› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

komentowane

oceniane

Elblążanie odznaczeni za opozycyjną działalność antykomunistyczną

› bieżące miesiąc temu    17.09.2020
Redakcja elblag.net
komentarzy 1 ocen 0 / 0%
A A A
Elblążanie odznaczeni za opozycyjną działalność antykomunistyczną fot. IPN Gdańsk

Dzień przed głównymi obchodami podpisania Porozumień Sierpniowych, Krzyżami Wolności i Solidarności, nadanymi przez Prezydenta RP, uhonorowane zostały osoby działające w opozycji antykomunistycznej, a wśród nich mieszkańcy naszego miasta. Odznaczenia w imieniu Prezydenta RP wręczył prezes IPN Jarosław Szarek.

Okazja do wspomnienia tego wydarzenia jest dziś szczególna, bowiem równo 40 lat temu, 17 września 1980 roku w Gdańsku, przedstawiciele środowisk, które prowadziły strajki sierpniowe powołali oficjalnie do życia ogólnopolski Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”. Był to efekt podpisania Porozumień Sierpniowych.

- Krzyże Wolności i Solidarności przywołują i przywracają pamięć o wielu działaczach opozycji antykomunistycznej. Nie są to pierwszoplanowi aktorzy ówczesnej opozycji, ale szeregowi działacze, którzy mieli odwagę przeciwstawiać się komunistycznej władzy, ryzykowali karierą zawodową, czy angażowali się w tworzenie NSZZ „Solidarność” w swoim zakładzie. To na ich oddolnej pracy i zaangażowaniu opierała się siła Solidarności. Chcemy przypominać piękną kartę działalności tych osób – mówił tuż przed uroczystością Tadeusz Chmielewski, Przewodniczący Zarządu Regionu Elbląskiego NSZZ "S" z 1981 roku, obecnie Prezes Stowarzyszenia Osób Poszkodowanych i Represjonowanych w latach 1980-1990 Regionu Elbląskiego – Wnioski do Prezydenta RP o nadanie odznaczeń złożył gdański oddział IPN. Powinniśmy być szczególnie zainteresowani w uhonorowaniu osób z naszego regionu i udaje nam się to skutecznie robić. Mamy już około sto osób, którym za ich zasługi nadano to odznaczenie, w tym pośmiertnie. W ten sposób pokazujemy także jak ważny był nasz region dla opozycji antykomunistycznej w czasach PRL-u – dodał Chmielewski
 
W trakcie uroczystości do uhonorowanych i ich najbliższych zwrócił się prezes IPN Jarosław Szarek

– Przed 40 laty kamery największych agencji informacyjnych na całym świecie były skierowane na to miejsce, na Salę BHP, na ludzi, którzy dokonywali w centrum sowieckiego imperium wyłomu. Wyłomu, który doprowadził po latach do upadku komunistycznego systemu. Wśród dzisiejszych wyróżnionych są m.in. uczestnicy tamtych wydarzeń. To państwo kładliście fundament pod te zmiany, współpracując z KOR, SKS, RMP czy WZZ Wybrzeża i później, po wprowadzeniu stanu wojennego – zwrócił się do odznaczonych prezes IPN.

– Nie ma Solidarności bez wartości. To jest przesłanie Sierpnia’80. To jest siła Solidarności. Bo tylko za rzeczywiste wartości można iść do więzień, można ponosić cierpienia, ofiary, które są państwa udziałem - podkreślił dr Jarosław Szarek – Dziedzictwem Solidarności chcemy się dzielić z całym światem, z tymi wszystkimi, którzy walczą o wolność, godność, uczciwość i sprawiedliwość – podsumował prezes IPN

Lista odznaczonych z Elbląga wraz z biogramami:

Ponadto przyznane zostały pośmiertnie odznaczenia KWiS, które zostaną odebrane przez członków rodziny w terminie późniejszym;

śp. ks. Brandys Tadeusz - Braniewo, 1979-2007 rektor parafii św. Katarzyny w Braniewie, 1981-2007 kapelan Zakładu Karnego w Braniewie,  2007-2010 emeryt-rezydent przy tejże parafii.

śp. Kurek Barbara Małgorzata - Elbląg, 1973-1989 b. pracownica, m.in. księgowa w b. ZM Zamech, od IX 1980 w NSZZ Solidarność, członkini Komisji Wydziałowej NSZZ "Solidarność", 1982-1988 współpracowniczka Tymczasowego Zarządu Regionu NSZZ "S", członkini zespołu redakcyjnego wydawnictw podziemnych. Czytaj także tutaj. 

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Marian
miesiąc temu 1
A gdzie jest śp Ryszard Lange który był również represjonowany za kolportowanie ulotek i ddzałalność w solidarności
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.