› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

komentowane

oceniane

Elbląskie schronisko nie jest z gumy! Apel do okolicznych gmin

› bieżące 9 miesięcy temu    16.04.2018
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Elbląskie schronisko nie jest z gumy! Apel do okolicznych gmin

Poniżej publikujemy: "Apel do okolicznych gmin o realizację zapisów ustawy o ochronie zwierząt". Autorem jest

Z uwagi na fakt, iż Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Elblągu niemal codziennie otrzymuje zgłoszenia od mieszańców okolicznych gmin dotyczące błąkających się tam bezdomnych psów i kotów, jak również prośby o przyjęcie do schroniska psów i kotów od ich właścicieli, pragniemy dobitnie podkreślić,  że elbląskie schronisko przyjmuje tylko PSY i KOTY z terenu miasta Elbląg oraz z trzech innych gmin.

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Elblągu jest własnością Urzędu Miasta Elbląg  i działa na podstawie obowiązującej umowy z Gminą Miasto Elbląg na prowadzenie schroniska. Schronisko  przyjmuje wyłącznie psy i koty z terenu miasta Elbląg oraz z terenów gmin, z którymi zawarło odrębną umowę. Tymi gminami są aktualnie Gmina Elbląg, Gmina Milejewo oraz Gmina Rychliki.
Dodatkowo, w uzasadnionych przypadkach, schronisko przyjmuje również psy i koty od właścicieli zwierząt z terenu Gminy Miasto Elbląg, którzy nie mogą sprawować nad nimi dalszej opieki.

Schronisko w Elblągu nie jest w stanie podpisać umowy z wszystkimi okolicznymi gminami, ponieważ nie jest z gumy!

Zgodnie z Ustawą o ochronie zwierząt do zadań  własnych każdej gmin należy zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom na swoim terenie.
Natomiast w przypadkach  szczególnych zagrażających życiu zwierzęcia nasze schronisko nie odmawia pomocy, gdy chodzi o rannego psa lub kota, nawet jeśli zwierzę znajduje się poza terenem objętym umowami z gminami.

Niestety  ostatnio doszło  do paradoksalnej sytuacji, w której wszyscy zrzucają swoje obowiązki na schronisko w Elblągu, ponieważ  jest ono  jedynym schroniskiem w okolicy.

Jeszcze raz podkreślamy, że schronisko w Elblągu opiekuje się  wyłącznie psami  i kotami i, poza trzema wyjątkami, tylko z terenu naszego miasta. Schronisko dysponuje ograniczoną ilością miejsc dla zwierząt  i nie jest w stanie przyjmować psów z całego województwa warmińsko-mazurskiego. Takie działanie byłoby nieodpowiedzialne i krótkowzroczne, gdyż szybko  doprowadziłoby do przepełnienia, a  tym samym do drastycznego pogorszenia się warunków, w których przebywają zwierzęta.

Z całą pewnością musi zostać wybudowane  nowe  schronisko dla otaczających Elbląg gmin, o co  niejednokrotnie apelowaliśmy - SCHRONISKO MIĘDZYGMINNE.

Schronisko w Elblągu nie przyjmuje również tzw. kotów wolnożyjących, które mieszkają na wielu elbląskich osiedlach i są dokarmiane przez mieszkańców. Są to zwierzęta dzikie, niemające szans na adopcję, dla których zamknięcie w schroniskowej klatce często jest wyrokiem śmierci – tak wielki jest to dla nich stres. Gmina Miasto Elbląg co roku, na podstawie konkursu,  wyłania organizację, której przekazuje dotację na  sterylizację kotów wolnożyjących. W tym roku środki finansowe od gminy  na  sterylizację kotów wolnożyjących z terenu Miasta Elbląg otrzymała fundacja Pro Animals prowadzona przez panią Beatę Lalik.
Jednakże schronisko nasze udziela kotom wolnożyjącym  pomocy weterynaryjnej,  jeżeli zwierzę jest chore lub ranne.
Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Elblągu nie może interweniować w przypadku rannych ptaków, czy innych dzikich zwierząt (jeże, lisy, nietoperze itp). Jest to zabronione przez obowiązujące w naszym kraju przepisy.  Nie możemy w jednym miejscu przetrzymywać  zwierząt dzikich, np. saren,  oraz psów!
Gmina Miasto Elbląg zawarła umowy z okolicznymi ośrodkami rehabilitacji dla dzikich zwierząt, do których taki problem można zgłosić. Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Elblągu przeznaczone jest wyłącznie dla psów i kotów!

Jednym z naszych priorytetowych zadań jest poszukiwanie nowych opiekunów dla zwierząt przebywających w schronisku. W ubiegłym roku udało nam się znaleźć nowe domy dla 469 psów (92% psów  w stosunku do ilości przyjętych do schroniska) i 270 kotów (76% kotów  w stosunku do ilości  przyjętych do schroniska).  Mamy jeden z najwyższych  wskaźników adopcji spośród wszystkich polskich schronisk. Taki wynik uzyskujemy  dzięki naszym kampaniom adopcyjnym i  zaangażowaniu pracowników i wolontariuszy! Niestety pomimo wysokiego wskaźnika adopcji  w schronisku przebywa dużo zwierząt, ponieważ  w zastraszającym tempie trafiają do nas ciągle nowe zwierzęta porzucane przez nieodpowiedzialnych  właścicieli.
Obecnie w naszych schronisku przebywa 225 psów i 113 kotów, którym staramy się zapewnić jak najlepszą opiekę.
W ciągu ostatnich lat w schronisku nastąpiło wiele lat zmian  – wyremontowaliśmy stare boksy dla psiaków, wybudowaliśmy nową kociarnię, postawiliśmy wiele nowych, bardziej funkcjonalnych i przyjaznych zwierzętom pomieszczeń.  Staramy się nadal, we współpracy z Urzędem Miasta,  remontować placówkę.
OTOZ Animals w ciągu ostatnich trzech lat przekazało na funkcjonowanie schroniska kwotę 1 364 881,74 zł, która została przeznaczona na remonty, karmę  oraz leczenie i szczepienie zwierząt.

W schronisku pomagają również wolontariusze, za co serdecznie im dziękujemy!
Prowadzimy spotkania w szkołach i przedszkolach, na które pracownicy schroniska zabierają ze sobą psy, by uczulać dzieci na potrzeby zwierząt,  zachęcać do adopcji  itp.
Drzwi schroniska zawsze stoją otworem dla prywatnych osób i zorganizowanych grup ze szkół, przedszkoli itp, które chcą odwiedzić schronisko i zobaczyć, w jakich warunkach żyją mieszkające tutaj zwierzęta.
Z naszymi zwierzętami wychodzimy również poza bramy schroniska organizując i biorąc udział w  różnych akcjach na terenie naszego miasta, np. Elbląska Rewia Kotów ze Schroniska, Forum Inicjatyw Pozarządowych, itp.

Serdecznie zapraszamy do nas wszystkie osoby noszące się z zamiarem adopcji oraz  wszystkie inne osoby, którzy chcą pomóc schroniskowym psom i kotom! Jesteśmy dla Was otwarci od poniedziałku do soboty w  godzinach od 12 do 17 oraz w niedzielę w godzinach od 11 do 14. W schronisku znajdziesz przyjaciela na całe życie!

OTOZ ANIMALS, Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Elblągu

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.