› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Elbląg. Wiadomo kiedy znikną papierowe zwolnienia

› bieżące ponad rok temu    22.01.2018
Redakcja elblag.net
komentarzy 1 ocen 1 / 100%
A A A
Elbląg. Wiadomo kiedy znikną papierowe zwolnienia

Od stycznia 2016 roku lekarze mogą wystawiać elektroniczne zwolnienia lekarskie, nazywane e-ZLA.  Pierwotnie już od 1 stycznia 2018r. miały zniknąć papierowe formularze zwolnień, jednak wprowadzona zmiana, przesunęła ten czas aż do 1 lipca br.  
                                                                  
Wystawianie e-ZLA będzie trwało krócej niż wypisywanie papierowego zwolnienia. Jeśli zwolnienie będzie wystawiane w celu opieki to lekarz uzyska dostęp do danych pacjenta (ubezpieczonego), jego pracodawców (płatników składek) i członków jego rodziny. Gdy wpisze numer PESEL pacjenta, to pozostałe dane identyfikacyjne zostaną automatycznie uzupełnione przez system. Podpowie on również kod literowy A i D oraz numer statystyczny choroby (np. po wpisaniu fragmentu jej nazwy). Z kolei np. adres pacjenta czy dane płatnika lekarz będzie wybierał z wyświetlonej listy. 
System przypomina także lekarzowi o możliwości skierowania pacjenta na rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS, w przypadku pozytywnej decyzji lekarza o skierowaniu na rehabilitację, system otworzy formularz wniosku ZUS PR-4 i wprowadzi automatycznie dane pacjenta. Lekarz będzie mógł od razu wystawić wniosek o rehabilitację i przesłać go w formie elektronicznej do ZUS w celu wydania orzeczenia przez lekarza orzecznika ZUS. 

Wystawione e-ZLA zostanie przekazane do ZUS automatycznie. Lekarze nie będą musieli dostarczać zwolnień do ZUS oraz przechowywać drugiej kopii. Zniknie również obowiązek pobierania w placówkach ZUS tzw. bloczków formularzy ZUS ZLA. Wystawianie e-ZLA jest również możliwe przez urządzenia mobilne, np. podczas wizyty domowej.
NOWOŚĆ!  Bezpłatny podpis elektroniczny dla lekarzy.
Do niedawna elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA) można było podpisywać przy pomocy profilu zaufanego ePUAP lub płatnego podpisu kwalifikowanego wystawianego przez pięć centr certyfikacyjnych. W następstwie sugestii środowiska medycznego o potrzebie stworzenia nowego, bezpłatnego narzędzia do autoryzacji zwolnień lekarskich, które usprawni cały proces wystawiania e-ZLA, Zakład podjął pracę nad nowym podpisem elektronicznym dla lekarzy. Obecnie narzędzie to jest wprowadzane do powszechnego użytku.
Darmowy certyfikat, który umożliwia podpisywanie elektronicznych zwolnień lekarskich, wystawiany jest na wniosek lekarza na okres 5 lat. Niezbędnym do jego uzyskania jest zarejestrowany profil lekarza na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Tam w zakładce „Certyfikat    z ZUS” każdy lekarz, posiadający uprawnienia do wystawiania zwolnień, może wystąpić o wystawienie certyfikatu. Przy okazji wnioskowania lekarz ustala od razu hasło (minimum cztery znaki: cyfry, litery, znaki specjalne), które będzie niezbędne do autoryzacji każdego zwolnienia elektronicznego certyfikatem z ZUS. Zakład wystawia certyfikat w ciągu kilku minut (maksymalny czas oczekiwania na certyfikat nie powinien przekroczyć 15 minut) od złożenia wniosku, o czym zainteresowana osoba jest informowana mailem lub smsem. Certyfikat należy zapisać na komputerze, na którym wystawiane są e-ZLA lub w pamięci nośnika zewnętrznego.
Nowy sposób podpisywania elektronicznych zwolnień lekarskich przeszedł niezbędne testy prowadzone wspólnie ze środowiskiem lekarskim i zyskał pozytywną opinię lekarzy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych liczy, że nowe bezpłatne i niezwykle proste w obsłudze narzędzie do autoryzacji zwolnień pomoże upowszechnić e-ZLA wśród lekarzy i wkrótce też zostanie wprowadzone do aplikacji gabinetowych, w których pracuje większość medyków. 
Aby pomóc wdrożyć nowy sposób wystawiania zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych organizuje spotkania z lokalnymi placówkami medycznymi oraz lekarzami, prowadzi szkolenia dla lekarzy oraz organizuje PUE ROOM w placówkach medycznych. Placówki, które zdecydują się na wystawianie e-ZLA zamiast standardowych zwolnień otrzymają wsparcie od Zakładu. ZUS będzie wspierał takie placówki i zatrudnionych w nich lekarzy w przechodzeniu z wystawiania papierowych zwolnień na zwolnienia elektroniczne.
Do 30 czerwca 2018 r. lekarz będzie mógł wystawiać papierowe zwolnienia według obecnie obowiązujących zasad. Jeśli wystawi papierowe zwolnienie, będzie musiał poinformować pacjenta   o konieczności doręczenia zwolnienia pracodawcy (w przypadku pracowników) czy ZUS (m.in. w przypadku przedsiębiorców) w termie 7 dni od jego otrzymania. Gdy termin ten zostanie przekroczony, zasiłek chorobowy czy opiekuńczy zostanie obniżony o 25% (za okres od 8 dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia dostarczenia zwolnienia). 
Mniej obowiązków dla chorego.
Gdy lekarz wystawi e-ZLA pacjent nie będzie musiał  dostarczać  zwolnienia pracodawcy (w przypadku pracowników) albo ZUS (m.in. w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą). Nie będzie już musiał podczas choroby czy opieki np. nad chorym dzieckiem udawać się do pracodawcy czy jednostki ZUS albo prosić o dostarczenie  zwolnienia rodzinę czy znajomych. E-ZLA zostanie  przesłane na profil PUE płatnika  i do systemu ZUS. Nie będzie wymagany od pacjenta  termin 7 dni na dostarczenie zwolnienia. Nie będą go też dotyczyły ewentualne obniżenia zasiłku chorobowego czy opiekuńczego z powodu przekroczenia tego terminu. 

 Anna Ilukiewicz
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS  
Województwa warmińsko-mazurskiego 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ j23
ponad rok temu ocena: 0%  1
Wszystko ok a co ze zwolnieniem zagranicznym .....?
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.