› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - Bi-plast

Elbląskie obchody 76. rocznicy powstania Narodowych Sił Zbrojnych

› zapowiedzi 8 miesięcy temu    22.09.2018
Redakcja elblag.net
komentarzy 10 ocen 2 / 100%
A A A
Elbląskie obchody 76. rocznicy powstania Narodowych Sił Zbrojnych

Stowarzyszenie Elbląscy Patrioci, Okręg Pomorski Związku Żołnierzy NSZ, Obóz Narodowo Radykalny oraz Komitet Społeczny „Zjednoczeni dla Narodu” organizują obchody 76. rocznicy powstania Narodowych Sił Zbrojnych, które odbędą się w Ratuszu Staromiejskim przy ul. Stary Rynek w dniu 22 września (sobota) o godzinie 15:00. Elbląg.net objął to wydarzenie patronatem medialnym.

Będą Państwo mogli m.in. obejrzeć film o Żołnierzach NSZ, pt. „Lawina”, który opowiada o mordzie UB na żołnierzach NSZ z oddziału kpt. Henryka Flame „Bartka”.

Uczestnicy wysłuchają także wykładów dr Tomasza Greniucha oraz Tadeusza Płużańskiego, a także będą mogli wziąć udział w patriotycznym koncercie Sovy – artysty młodego pokolenia, którego utwory poświęcone są m.in. pamięci żołnierzy wyklętych.

Podczas wydarzenia będzie czynne patriotyczne stoisko, na którym będzie można nabyć gadżety, a także książki związane z historią oraz tematyką patriotyczną.

Patronat honorowy nad obchodami objął Związek Żołnierzy NSZ.

Narodowe Siły Zbrojne to jedna z najważniejszych formacji polskiego zbrojnego podziemia niepodległościowego, której żołnierze walczyli zarówno z niemieckim, jak i sowieckim okupantem. Wielu żołnierzy NSZ nie złożyło broni również po ustaniu działań wojennych i jeszcze przez wiele lat po roku 1945 stawiało opór „czerwonym”. Z tego też powodu władze PRL zrobiły wszystko, by nacjonalistyczną organizację przedstawić jako faszystowską lub milczeć o jej istnieniu.

15 września 2017 r. Sejm RP uczcił 75. rocznicę powstania NSZ. Poniżej publikujemy tekst uchwały sejmowej.

20 września 1942 r. sformowane zostały Narodowe Siły Zbrojne. Liczyły od 80-100 tysięcy żołnierzy. Były po Armii Krajowej drugą co do wielkości ściśle wojskową formacją polskiego podziemia niepodległościowego. W 1944 r. w większości zostały scalone z Armią Krajową.

 

Żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych walczyli o niepodległość Rzeczypospolitej zarówno z okupantem niemieckim, jak i sowieckim. Oddziały NSZ wsławiły się udziałem w wielu bitwach partyzanckich, walcząc samodzielnie lub wspólnie z oddziałami AK m.in. pod Ujściem, Michałowicami, Olesznem, Radoszycami, w dziesiątkach akcji uwalniania więźniów z aresztów śledczych Gestapo, a także w akcjach mających na celu obronę ludności cywilnej przed zbrodniczą i grabieżczą działalnością band rabunkowych.

 

 

Oddziały Narodowych Sił Zbrojnych brały udział w akcji „Burza” i w Powstaniu Warszawskim, walcząc ramię w ramię z oddziałami Armii Krajowej.

 

Żołnierze NSZ nigdy nie pogodzili się z podbojem Polski przez Związek Sowiecki i narzuceniem jej komunistycznej władzy. Część z nich wraz z Brygadą Świętokrzyską NSZ przedostała się na Zachód. Wielu kontynuowało przez kolejne lata walkę w szeregach Narodowego Zjednoczenia Wojskowego i innych oddziałów partyzanckich. Za wierność idei niepodległościowej żołnierze NSZ płacili najwyższą cenę. Byli męczeni i mordowani przez komunistycznych oprawców, a miejsca pochówków wielu z nich nadal pozostają nieznane.

 

W 75. rocznicę powstania Narodowych Sił Zbrojnych Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uznaje, że formacja ta dobrze zasłużyła się Ojczyźnie

 

Dr Tomasz Greniuch (ur. 1982 r. w Lewinie Brzeskim na Opolszczyźnie) jest historykiem specjalizującym się w badaniu losów żołnierzy wyklętych. W 2006 roku ukończył Wydział Historyczno-Pedagogicznego Uniwersytetu Opolskiego (praca magisterska: „Król Podbeskidzia – biografia kpt. Henryka Flame >Bartka<”). Niedawno na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim obronił pracę doktorską pt.: „Chrystus za nas, my za Chrystusa – historia Zgrupowania Oddziałów Leśnych VII Okręgu NSZ pod dowództwem kpt. henryka Flamego  >Bartka<”, której recenzentem był dr hab. Krzysztof Szwagrzyk. Od 1999 r. jest związany z Ruchem Narodowym.

