› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - Bi-plast

komentowane

oceniane

"Elbląg się zwija" – ostrzega młody elblążanin. Apel do polityków

› bieżące 7 miesięcy temu    13.09.2018
Redakcja elblag.net
komentarzy 20 ocen 3 / 100%
A A A
 fot. archiwum elblag.net

Otrzymaliśmy list otwarty młodego Czytelnika skierowany do elbląskich polityków. Poniżej publikujemy jego treść.   

Jestem młodym elblążaninem, ale urodziłem się jeszcze w woj. elbląskim. Kampania wyborcza trwa w najlepsze, ale żaden z kandydatów nie poruszył tematu przynależności Elbląga. Podczas ostatniej kampanii temat był poruszany w każdym obozie, a teraz jest cisza.

Przed reformą administracyjną zarówno Elbląg, jak i Olsztyn rozwijały się. Nie będę wskazywał, które bardziej bo to nie istotne, ale był widoczny rozkwit. Teraz, po prawie 20 latach Olsztyn dalej się rozwija, liczba mieszkańców zwiększa się, a Elbląg? Elbląg się zwija. Liczba mieszkańców zmniejsza się.

Są huczne propozycje - przyłączenie do woj. pomorskiego, utworzenie woj. elbląskiego/żuławskiego, przeniesienie jednej instytucji wojewódzkiej (urzędu marszałkowskiego lub sejmiku wojewódzkiego). Według mnie ta ostatnia propozycja czyli przeniesienie jednego urzędu była by uczciwa. Jednak nie chodzi tylko o propozycje. Chodzi o zauważenie problemu. Proszę zauważyć dążenia środkowego Pomorza do utworzenia 17. województwa. Cała Polska wie o ich problemie i nawet rząd składa propozycje utworzenia nowego województwa.

A u nas? U nas nikt się tym nie interesuje. Nikt nie wnosi interpelacji. Wierzę, że ten e-mail nie zostanie pominięty i że stworzy dyskusję. Chciałbym, aby jak największa ilość mieszkańców Elbląga dołączyła do dyskusji. Nie bądźmy obojętni. 

Osobiście pisałem do polityków elbląskich w tej sprawie, ale albo nie odpowiadają, albo odpowiadają, że nic nie da się zrobić. 
Napisałem ten e-mail do wszystkich znanych mi redakcji w Elblągu. Trwa kampania wyborcza. Będą mieli Państwo dużo okazji do zadawania pytań kandydatom. Bardzo proszę o interwencję w tej sprawie.

