› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Elbląg powiększy się kosztem gminy wiejskiej?

› bieżące ponad rok temu    5.06.2014
Redakcja elblag.net
komentarzy 4 ocen 14 / 71%
A A A
Elbląg powiększy się kosztem gminy wiejskiej? fot. Konrad Kosacz

Po piętnastu latach funkcjonowania zasad wprowadzonych w wyniku reformy administracyjnej nikt rozsądny nie ma wątpliwości, że województwa samorządowe powinny zostać zlikwidowane, powiaty zreorganizowane, a większość zadań powinny przejąć gminy i, zgodnie z Ustawą o współdziałaniu w samorządzie terytorialnym, zespoły współpracy terytorialnej. Tymczasem na pensje urzędników wydajemy 34,6 mld zł.

Ustawowy zakres działania powiatu miał uzasadnić ich powstanie, a nowe zadania (np. zbieranie informacji nt. Uczniowskich Klubów Sportowych) usprawiedliwić ich istnienie. Inaczej jest z gminą, która jako wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium lepiej lub gorzej rozwiązuje problemy mieszkańców. Zazwyczaj siedziba Urzędu Gminy znajduje się w największej miejscowości na terenie gminy, a mieszkańcy czują więź ze swoim … Urzędem, który jest dużym zakładem pracy. Gminy, w których podstawowy warunek tożsamości mieszkańców nie jest spełniony, a Urząd znajduje się w innej JST powinny zostać zlikwidowane!

Taki los czyli fizycznego połączenia gminy i miasta powinien spotkać gminę Elbląg. Dokładną analizę SWOT, podobną do tej zamieszczonej w Strategii mogą przeprowadzić urzędnicy i radni biorąc pod uwagę np. zachęty finansowe do łączenia się jednostek samorządu terytorialnego w postaci o 5 proc. wyższych wpływów z PIT przez 5 lat, a także możliwy 100 milionowy ministerialny bonus na inwestycje taki sam, jaki otrzymała Zielona Góra. Ta zachęta jest ważna, bo dochody gminy wynoszą połowę deficytu (!) Elbląga. Przybędzie też miastu terenów inwestycyjnych, choć co prawda istniejących mamy nadmiar. Mieszkańcy gminy mogliby domagać się w negocjacjach obniżenie podatku, opłat adiacenckich etc. Niestety oprócz oczywistych zalet są też wady – w wyborach samorządowych nie będzie stosowana jednomandatowa ordynacja wyborcza. Na mariaż obu jednostek muszą wyrazić zgodę mieszkańcy podczas referendum, które mogłoby odbyć się w terminie wyborów samorządowych.

Nowy Elbląg o pow. 192 km2 zająłby miejsce w pierwszej dziesiątce największych miast (dla porównania Olsztyn ma pow. 88 km2).

Jacek Zbrzeźny Elbląski Komitet Obywatelski

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (4)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ xxx
ponad rok temu ocena: 50%  4
"Mieszkańcy gminy mogliby domagać się w negocjacjach obniżenie podatku," - ja domagam się obniżenia składek na ZUS. Panie Jacku do dzieła.
~ realista
ponad rok temu ocena: 50%  3
Panie Zbrzeźny idź pan na całość i przyłącz jeszcze gminy Tolkmicko i Milejewo - ogłosimy wtedy "Państwo Miasto Elbląg"!;) Tylko jeden szczegół, nie wiem czemu mieszkańcy tych gmin mieliby chcieć przyłączenia do Elbląga, czyżby marzyli o wyższych podatkach lokalnych?;)
~ Yunit
ponad rok temu ocena: 25%  2
Gmina 192 + Miasto 80 = 272 km2
~ wyworca z Wilkowyj
ponad rok temu ocena: 57%  1
Radni, samorządowcy do roboty.!!! Ile urzędów i urzedników mamy utrzymywać ? Komunizm się skończył a układy pozostały. Ile jeszcze lat musi minąć , źeby urzędnicy zrozumieli ,źe oni są dla ludu i my im płacimy !?
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.