajowej kryp. „Dom”. Prowadził akcje zbrojne na terenie Małopolski. Za zasługi awansowano go do stopnia podpułkownika ze starszeństwem od 11 listopada 1944 r. oraz odznaczono Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari.

Po rozwiązaniu dywizji wyjechał wraz z grupą byłych żołnierzy do Elbląga. Osiedlili się w Pogrodziu nieopodal Elbląga, gdzie zorganizowali Spółdzielnię Gospodarczo-Społeczną. Zrzeszała ona byłych żołnierzy AK i ich rodziny. Nestety, ta sielanka została brutalnie przerwana. Został aresztowany.

W 1949 roku po śledztwie w Krakowie skazano go na karę śmierci. Po apelacjach zmieniono wyrok na dożywocie. W więziach w Krakowie, Sztumie i Wronkach spędził siedem lat. Na wolność wyszedł w 1957 roku po "odwilży" październikowej. Przez kolejne lata był prześladowany za działalność w polskim podziemiu niepodległościowym.

W 1991 roku został wyróżniony awansem na stopień generała brygady, a rok później otrzymał honorowe obywatelstwo Elbląga. W 2008 roku otrzymał honorowe obywatelstwo Krakowa. 29 września 2007 roku generał Bolesław Nieczuja-Ostrowski obchodził swoje 100. urodziny. Zmarł 13 lipca 2008 roku w Elblągu. Jego grób znajduje się na Cmentarzu Komunalnym Agrykola.

  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 0
   ZADOWOLONY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 1
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW
  Komentarze (0)

  Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  dodaj komentarzbądź pierwszy!
  Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
  Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.