› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

komentowane

oceniane

Elbląg. Po raz kolejny zabytkowa willa trafi pod młotek. Znamy cenę wywoławczą

8 miesięcy temu    3.10.2018
Grażyna Wosińska
komentarzy 12 ocen 1 / 100%
A A A
Elbląg. Po raz kolejny zabytkowa willa trafi pod młotek. Znamy cenę wywoławczą  fot. Archiwum Elblag.net

Willa Grunau`a, obiekt pochodzący z końca XIX wieku, niszczeje przy ul. Pułaskiego. Były już nieskuteczne próby sprzedaży przez miasto. Dziś (3.10) ogłoszono kolejny przetarg ustny nieograniczony. Termin 5 listopada, a cena wywoławcza 265 tys. zł. Przewidywana 50 procentowa bonifikata wylicytowanej kwoty. 

Zabytkowy pałac – Willę Grunau’a, przy ul. Pułaskiego wzniesiono przed ponad 118 laty, w formie neogotyckiej. Obiekt jest jednokondygnacyjny z poddaszem mieszkalnym, podpiwniczony. Łączna powierzchnia budynku – 256,05 m2. Willa posiada wysoki parter. Dach dwuspadowy o konstrukcji drewnianej, pokryty eternitem falistym. Położony jest pośród resztek dawnego ogrodu. Obiekt podlega ścisłej ochronie konserwatorskiej – willa wraz z otoczeniem wpisana jest do rejestru zabytków.

Miasto nie kryje, że budynek jest w bardzo złym stanie technicznym. 

Ściany nie posiadają prawidłowej izolacji, tynki zewnętrzne odpadają. Strop nad piwnicą trwały, w części popękany, nad parterem drewniany ze ślepym pułapem.

Na podłogach deski wyłożone płytą pilśniową twardą, pomalowane farbą olejną. Okna drewniane skrzynkowe, stare i nietypowe. Stolarka drzwiowa płytowa stara i nietypowa.

Instalacja grzejna c.o. lokalne z pieca węglowego – nieczynna. Instalacja wodno-kanalizacyjna i elektryczna stara – do wymiany. Brak ocieplenia ścian poddasza

- czytamy w ogłoszeniu o przetargu.

Budynek nie jest przeznaczony do rozbiórki, czyli trzeba go remontować i, to zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków. 

Cena wywoławcza wynosi 265 tys. zł. Na osłodę dodajmy, że przewidywana jest 50 procentowa bonifikata wylicytowanej kwoty. Przypomnijmy, że cena wywoławcza nieruchomości w 2015 roku wynosiła 590 tys. 514 zł,  a dwa lata później obniżono do 381 tys. zł. Nikt nie chciał nawet obejrzeć willi. 

Przetarg odbędzie się 5 listopada, ale decyzję trzeba podjąć już wcześniej. Od 23 do 26 października można willę dokładnie obejrzeć, a do 29 października wpłacić 26 tys. zł wadium. 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 7

 • 4
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 2
  BRAK SŁÓW
Komentarze (12)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Romek
7 miesięcy temu ocena: 100%  12
I co, wpłynęło wadium? Ktoś coś? Ratujemy obiekt, czy od razu go spychem, hm? Bo pozostawienie go w takim stanie na zimę to jak wyrok. Redakcjo?
~ Romek
7 miesięcy temu ocena: 100%  11
No to już jutro mamy rozstrzygnięcie. Trzymajmy kciuki. Można liczyć na jakiś artykulik?
~ Gifas
8 miesięcy temu ocena: 100%  10
nikt tego na klate nie wezmie... jak to kupisz za grosze to konserwator nie da Ci zyc (wszystko musi byc orginalne itd w srodku = w uj kasy)...
~ RatatujZa10chę
8 miesięcy temu ocena: 100%  9
Może redakcja orientuje się czy miastu, czy kto tam jest właścicielem, w końcu powiodło się z przetargiem i willa ma już nowego, dumnego właściciela? Proszę skrobnąć jakąś notkę - dzięki!
~ pozdrówka
8 miesięcy temu ocena: 100%  8
@Ratatuj. Kolego, zlituj się. Bardzo się cieszę, że mamy tożsame zapędy dot. willi, ale doczytaj proszę - w artykule wyraźnie napisano że poprzedni przetarg NIESTETY także nie przyniósł rozstrzygnięcia co do nabywcy. Najbliższy, tak jak napisano, jeszcze o niczym nie przesądza. Też bym chciał takiego rozwoju sytuacji, ale wiesz... To jest Elbląg jednak, więc nic nie jest pewne, niestety... właśnie wróciłem do domu, przechodziłem koło willi. Cisza, pusto, nie ogrodzona i tylko w oczach niszczeje i marnieje:(
~ Redakcja
8 miesięcy temu ocena: 100%  7
Będzie wiadomo najszybciej 29 października (termin wpłacenia wadium), a 5 listopada rozstrzygnięcie przetargu.
~ ciekawski
8 miesięcy temu ocena: 100%  6
I co, udało się znaleźć nabywcę dla tego pięknego obiektu? Czy jednak kolejny pożar będzie? :(
~ Joł
8 miesięcy temu ocena: 100%  5
Czy można prosić o opublikowanie informacji, czy w drodze przetargu udało się wyłonić nabywcę? Z góry dziękuję.
~ zły
8 miesięcy temu ocena: 100%  4
Obiekt podlega ścisłej ochronie konserwatorskiej... to dlaczego do ch**a było kilka przypadkowych pożarów (jeden najdalej 2 tyg. temu) i nikt o tym nie pisze i nie interweniuje? Po willi non-stop ktoś spaceruje, w ogródku dzieją się suto zakrapiane alpagą i Chateau de Jabol (rocznik bieżący) spotkania towarzyskie, a teren jest nie ogrodzony. Co za ciulstwo za to odpowiada? Konserwator też ma WE DUP1E.
~ Prokurator
8 miesięcy temu ocena: 88%  3
Konserwator powinien być dyscyplinarnie zwolniony z pracy bez możliwości wykonywania zawodu. Basen też doprowadzony do ruiny!
~ dobry
8 miesięcy temu ocena: 88%  2
Zgłoś na policję lub podaj inf. przez mapę zagrożeń
~ gość
8 miesięcy temu ocena: 91%  1
Obiekt podlega ścisłej ochronie konserwatorskiej....... i jak można dopuścić do takiej ruiny.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.