Tadeusz M. Płużański (ur. 1971 r.) jest dziennikarzem, publicystą i historykiem, specjalizującym się w powojennej historii Polski. Od 2013 r. pełni funkcję prezesa Fundacji „Łączka”, która sprawuje opiekę nad Kwaterą na Łączce (miejscem pochówku pomordowanych przez organy bezpieczeństwa publicznego w latach 1945–1956, znajdującym się przy murze Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie). Od lipca 2017 r. pełni funkcję szefa publicystyki w TVP Info. Jego ojcem był prof. Tadeusz Płużański (1920-2002) – naukowiec, więźień stalinowski, członek Tajnej Armii Polskiej. 

Sova – artysta młodego pokolenia. Jego płyta „Cmentarz wyklętych” (2016 r.) okazała się hitem na polskiej scenie patriotycznego rapu. 

Film „Lawina” (reż. Jędrzej Lipski i Piotr Mielech) opowiada historię oddziału Narodowych Sił Zbrojnych pod dowództwem kpt. Henryka Flamego ps. „Bartek”, którego żołnierze zostali podstępnie zamordowani. Część z ich zginęła z rąk oprawców w egzekucjach przeprowadzonych w stylu w stylu katyńskim, jak również została zamordowana podczas snu (żołnierze zostali wysadzeni w powietrze) w czasie operacji „Lawina”.

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 29

 • 15
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  SMUTNY
 • 4
  WKURZONY
 • 9
  BRAK SŁÓW
Komentarze (10)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ EuPi
8 miesięcy temu ocena: 25%  10
Przez następne 1000 lat będziemy wymyślać co raz to nowe wyczyny bohaterskie?Już muyślałem, ze net. to taki niezalezny portal.
~ ZbigniewLebowski
8 miesięcy temu ocena: 63%  9
Wąskie horyzonty, brak wyobraźni, nietolerancja. Oderwane od rzeczywistości tezy, pusta terminologia, uzurpowane ideały, sztywne systemy. Właśnie takich rzeczy się naprawdę boję. Boję się ich i nienawidzę z całego serca. Oczywiście to ważne, czy coś jest słuszne, czy nie. Ale takie indywidualne mylne sądy w większości wypadków da się skorygować. Jeżeli tylko ma się odwagę przyznać do błędu, zwykle da się wszystko naprawić. Ciasnota umysłowa, brak wyobraźni, nietolerancja są jak pasożyty. Zmieniają właściciela, zmieniają kształt i żyją wiecznie. Nie ma przed nimi ratunku. Nie chciałbym, żeby takie rzeczy się tutaj dostały. (...) Chciałbym umieć wyśmiać takie rzeczy, ale nie potrafię. Haruki Murakami – Kafka nad morzem
~ Tristateterr
8 miesięcy temu ocena: 58%  8
Dziękuję za możliwość wysłuchania ciekawej i wzruszającej historii o Henryku Flame " Bartku" i jego żołnierzach. Mam nadzieje ze w Elblągu będzie więcej tego typu wydarzeń. Brawo
~ Marek Chrapan
8 miesięcy temu ocena: 36%  7
Jedynym organizatorem tej uroczystości w Elblągu był i jest Obóz Narodowo Radykalny, a Brygada pomorska grup rekonstrukcyjnych NSZ jest tylko honorowym patronatem tej uroczystości.
~ Jaka historia?
8 miesięcy temu ocena: 72%  6
A może by tak dokładnie omówić "chwalebny" szlak Brygady Świętokrzyskiej. Poślizg ładny zaprezentowano. Kim dla Brygady był hauptsturfuhrer Paul Fuchs, szef gestapo w Radomiu?
~ 777
8 miesięcy temu ocena: 58%  5
Poczytaj więcej o Brygadzie w czasach internetu takie pytanie? Za komuny historia była ukrywają teraz można znaleźć dużo...
~ jonny
9 miesięcy temu ocena: 25%  4
mam nadzieję, że znani głównie z wystawy IPN "Twarze Elbląskiej Bezpieki" miłośnicy i propagatorzy własnej historii nie zaszczycą nas swoją obecnością jak pod pomnikiem Polskiego Państwa podziemnego 1 sierpnia. Cześć i chwała..
~ gość
8 miesięcy temu 3
przywilej każdego lewackiego pasożyta, niezależnie w jakim środowisku żyje, byleby nie splamić sobie łap uczciwą pracą.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.