› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Elbląg pożegnał Lecha Baranowskiego

› sylwetki ponad rok temu    27.12.2012
Agnieszka Światkowska
komentarzy 2 ocen 5 / 100%
A A A
Elbląg pożegnał Lecha Baranowskiego fot. Konrad Kosacz

W samo południe, w Kościele pw. Wszystkich Świętych w Elblągu, pod przewodnictwem Pawła Naumowicza, Prowincjała Zgromadzenia Księży Marianów,  odprawiona została uroczysta msza święta w intencji zmarłego Lecha Baranowskiego, elbląskiego pioniera, organizatora poczty i Honorowego Obywatela Elbląga. Tuż po nabożeństwie na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Agrikola odbyła się uroczystość pogrzebowa, w której uczestniczyła rodzina, przyjaciele i znajomi. Pan Lech Baranowski odszedł 23 grudnia 2012 roku w wieku 91 lat.

 
Lech Baranowski był jednym pierwszych i najstarszych członków Koła Pionierów w Elblągu  (elblążan, którzy osiedlili się w mieście przed 1 stycznia 1946 roku). Dzięki własnej pomysłowości i determinacji uruchomił pierwszy Urząd Pocztowy w Elblągu przy ul. Kajki 1. Pierwsze 50 listów dostarczył do Tczewa na rowerze, skąd udał się do Bydgoszczy, by zdać sprawozdanie z uruchomienia urzędu pocztowego w Elblągu. Sam wykonał także pierwszą pieczątkę z gumy, na której skalpelem chirurgicznym wyciął treść.
 
Dzięki zorganizowanemu własnymi siłami transportowi jeździł po mieście, ściągając niemieckie skrzynki, aby je przemalować i umieścić napis Poczta Polska. Konno dostarczał pocztę do Malborka, a po uzyskaniu samochodu do Bydgoszczy, Gdańska i Inowrocławia. Dzięki niemu zostały uruchomione w terenie kolejne oddziały pocztowe. To również on podłączył pierwsze telefony do takich instytucji, jak Urząd Miejski, Milicja i Urząd Bezpieczeństwa (wcześniejsza centrala została zniszczona przez Niemców). Od 1995 roku jest Honorowym Obywatelem Elbląga.
 
Rodzinie, przyjaciołom Lecha Baranowskiego składamy szczere kondolencje.
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (2)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ kaktus
ponad rok temu ocena: 0%  2
publikowanie zdjęć z pogrzebu, nawet już po ceremonii, bez udziału rodziny znajomych itd. i tak wydaje się niesmaczne.
~ kato
ponad rok temu ocena: 0%  1
Naturalna sprawa, śmierć nie powinna być tematem tabu. Tym bardziej sam obrządek pochówku. A pogrzeb Papieża oglądałeś?...
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.