› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - Bi-plast

komentowane

oceniane

Elbląg. Walka prezydenta i schroniska na oświadczenia

› bieżące 9 miesięcy temu    23.05.2019
Redakcja elblag.net
komentarzy 2 ocen 0 / 0%
A A A
Elbląg. Walka prezydenta i schroniska na oświadczenia  fot. Facebook / Schronisko OTOZ Animals

Opublikowaliśmy komunikat prezydenta Elbląga, zaniepokojonego doniesieniami medialnymi oraz publikowanymi informacjami przez OTOZ Animals Schronisko w Elblągu, dotyczącymi między innymi problemów z zapewnieniem karmy dla zwierząt. Ripostę przysłała Agnieszka Wierzbicka, kierownik schroniska. Pismo publikujemy poniżej.  

Jesteśmy zszokowani treścią komunikatu prezydenta w sprawie funkcjonowania schroniska. Od 10 lat prowadzimy schronisko w Elblągu na takich samych zasadach, gdzie współpraca z miastem zawsze dobrze się układała. Kontrolowani jesteśmy regularnie zarówno przez Urząd Miasta jak i Inspekcję Weterynaryjną i NIK.
Podczas tych wszystkich kontroli nie wykazano nam żadnych nieprawidłowości, dlatego dzisiejszy komunikat Prezydenta, sugerujący niepotwierdzone nieprawidłowości jest dla nas zupełnie niezrozumiały.

Obecna kontrola schroniska rozpoczęła się dopiero w poniedziałek, nie stwierdzono do tej pory żadnych błędów,  tym bardziej więc zadziwiający jest ton wydanego komunikatu.
Nieporozumienia rozpoczęły się po wyborach na Prezydenta miasta Elbląga.  W tym czasie poprosiliśmy o zwiększenie dotacji na utrzymanie schroniska, która nie zmieniała się od pięciu lat, przy wzroście m.in. kosztów prądu, paliwa i płacy minimalnej pracowników.
OTOZ Animals dokłada znacznie więcej  środków finansowych niż jesteśmy zobligowani umową z Urzędem Miasta, ze względu na potrzeby schroniska, ze względu na potrzeby  zwierząt w nim przebywających. 
OTOZ Animals w ostatnich trzech latach dołożył do utrzymania schroniska 1 365 310,47 zł, a w ostatnich 9 latach 3 396 401,94 zł.
Są to ciężko zapracowane pieniądze podczas różnych akcji przez nas organizowanych m.in: Forum Inicjatyw Pozarządowych, Rewia kotów, spotkanie ADOPSIAKÓW, zbiórki publiczne, akcja 1% dla bezdomnych zwierząt,
Nasi darczyńcy, którzy obdarzyli nas zaufaniem, mogą odwiedzić schronisko i zobaczyć, jak wykorzystujemy dary rzeczowe i otrzymane datki.

Co roku przekazujemy do Urzędu Miasta sprawozdania merytoryczne i finansowe, co do których od początku prowadzenia schroniska nie było żadnych zastrzeżeń ze strony samorządu. Przekazujemy również do Urzędu Miasta kopie wszystkich rachunków, ponieważ nie mamy nic do ukrycia.
Wszystkie środki finansowe wydawane na utrzymanie schroniska zostały wykorzystane w sposób transparentny i zgodny z przepisami.

Inwestycja, o której wspomina  Urząd Miejski w swoim komunikacie, czyli przebudowa 8 wybiegów psiarni, została zlecona zewnętrznej firmie budowlanej i pochłonie  prawie 400 tysięcy złotych! Była ona wymuszona przez Inspekcję Weterynaryjną, ponad dwa lata temu, decyzją administracyjną, ponieważ wybiegi nie miały ścian i podłóg zdatnych do mycia i dezynfekcji.  Dla porównania w roku 2017 OTOZ Animals na nowo wybudował i wyposażył 11 boksów, które również były objęte taką decyzją. Oczywiście powinien był to zrobić samorząd, ale ponieważ ciągle odkładał tę inwestycję z powodu braku funduszy, dla dobra zwierząt zrobiliśmy to ze środków stowarzyszenia za 50 tys zł.

Każdego dnia, zarówno pracownicy jak i wolontariusze, poświęcają zwierzętom wiele godzin, również poza godzinami  pracy, ponieważ los naszych podopiecznych jest dla nas najważniejszy.
W ubiegłym roku udało nam się znaleźć nowe domy dla 448 psów (100,22% psów przyjętych do schroniska) i 245 kotów (117,22% kotów przyjętych do schroniska). Wysoki procent adopcji udało się uzyskać dzięki zaangażowaniu wielu pracowników stowarzyszenia oraz wolontariuszy pomagających w schronisku. Można zajrzeć na fb na grupę adopsiaków  i przekonać się, jak nam zależy na dalszych losach naszych podopiecznych: https://www.facebook.com/groups/1795950973955655/
Wielokrotnie pracownicy jak i wolontariusze biorą do swoich domów zwierzęta wymagające całodobowej opieki. Nigdy nie oczekiwaliśmy pochwał z tego tytułu, gdyż robimy to tylko dla dobra zwierząt.
Czy chodzi o to, by schronisko znowu prowadziło miasto bez organizacji ochrony zwierząt?
W przypadku rozpowszechniania dalej przez Urząd Miasta nieuzasadnionych zarzutów i pretensji pod adresem funkcjonowania schroniska, OTOZ Animals nie stanie do kolejnego konkursu rozpisanego przez Urząd Miasta na prowadzenie schroniska.
Będziemy jednak namawiać inne organizacje ochrony zwierząt, aby wzięły udział w takim konkursie dla organizacji pożytku publicznego i nie doprowadziły do tego, aby schronisko było prowadzone tylko przez miasto, bez udziału organizacji ochrony zwierząt.
Agnieszka Wierzbicka 
Kierownik schroniska 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 5

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 2
  POINFORMOWANY
 • 2
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (2)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Janna
9 miesięcy temu ocena: 50%  2
Ktoś tu coś ewidentnie kombinuje a to brak pieniędzy na prąd, brak funduszy na karmę i inne środki. Miasto kasę śle a kasy tam na nic nigdy nie mają....
~ zainteresowany
9 miesięcy temu ocena: 63%  1
OTOZ wybudowało i wyposażyło 11 boksów za 50 tys., a miasto wyremontowało 8 za 400 tys.? Droga redakcjo proszę to wyjaśnić!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.