› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

komentowane

oceniane

Elbląg. ZUS przekonuje do elektronicznych zwolnień

› bieżące 9 miesięcy temu    16.04.2018
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Elbląg. ZUS przekonuje do elektronicznych zwolnień

E-ZLA to duże ułatwienie zarówno dla pracownika, jak i samego pracodawcy. Jedynym warunkiem korzystania z tych przywilejów, jest posiadanie konta na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Konto zakładane jest bezpłatnie.

Korzystanie z niego również nic nie kosztuje. Płatnik, zatrudniający powyżej pięciu osób, ma obowiązek posiadać profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Bez tego, nie otrzyma informacji o chorobie swojego pracownika, jedynie w przypadku dostarczenia papierowego druku ZLA. PUE mogą również założyć pracodawcy, zatrudniający poniżej 5 pracowników. Jeżeli skorzystają z tej możliwości, to w ciągu siedmiu dni od założenia profilu, muszą w formie pisemnej poinformować swoich pracowników o braku obowiązku dostarczania wystawionych dla nich zwolnień lekarskich (wydruku e-ZLA). Jeśli tego nie zrobili, powinni założyć profil jak najszybciej.
Od 1 lipca papierowe zwolnienia lekarskie znikną całkowicie. Zastąpią je zwolnienia elektroniczne. Wprowadzenie e-ZLA ma uprościć procedury, a co za tym idzie zdjąć z pracownika obowiązek dostarczania zwolnienia do pracodawcy w ciągu 7 dni od dnia wystawienia. Dzięki e-ZLA, informacje o chorobie pracownika, pracodawca otrzyma natychmiast, drogą elektroniczną. Ułatwi to szybkie wyznaczenie innego pracownika do wykonywania zadań pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim. Pracodawca, dzięki posiadaniu PUE, natychmiast widzi zwolnienie lekarskie swojego pracownika a co za tym idzie, może wystąpić z wnioskiem o skontrolowanie tego pracownika przez Lekarza Orzecznika ZUS. Wówczas ZUS ma więcej czasu na przeprowadzenie kontroli zasadności wystawienia zwolnienia lekarskiego. Pracodawca ma wgląd do wszystkich wystawionych zwolnień lekarskich swoim pracownikom. Będzie mógł je eksportować oraz zapisać na komputerze lub innym nośniku zewnętrznym. W pliku tym, znajdą się wszystkie dane ze zwolnienia lekarskiego. Pracodawcy często korzystają z pomocy biur rachunkowych, a dzięki takiemu eksportowi e-ZLA w łatwy sposób przekażą wszystkie dane do tych właśnie biur, aby prawidłowo złożyć dokumenty rozliczeniowe.
Dzięki e-ZLA komunikacja pomiędzy lekarzem, pacjentem i pracodawcą następuje już w chwili wystawienia zwolnienia w formie elektronicznej. 

Anna Ilukiewicz

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.