› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Elbląg zajmuje 90 miejsce. Pomóc może tylko…pedałowanie

› bieżące ponad rok temu    4.06.2015
Joanna Siudak
komentarzy 6 ocen 35 / 51%
A A A
Elbląg zajmuje 90 miejsce. Pomóc może tylko…pedałowanie fot. Allegro All For Planet

370 miast i miejscowości w Polsce i już pół miliona kilometrów na licznikach. Tak wygląda ranking po pierwszym miesiącu akcji „Kręć kilometry”. O co chodzi? O stojaki rowerowe. I to nie zwyczajne, a odjazdowe. 20 miast w Polsce, które po 3 miesiącach na koncie będą miały największą liczbę przejechany kilometrów, wygra dizajnerskie stojaki. Statystyki pokazują ogromną mobilizację małych miejscowości. Niestety na razie Elbląg choć na szarym końcu nie jest, na wygraną ma małe szanse.

Akcja „Kręć kilometry” odbyła się po raz pierwszy w 2012 roku. Od tego czasu dizajnerskie stojaki pojawiły się w 29 miastach, dokładnie w 120 lokalizacjach w całej Polsce. W ubiegłorocznej edycji, Elbląg do konkursu zgłosił oficer rowerowy, Marek Kamm. Wówczas proponowane lokalizacje dla nowych stojaków wskazano między ulicami Żeromskiego i Mickiewicza. Niestety akcja zakończyła się fiaskiem i nie udało się nam nawet zbliżyć do zwycięzców. 

W tym roku szanse na wygraną są nieco większe, bo zmieniły się zasady konkursu. Do rywalizacji zgłaszają się indywidualne osoby, które na etapie rejestracji deklarują, dla jakiego miasta "kręcą kilometry". Wyniki nie są już – tak jak było do tej pory – przypisywane poszczególnym województwom. Od teraz wyłącznie od mobilizacji mieszkańców zależy, czy dana miejscowość wygra stojaki rowerowe Fundacji Allegro All For Planet.

W 20 miastach, których mieszkańcy przejadą najdłuższy dystans, fundacja postawi nowe parkingi rowerowe. Na chwilę obecną w rankingu prowadzą duże miasta: Poznań i Warszawa, ale już na trzecim miejscu plasuje się 38-tysięczny Chrzanów. Dalej jest równie ciekawie, bo jak się okazuje w walkę o kilometry zaangażowały się najbardziej małe miasta.

Mieszkańcy motywują się wzajemnie w mediach społecznościowych, drukują plakaty, organizują wspólne przejazdy. Także niektóre szkoły włączyły się w akcję, a ich uczniowie systematycznie „kręcą kilometry” dla swojego miasta. Bardzo nas to cieszy i udowadnia, że wszystkie miejscowości mają równe szanse w naszej rywalizacji

- mówi Krzysztof Śpiewek z Fundacji Allegro All For Planet.

Stojaki z poprzedniej edycji akcji stanęły już w Suchym Lesie, Toruniu i Piotrkowie Trybunalskim. Wkrótce pojawią się także w Sierakowie, Radomiu, Lesznie i Starogardzie Gdańskim. Pozostałe są w trakcie ustalania formalności. Co zrobić żeby znaleźć się w gronie zwycięzców? Wystarczy wsiąść na zwykły rower, a wcześniej pobrać bezpłatną aplikację ze stron:


iOS:https://itunes.apple.com/pl/app/krec-kilometry/id666842836?l=pl&ls=1&mt=8                                           Android:https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.kreckm.mobile&hl=pl_PL

Później trzeba już się tylko zmobilizować i pedałować. Choć Elbląg w tym roku z wielką stratą dla miasta pożegnał oficera rowerowego, warto pokazać, że zależy nam na stworzeniu miasta przyjaznego rowerzystom i potrafimy walczyć we wspólnej sprawie.

No to co rowerzyści. Pomożecie?

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (6)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ biedrona
ponad rok temu ocena: 63%  6
Propozycja dobra dla Słupska a nie Elbląga :)
~ Hetero
ponad rok temu ocena: 25%  5
No fakt. Pomóc może tylko pedałowanie. :-D A jak ma pomagać ktoś kto woli zaspakajać swoje potrzeby zgodnie z naturą i nie pedałuje ?
~ NoName
ponad rok temu ocena: 33%  4
Usunięcie oficera rowerowego nie było dla miasta żadną stratą. Zaniedbane ścieżki jak były tak są nadal.
~ Kub@
ponad rok temu ocena: 0%  3
a na WindowsPhone nie ma aplikacji?
~ Cheetah
ponad rok temu ocena: 0%  2
Lumie na tym chodzą, a to dosyć popularna seria
~ niet
ponad rok temu ocena: 0%  1
A ile znasz osób korzystających z tego tworu? Szczerze...
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.