› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Elblążanie na bakier z sortowaniem. Najgorzej jest ze szkłem i plastikiem

› bieżące ponad rok temu    31.05.2015
Joanna Siudak
komentarzy 7 ocen 16 / 81%
A A A
Elblążanie na bakier z sortowaniem. Najgorzej jest ze szkłem i plastikiem fot. elblag.net

Sukces ostatnich Dni Recyklingu przyćmiewa statystyka dotycząca nieprawidłowego sortowania śmieci. Średnio co 10 surowiec w Elblągu trafia do niewłaściwego pojemnika. Według statystyk Zakładu Utylizacji Odpadów, największe odchylenia dotyczą grupy, w której znajduje się plastik. Co zrobić, by surowce wtórne w dalszym ciągu nie marnowały się? To wyzwanie dla elbląskiego zakładu na kolejne miesiące, a nawet lata.

W lipcu 2013 roku w życie weszła ustawa „śmieciowa”. Osoby, które zadeklarowały, że będą segregowały odpady, za wywóz śmieci płacą mniej. Teoretycznie. Różnica w opłatach wynosi zaledwie 4 złote, przy czym segregujący muszą sami zakupić worki do selektywnej zbiórki. Chociaż system wydawał się prosty i kolorowe pojemniki zapełniały się szybko, w sortowni okazywało się, że przywożony materiał „nie jest czysty”. Władze ZUO apelowały do mieszkańców o większą ostrożność przy sortowaniu, jednak to nie pomogło. Dziś, po dwóch latach od wprowadzenia systemu, statystyki nie napawają optymizmem.


Jeśli chodzi o papier, w tej grupie odnotowujemy około 8-10% materiałów, które nie powinny się tu znaleźć, gorzej jest ze szkłem, tutaj współczynnik określany jest w granicach 8-12%, najgorzej sytuacja wygląda z plastikiem, wahania w tej grupie są duże, ale niezmiennie to właśnie tutaj współczynnik jest najwyższy i z tym materiałem nasi pracownicy mają najwięcej pracy.


- mówi Marian Wojtkowski, dyrektor Zakładu Utylizacji Odpadów w Elblągu. W ramach ponoszonej opłaty, od właścicieli nieruchomości odbierane są odpady zielone ulegające biodegradacji, czyli na przykład skoszona trawa i gałęzie. Niestety nawet w tej grupie znajdują się surowce, które nie powinny tu trafić.

Niedawno zrobiliśmy badania z frakcją biodegradowalną, która trafia na kompostownię. Przepuściliśmy materiał przez separator laserowy i okazało się, że w tej grupie znalazło się 12% szkła,  co oznacza, że marnuje się od 3,5 do 4 tysięcy ton szkła.

-dodaje dyrektor.

Marian Wojtkowski wskazuje, że na tym tematem trzeba się poważnie zastanowić i to jedno z głównych wyzwań na kolejne lata funkcjonowania zakładu. Nikogo nie trzeba przekonywać do tego, że segregowanie odpadów pozwala odzyskać dużą ilość surowców, a co za tym idzie pieniędzy. Przekonywać trzeba za to do konsekwentnego wywiązywania się z zawartej umowy. Przypomnijmy w Elblągu na 7947 deklaracji, które wpłynęły do Ratusza na początku lipca 2013 roku, 5819 właścicieli nieruchomości zadeklarowało selektywną zbiórkę odpadów.
 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (7)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ z domku
ponad rok temu ocena: 0%  7
poważnym problemem jest brak worków na odpady segregowane w domkach indywidualnych . Od 3 lat za własne pieniądze trzeba kupować. Kilkukrotnie zdarzyło sie że nie zabierali butelek, więc worek był umieszczany w komunalnych. Początkowo kiedy były rozwożone worki było jasne co do czego wkładać a teraz to słyszy sie opinie, że po co segregować bo i tak wszystko jest segregowane po zbiorze. Nie wiem co sie pozmieniało w ZUO ale nie idzie to w dobrym kierunku.
~ Cheetah
ponad rok temu ocena: 0%  6
Bo ludziom się nie chce i tyle. Co to za problem? Ja w domu mam 4 kosze na śmieci i każdy na co innego.
~ EuPi
ponad rok temu ocena: 33%  5
Jak sortowac jak nie ma smietników do sortowania. Znowu przed wyborami?
~ mimi
ponad rok temu ocena: 33%  4
czy nie można by było wziąć przykładu z innych krajów i śmietnikom nadać numery i wprowadzić obowiązek aby na każdym opakowaniu był odpowiedni numer. nikt nie musiał by się zastanawiać czy opakowanie wrzucić do papieru, czy może już gdzie indziej bo zawiera aluminium? A teraz co miasto to inne reguły....
~ Gdzie tu logika
ponad rok temu ocena: 60%  3
Po co segrergowac , gd mamy wybudowana nowoczesna segregatornie odpadow _
~ Miszkurka2000
ponad rok temu ocena: 57%  2
Ja segreguję wszystkie odpady nawet małe pierdułki. Mam prośbę aby pojemniki były otwarte szeroko bo zauważyłem, że ludziom nie chce się wrzucać pojedynczo każdej np. plastykowej butelki do tego otworu. Ludzie ZGNIATAJCIE plastykowe butelki. Nie wrzucajcie płynnych śmieci do papieru bo ktoś segreguje, a inni to niszczą.
~ ewa
ponad rok temu ocena: 70%  1
Z artykułu wynika, że odpady są źle segregowane. Żadnej informacji poza tym, że w trawie znajduje się szkło. Może tak więcej informacji co segregować, a co nie - na przykładach ??
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji  hejt !
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.