› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Elbląg. Wygrajmy czujnik jakości powietrza

› bieżące ponad rok temu    15.11.2018
Grażyna Wosińska
komentarzy 1 ocen 1 / 100%
A A A
Elbląg. Wygrajmy czujnik jakości powietrza

Przy świetlicy „Sielanki”, ul. Płk. Dąbka 64  jest szansa  na zainstalowanie czujnika jakości powietrza. Wystarczy, że elblążanie i fani Elbląga klikną tutaj i do 5 grudnia zagłosują w konkursie Fundacji Aviva. 

W Elblągu jest jedna stacja pomiarowa jakości powietrza, przy ul. Bażyńskiego. Radni wielokrotnie dopominali się dodatkowe. Witold Wróblewski, prezydent Elbląga zwrócił się do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Olsztynie Delegatura w Elblągu o opinię  czy konieczne jest w Elblągu zwiększenie liczby stacji pomiarowych i czy istnieje możliwość sfinansowania ich przez WIOŚ. Otrzymał odpowiedź negatywną. Szczegóły tutaj. 

Eurobank w Elblągu miesiąc temu zainstalował czujnik smogu w swojej placówce, przy ul. Hetmańskiej. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się jaki jest poziom pyłów PM10 i PM2.5.  

Teraz jest szansa na czujnik jakości powietrza przy świetlicy Elbląskiej Spółdzielni Mieszkaniowej „Sielanka”, przy ul. Płk. Dąbka 64. Właśnie ta lokalizacja została zgłoszona do konkursu Fundacji Aviva. Jeśli chcesz poprzeć tę inicjatywę kliknij tutaj.  

W całej Polsce w konkursie bierze udział 2 500 lokalizacji. Urządzenia otrzyma 100 miejsc w kraju z największą liczbą głosów.

Wyniki nie są przesądzone, gdyż głosowanie trwa do środy 5 grudnia.

Kluczem do sukcesu jest zmobilizowanie jak największego poparcia dla swojej lokalizacji. Uczestniczące w konkursie gminy, szkoły i społeczności lokalne wykorzystują do tego celu media społecznościowe i strony internetowe

- informują organizatorzy.

Pył PM10 składa się z mieszaniny cząstek zawieszonych w powietrzu, będących mieszaniną substancji organicznych i nieorganicznych. Pył zawieszony może zawierać substancje toksyczne, metale ciężkie oraz dioksyny i furany. Pył PM10 zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów, które mogą docierać do górnych dróg oddechowych i płuc. Poziom dopuszczalny dla stężenia średniodobowego wynosi 50 µg/m3 i może być przekraczany nie więcej niż 35 dni w ciągu roku. Poziom dopuszczalny dla stężenia średniorocznego wynosi 40 µg/m3, a poziom alarmowy 200 µg/m3. (WIOŚ)

Pył PM2,5 zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra, które mogą docierać do górnych dróg oddechowych, płuc oraz przenikać do krwi. Docelowa wartość średnioroczna dla pyłu PM2,5 wynosi 25 µg/m3, poziom dopuszczalny 25 µg/m3, a poziom dopuszczalny powiększony o margines tolerancji dla 2012 r. 27 µg/m3. (WIOŚ)
 

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ enka
ponad rok temu ocena: 33%  1
Podstawowe pytanie, czy dodatkowy czujnik w mieście jest tak bardzo potrzebny? Czy on coś zmieni? Nie zmniejszy zanieczyszczonego powietrza. Wiadomo już, jak bardzo ono jest smogowe. Może nie wszyscy śledzą jakość powietrza (np. poprzez dostępne aplikacje w smartfonach), ale ostatnie dni pokazały, że Elbląg momentami miał większe parametry zanieczyszczeń od "sławetnego" w tej dziedzinie Krakowa. Tu potrzebne jest natychmiastowe działanie władz miasta, wszystkich miast Polski, bo to Polska (także państwa na południe i wschód od Polski) ciągle należy do państw o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu w Europie. To co się dzieje na Dalekim Wschodzie wolę nie wspominać. Większość ludzi w ogóle nie ma świadomości problemu zanieczyszczonego powietrza. Zaleca się jedynie niewychodzenie z domu i nieotwieranie okien. Jeśli już trzeba wyjść, należy założyć maskę antysmogową z filtrem (zwykłe maseczki nie dają rady). Widzicie ludzi w maskach? Te dni są tragiczne np. dla astmatyków i sercowców...
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.