Pozdrawiam,
Adam
 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 15

 • 8
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 4
  BRAK SŁÓW
Komentarze (20)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ wlacz myslenie
7 miesięcy temu ocena: 100%  20
rankingmiast.polityka.pl
~ zorro
7 miesięcy temu ocena: 67%  19
kurski z pis nas załatwił :)
~ Prestidigitator
7 miesięcy temu ocena: 100%  18
Ten list młodego człowieka to stuprocentowa prawda,tylko z tym rozwojem tej wiochy to trochę przesada,dostają więcej forsy z unii,to swoista kroplówka,która się niedługo skończy.Ja jestem człowiekiem w średnim wieku,ale to właśnie młodzi elblążanie powinni wziąć sprawy w swoje ręce,nagłaśniać,blokować ruch,pokazywać się w tv,prasie.Elbląg to stare miasto hanzy,niegdyś bardzo bogate i jedno z większych w Rzeczpospolitej polsko-litewskiej,olszczyn był zawsze dziurą zabitą deskami,z której to dziury komuniści chcieli zrobić metropolię-nie wyszło,ale my cierpimy.Nasze związki historyczne to:Gdańsk,Toruń,Kwidzyn,Malbork,to morze,a wiocha pozostanie wiochą.
~ Marek elbląski
7 miesięcy temu ocena: 100%  17
Kiedyś dzialalo stowarzyszenie"Ziemia Elbląska do Pomorza",byłem członkiem tego stowarzyszenia,ale niestety urzędujacy wówczas Słonina podciął nam skrzydla.Nie uważam,ze obecny prezydent zrobiłby inaczej,wszak olsztyn to jego mocodawca.
~ Do_pomorskiego
7 miesięcy temu ocena: 100%  16
To po co się poddawaliście? Mogliscie działać dalej i lobbować! Pora na powrót!
~ pracownik
7 miesięcy temu ocena: 63%  15
Zwija się bo większość ucieka do Trójmiasta za lepszą pracą i płacą. Jeśli elbląscy pracodawcy nie nauczą się szanować i doceniać dobrych i lojalnych pracowników to będą się borykać z kadrowymi niedoborami.
~ gość
7 miesięcy temu ocena: 100%  14
Jak skorupa ślimaka,który chyba miał promować Elbląg o ile pamiętam. Elbląg przyśpiesza? Dobrze pamiętam?
~ Elblążanin
7 miesięcy temu ocena: 100%  13
Tego co przyłączył Elbląg do Olsztyna powinni za jaja powiesić
~ Sld
7 miesięcy temu ocena: 100%  12
Witold Gintowt D.
~ Bodzio
7 miesięcy temu ocena: 100%  11
Musiałby je mieć
~ gość
7 miesięcy temu ocena: 83%  10
Chyba za pejsy.
~ otto
7 miesięcy temu ocena: 100%  9
Elbląg powinien przejsc do wojewodztwa gdanskiego , olsztyn zostać olsztyńskim i nowe 17 woj - koszalińskie . tak bylo do 1975 roku i komu to przeszkadzalo ,,choć 49 bylo zdecydowanie lepsze
~ Do_pomorskiego
7 miesięcy temu ocena: 94%  8
Uff. A już myślałem, że tzw. młodzi uważają, ze Elbląg to Warmia i Mazury, bo przecież w takim województwie się znajduje :) Na szczęście nie jest tak źle. Prawda jest taka, że po 20 latach Elbląg nie ma już szans na stolicę. Zresztą wtedy też ledwo dawaliśmy radę. Zacznijmy od tego, że i Elbląg i Gdańsk leżą po części na Żuławach i to te dwa miasta dzielą wspólną krainę geograficzną - my mamy Żulawy Elbląskie, oni Gdańskie. Sprawa przynależności ze względu na historię i geografie jest wiec chyba oczywista. Pomijając już całościową historię tych dwóch miast i ich bliskość. Ani w pomorskim, ani jak (mimo wielkich obietnic z 1998 r.) w szuwarowo-bagiennym nie mamy szans na urząd, a raczej delegatury. Lepiej jednak jechać do stolicy ok. 60 km niż tłuc się 110 km do jakiegoś Olszczyna. Pamiętajmy, że Elbląg został wciśnięty do tego bagna TYLKO po to, żeby to woj. miało rację bytu, bo Olszczyn był za słaby. Należy, więc zadać sobie pytanie - "co to za stolica, która potrzebuje innego miasta?
~ jako komisja panu zabraniam
7 miesięcy temu ocena: 25%  7
Autor Ameryki nie odkrył, tego elbląskiego bagna nic już nie uratuje, na to był czas w latach 89-04
~ celina
7 miesięcy temu ocena: 36%  6
Jakos nie widac zeby Elblag się zwijał ,wręcz przeciwnie .Proszę zobaczyc ile firm deweloperskich buduje mieszkania i co dziwne one się swietnie sprzedają.Na pewno NIE kupują ich emeryci ,bo oni je maja.To proszę wytłumaczyc co się zwija ,bo mieszkancow przybywa.
~ Szymański
7 miesięcy temu ocena: 92%  5
Zgadzam się. O tym się nie mówi ale w tej chwili do Elblaga przeprowadza się naprawdę sporo ludzi z Trojmiasta. Niestety traktują Elblag jako sypialnie, bo tu jest taniej, spokojniej, blisko do pracy i rodziny. Większość będzie wolała jechać do pracy 30 min. z Elblaga niż 1,5 h w korkach z Gdyni, gdy skończą drogę nr 7. Choćby właśnie z tego powodu Elbagowi z Gdanskiem jest po drodze jeśli idzie o biznes i rozwój.
~ złodziej
7 miesięcy temu ocena: 40%  4
Brednie jakiegoś pełowca i tyle.
~ BringTheAction
7 miesięcy temu ocena: 76%  3
Elbląg to tylko sypialna i nic więcej. Na co wy liczycie? Same Biedry, Lidle, sklepy osiedlowe - to wszystko robią po to, żeby tutaj emeryci, a przede wszystkim bogacze z Trójmiasta osiedlili się, a do pracy będą dojeżdżać 50-60km dalej w 30 minut jak zrobią 7mkę. PROSTE! Po co się rozwijać, skoro tutaj nic się nigdy nie udaje przez zakompleksionych malkontentów a przede wszystkim moherów bez pomysłu na te miasto.
~ BZDURY
7 miesięcy temu ocena: 43%  2
Tylko czy takie anonimowe bzdury w okresie wyborczym to zdrowa reakcja redakcjo?!
~ Gosc
7 miesięcy temu ocena: 0%  1
A wiesz co to jest RODO?
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.