› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

komentowane

oceniane

Elbląg. Utraciłeś dokumenty? Zastrzeż je w banku!

› policja 5 miesięcy temu    31.12.2018
Informacja prasowa
komentarzy 1 ocen 0 / 0%
A A A
Elbląg. Utraciłeś dokumenty? Zastrzeż je w banku!

Kradzież albo zgubienie dowodu osobistego, paszportu, prawa jazdy czy innego dokumentu tożsamości to ogromny problem, mogący doprowadzić do szeregu trudnych do wyjaśnienia sytuacji z wykorzystaniem naszych danych do celów przestępczych. Dziennie notuje się nawet kilkadziesiąt prób posłużenia się cudzym lub podrobionym dokumentem. 

Zagubienie lub utrata któregokolwiek z dokumentów tożsamości może mieć przykre konsekwencje dla właściciela zwłaszcza, że sposobów na wykorzystanie cudzej tożsamości jest wiele i wciąż pojawiają się nowe. Dokumenty wykorzystywane są do wyłudzenia pożyczki, wynajęcia mieszkania, pokoju hotelowego, kradzieży wypożyczonego samochodu, zakładania fikcyjnych firm do wyłudzania kredytów, zwrotu podatków.
 
W przypadku zgubienia lub kradzieży dokument należy: 
 

 • zastrzec je w placówce swojego banku. Jeśli ktoś nie posiada rachunku bankowego, powinien udać się do banku przyjmującego zastrzeżenia także od osób nie będących klientami danego banku. 
 •  powiadomić Policję - tylko jeśli dokumenty zostały skradzione. 
 • zawiadomić gminę lub placówkę konsularną - w celu wyrobienia nowego dokumentu. 

Jakie dokumenty należy zastrzegać? 
 
- Wszystkie dokumenty potwierdzające tożsamość tj. dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, dowód rejestracyjny, książeczkę wojskową, karty płatnicze 
 
Wystarczające jest zgłoszenie dokumentu w jednym banku. Następnie dane te automatycznie zostaną przekazane do Centralnej Bazy Danych, a następnie rozesłane do wszystkich banków, operatorów sieci komórkowych oraz tysięcy innych firm i instytucji korzystających z Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE. Dokumenty można zastrzegać nie tylko osobiście. Większość banków przyjmuje telefoniczne zgłoszenia, część wprowadziła taką możliwość do bankowości elektronicznej. W sytuacji, kiedy ktoś spróbuje posłużyć się zastrzeżonym dokumentem, operacja zostanie zablokowana, a do wyjaśnienia sprawy wzywana jest Policja. 
 
Pamiętajmy, że samo zastrzeżenie dokumentu na Policji lub w gminie jest niewystarczające. Utracone dokumenty powinny być zastrzeżone również w banku. Powinni to zrobić wszyscy - niezależnie od tego, czy jesteśmy już klientami jakiegoś banku, czy też nigdy z usług bankowych nie korzystaliśmy. 

Codziennie kilkadziesiąt przypadków różnych prób dokonania wyłudzenia jest blokowanych. To pokazuje z jak poważnym problemem mamy do czynienia. Proceder ten oprócz Konsumentów i Banków coraz częściej dotyka także Przedsiębiorców: wypożyczalnie, biura obrotu nieruchomościami, firmy leasingowe, pośredników kredytowych itd. 

Jakub Sawicki, zespół prasowy KMP Elbląg

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ E
5 miesięcy temu ocena: 100%  1
Z własnego doświadczenie wiem,że jeśli ukradną ci dokumenty w tym dowód osobisty to w pierwszej kolejności należy się udać do urzędu miasta i tam unieważnić dowód osobisty trwa to chwilkę i dostajemy bardzo ważny dokument, który jak mi powiedziała urzędniczka muszę pilnować do końca życia. W banku bez dowodu nic nie załatwimy, więc lepiej zastrzec kartę przez stronę internetową banku lub zadzwonić na infolinię banku tam potrzebny jest tylko pesel i nazwisko rodowe matki, (w placówce bankowej na ul Hetmańskiej podano mi tylko nr telefonu na infolinię). Policję powiadamiamy na na końcu bo tam spędzimy najwięcej czasu najpierw w w poczekalni a potem ok 2 godzin na składaniu zeznań (chyba tak to się nazywa). W moim przypadku złodzieje byli nagrani na monitoring policja miała nagrania a sprawa i tak po tygodniu z powodu nie wykrycia sprawców została odłożona na półkę (jak powiedział policjant) czyli w moim rozumieniu umorzona.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.