› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Elbląski Rok Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego

› rozwój i edukacja ponad rok temu    29.12.2016
Grażyna Wosińska
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Gen. Bolesław Nieczuja-Ostrowskiego Gen. Bolesław Nieczuja-Ostrowskiego  fot. archiwum UM Elbląg

Po raz pierwszy w historii Elbląga będziemy obchodzili rok osoby zasłużonej dla miasta. Radni przyjęli dziś uchwałę w sprawie Elbląskiego Roku gen. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego. Od 1992 roku jest on honorowym obywatelem miasta. Od prezydenta Lecha Kaczyńskiego otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

W następnym roku przypada 110 rocznica urodzin gen. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego, honorowego obywatela Elbląga. W związku z tym radni zdecydowali, by 2017 rok był poświęcony właśnie jemu. Po raz pierwszy powstała taka inicjatywa w Elblągu. Radni jednogłośnie przyjęli uchwałę w tej sprawie.

Marek Pruszak, przewodniczący Rady Miejskiej przypomniał życiorys generała.

Gen. Bolesława Nieczuja-Ostrowski był jednym z najwybitniejszych elblążan w powojennej historii naszego miasta. Urodził się 29 września 1907 roku w Haliczu. W 1931 r. ukończył Szkołę Podchorążych Piechoty w stopniu podporucznika. W kampanii wrześniowej 1939 roku został odznaczony Krzyżem Walecznych.

Dostał się do niewoli niemieckiej, z której uciekł. Zaangażował się w działalność Zwiqzku Walki Zbrojnej we Lwowie, a następnie na terenie Podkarpacia i Ziemi Krakowskiej. Został szefem uzbrojenia tzw. Ubezpieczalni w Komendzie Okręgu Krakowskiego ZWZ. W 1943 r. otrzymał awans na majora oraz Złoty Krzyż Zasługi z Mieczami. Był dowódcą 106. Dywizji Piechoty. Za zasługi otrzymał Order Virtuti Militari V Klasy i awans na podpułkownika.

Po wojnie, po rozwiązaniu AK udał się z grupą żołnierzy do Elbląga. W Pogrodziu zorganizował Spółdzielnię Gospodarczo-Społeczną, która zrzeszała byłych podkomendnych. W 1949 roku aresztowany. Dwukrotnie skazany na karę śmierci. W więzieniu spędził 7 lat. Przez kolejne lata był prześladowany za przynależność do AK. W 1991 roku został mianowany na stopień generała brygady, a rok później został honorowym obywatelem Elbląga. Od prezydenta Lecha Kaczyńskiego otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł 13 lipca 2008 roku w wieku 101 lat.

Obchody składałyby się z imprez edukacyjnych i konkursów. Organizatorzy liczą na współpracę szkół, mediów, instytucji naukowych i historycznych. Zwieńczeniem byłaby uroczysta sesja Rady Miejskiej we wrześniu 2017 roku z udziałem rodziny generała oraz przedstawicieli Krakowa i Wolbromia, których również jest honorowym obywatelem.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.