› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - Bi-plast

komentowane

oceniane

Elbląska „żabka" naprawiona. Znacie jej historię?

› bieżące 4 miesiące temu    29.10.2018
Marcin Mongiałło
komentarzy 2 ocen 1 / 100%
A A A
Elbląska „żabka fot. Marcin Mongiałło

W minionym tygodniu naprawiono cokół „żabki" na terenie fontanny w Parku Planty w Elblągu. Od dłuższego czasu poważnie uszkodzona była granitowa kostka, znajdująca się u jej podstawy, na co zwracali uwagę rodzice dzieci, których ulubionym zajęciem było dotykanie kamiennej rzeźby.

„Żabka" w sezonie letnim przyciąga wielu najmłodszych elblążan. Rodzice bardzo chętnie robią zdjęcia na jej tle swoim pociechom. Nic zatem dziwnego, że dwa lata temu, kiedy Portal Komunalny ogłosił plebiscyt na najpiękniejszą fontannę w Polsce, wśród propozycji znalazła się także rzeźba, stojąca na terenie fontanny w Parku Planty. Miała godnych konkurentów, m.in. słynną gdańską Fontannę Neptuna i częstochowską "Dziewczynkę z gołębiami". 

Mieszkańców Elbląga z kolei zachwyca wodotrysk o wdzięcznej nazwie „Pocałuj żabkę w łapkę”. Fontanna położona jest w otoczeniu traw ozdobnych, liliowców, funkii, szałwii, lawendy oraz tawuł japońskich. Mieszkańcy mogą się zrelaksować przy akompaniamencie szumu wody wybijającej z fontanny leżącej przy ul. 1-go Maja.

– w ten sposób Portal Komunalny opisywał elbląską fontannę z żabką w tle. Ostatecznie nasza propozycja zajęła wysokie, piate miejsce. 

Autorem rzeźby żaby, która od wielu już lat jest umiejscowiona przy ul. 1 Maja (została tutaj przenesiona ze zdewastowanej fontanny w Parku Traugutta), jest urodzony we Lwowie artysta Julian Stanisław Leniec (1909-2000), absolwent tamtejszej Szkoły Sztuk Zdobnictwa Artystycznego oraz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie w latach 1932-1935 uczył się rzeźbiarstwa u profesora Xawerego Dunikowskiego. W latach 1945-1977 mieszkał w Elblągu, gdzie stworzył wiele dzieł sztuki, m.in. pomnik króla Kazimierza Jagiellończyka znajdujący się przy gmachu CSE Światowid, pomnik Juliusza Słowackiego, znajdujący się przed I Liceum Ogólnokształcącym; plafony w banku przy ul. 1 Maja i Szkole Podstawowej Nr 3 oraz polskiego orła na gmachu Poczty Głównej w Elblągu.

fot. Marcin Mongiałło

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 7

 • 6
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (2)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ mm
4 miesiące temu 2
Moze ktos wie co sie stalo z piekna fontanna na ul.Grunwaldzkiej,byla kolo dawnego zakladu Tech.Obslugi Rol. Byly tam cztery zabki tryskajace woda.
~ impra
4 miesiące temu ocena: 100%  1
Może warto by pomyśleć nad zamieszczeniem tabliczek z informacją o autorach i krótkiej historii wszystkich rzeźb, czy też innych prac artystycznych znajdujących się na terenie Elbląga. Dodatkowym atutem byłby zapis z tłumaczeniem na kilka języków.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.