› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Elbląskie szpitale skorzystają dzięki wprowadzeniu w życie ustawy o sieci szpitali

› bieżące ponad rok temu    9.03.2017
Marcin Mongiałło
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
Elbląskie szpitale skorzystają dzięki wprowadzeniu w życie ustawy o sieci szpitali fot. Amadeusz Żołdak (archiwum elblag.net)

Wczoraj (8 marca) sejmowa Komisja Zdrowia przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, czyli projekt tzw. ustawy o sieci szpitali. Za jego przyjęciem zagłosowało 15 posłów, ośmiu było przeciwnych, a jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Zgodnie z projektem, 1 października 2017 roku ma zostać utworzony system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), czyli tzw. sieć szpitali. Placówki medyczne będą kwalifikowane do PSZ po spełnieniu ściśle określonych kryteriów obejmujacych zakres i charakter udzielanych świadczeń. Placówki, które nie wejdą do sieci, będą mogły być kontraktowane na podstawie konkursów ofert lub rokowań, czyli tak jak dotychczas.

Warto zauważyć, że planowana ustawa dotyczy także elbląskich szpitali. Podczas otwartego spotkania prezydenta Elbląga z mieszkańcami dzielnic Warszawskie Przedmieście, Dębica, Stagniewo, które odbyło  się około 2 tygodnie temu, Witold Wróblewski zauwazył i zaakcentował, że w bardzo odpowiednim czasie udało się połączyć w jedną placówkę medyczną należące do miasta szpitale przy ul. Żeromskiego i Komeńskiego. Przypomnijmy, że od 1 grudnia działają one jako jeden zakład pod nazwą Szpital Miejski św. Jana Pawła II (ul. Komeńskiego 35). Dlaczego połączone elbląskie szpitale skorzystają dzięki wejściu w życie ustawy o sieci szpitali? Jest pewne, że zważywszy na wielkość Szpital Miejski św. Jana Pawła II znajdzie się w sieci. Mówiąc w telegraficznym skrócie chodzi o to, że szpitale działające poza siecią będą zmuszone do bardzo wymagajacego współzawodnictwa o podział środków, podczas gdy szpitale należące do sieci będą miały ułatwiony dostęp do finansowania. Po wejściu w życie ustawy o sieci szpitali aż 91% pieniędzy ma być przyznawane szpitalom w ramach ryczałtu, a jedynie 9% w konkursach. W tych ostatnich o pieniądze będą rywalizowały te placówki medyczne, które znajdą się poza siecią.

Które szpitale nie wejdą do sieci? Szpitale małe lub nowe prawdopodobnie się do niej nie załapią. Z danych opublikowanych na strone intermetowej Ministrstwa Zdrowia wynika jednak, że

(...) zgodnie z projektem ustawy tworzącej tzw. sieć szpitali – dyrektor oddziału wojewódzkiego NFZ (po uzyskaniu pozytywnej opinii ministra zdrowia) będzie mógł zakwalifikować do sieci również podmiot, który nie spełni ogólnych kryteriów kwalifikacji – jeżeli będzie to konieczne dla zabezpieczenia właściwego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej na terenie danego województwa. W uzasadnionych przypadkach będzie można także odstąpić od wymogu posiadania izby przyjęć lub szpitalnego oddziału ratunkowego (SOR).

Istnieje (na szczęście niewielkie) prawdopodobieństwo, że poza siecią znajdzie się elbląski Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Centrum Chorób Wewnętrznych "EL-VITA", który w takim przypadku będzie musiał zabiegać o środki finansowe w konkursach.

Swoich obaw związanych z nową ustawą nie kryją właściciele i zarządzający szpitalami prywatnymi.

Szpitale prywatne są obecną sytuacją zatrwożone. Prywatne w dużej mierze powstały na bazie szpitali publicznych, które były w bardzo złej kondycji. Zostały przejęte, zrestrukturyzowane. Teraz  mamy obawy co będzie dalej. Dobre małe szpitale prywatne nie wejdą do sieci, to jest mało prawdopodobne, ale mam nadzieję, że będą wygrywać konkursy - mówił wiceprezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Prywatnych Andrzej Madrala.

Na stronach rządowych możemy przeczytać między innymi:

Rozliczanie kosztów świadczeń udzielanych na podstawie umów zawartych w ramach sieci szpitali będzie się, co do zasady, odbywać w formie ryczałtowej. Wysokość ryczałtu na kolejny okres rozliczeniowy będzie zależała od liczby i struktury świadczeń udzielonych i sprawozdanych przez świadczeniodawcę w poprzednich okresach.

Ryczałt oznacza, że dany szpital otrzymywałby rodzaj budżetu globalnego, obejmującego znaczną część świadczeń szpitalnych, ale ponadto również świadczenia ambulatoryjnej opieki specjalistycznej realizowane w odpowiednich przychodniach przyszpitalnych, świadczenia z zakresu rehabilitacji leczniczej, a nawet świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Z kwoty ryczałtu zostaną wyodrębnione środki na sfinansowanie świadczeń opieki zdrowotnej, które ze względu na konieczność zapewnienia odpowiedniego dostępu do tych świadczeń wymagają ustalenia odrębnego sposobu finansowania. Wykaz takich świadczeń, wymagających wyodrębnienia przeznaczonych na nie kwot finansowania, zostanie określony w drodze rozporządzenia Ministra Zdrowia.

Tylko szpitale w sieci będą miały zagwarantowany kontrakt na zasadzie ryczałtu, który będzie obliczany m.in. w zależności od liczby pacjentów w poprzednim roku. Placówki zdrowia, które zostaną zakwalifikowane do sieci znajdą się na wykazie szpitali sporządzanym przez NFZ. Będzie on publikowany w Biuletynie Informacji Publicznej Funduszu. Taki wykaz obejmie szpitale ze wskazaniem profili ich działalności i będzie obowiązywać przez 4 lata.

Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł uspokaja twierdząc, że zdecydowana większość placówek znajdzie się w sieci:

91 proc. środków na lecznictwo szpitalne zostanie przeznaczonych na sieć szpitali. Przytłaczająca większość tych szpitali, które znają pacjenci, będzie zabezpieczona, żeby mogli oni czuć się bezpiecznie.

Jakiś czas temu Ministerstwo Zdrowia uruchomiło specjalną stronę internetową Rządowego Projektu Sieci Szpitali. Znalazły się na niej główne założenia projektu oraz podstawowe informacje o planowanych zmianach. Możemy tam również przeczytać odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Adres strony internetowej Rządowego Projektu Sieci Szpitalisiecszpitali.mz.gov.pl

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.