› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - KIM 09.2019

Elbląg. Po 4 latach jest wyrok za katastrofę ekologiczną rzeki Wąskiej i jeziora Druzno

› sąd 11 miesięcy temu    21.10.2019
Grażyna Wosińska
komentarzy 6 ocen 0 / 0%
A A A
Elbląg. Po 4 latach jest wyrok za katastrofę ekologiczną rzeki Wąskiej i jeziora Druzno fot. PZW Elbląg

Ponad 5 lat temu z jeziora Druzno wyłowiono około 1700 kilogramów śniętych ryb. Dziś (21.10) po czterech latach procesu elbląski sąd uznał winnymi: prezesa i  dyrektora generalnego firmy produkującej w Pasłęku sery, Jarosława M., kierownika ds. skupu i techniki Janusza T. oraz kierownika ds. energetycznych i ochrony środowiska Zbigniewa A. Skazał każdego z nich na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na rok. 

Wszystko zaczęło się w maju 2014 roku. Wtedy do Polskiego Związku Wędkarskiego w Elblągu dotarły informacje o śniętych rybach w jeziorze Druzno.  Wyłowiono około 1700 kilogramów ryb, w tym wiele przepięknych okazów, liny do 4 kilogramów, szczupaki od 12 do 13 kilogramów i długości około 110 centymetrów. 

O tę katastrofę ekologiczną Prokuratura Rejonowa w Elblągu oskarżyła 3 osoby: prezesa i zarazem dyrektora generalnego firmy produkującej w Pasłęku sery Jarosława M., kierownika ds. skupu i techniki Janusza T. oraz kierownika ds. energetycznych i ochrony środowiska Zbigniewa A. Do elbląskiego sądu akt oskarżenia skierowano 30 czerwca 2015 roku. 

Proces rozpoczął się cztery lata temu. Toczył się za drzwiami zamkniętymi. Po czterech latach sędzia Katarzyna Styś ogłosiła dziś (21.10) wyrok.  Jarosława M., Janusza T. oraz Zbigniewa A. uznała winnymi za spowodowanie katastrofy ekologicznej rzeki Wąskiej i jeziora Druzno. W efekcie wyłowiono 1700 kilogramów śniętych ryb o wartości ponad 17 tys. zł. Ponadto środowisko naturalne zostało zatrute. 
Każdy z oskarżonych został skazany na rok pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na rok. Koszty procesu poniesie skarb państwa.  
Uzasadnienie wyroku zostało utajnione, ponieważ proces toczył się od początku za zamkniętymi drzwiami.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 10

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 6
  WKURZONY
 • 4
  BRAK SŁÓW
Komentarze (6)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ tadek
10 miesięcy temu 6
Jak to w życiu bywa, są równi i równiejsi wobec prawa
~ żenada
11 miesięcy temu 5
Żenada. Tym panom nic a nic się nie stało. Nic a nic nie poczuli. Jest przyzwolenie na dalsze tego typu działania. A niedawno sąd skazał wyrokiem jakiegoś staruszka za zjedzenie w sklepie cukierka ze śliwką. Biedne ryby. Kolejny popis wymiaru niesprawiedliwości.
~ ekolog
11 miesięcy temu ocena: 67%  4
Powinni być ukarani przykładnie aby wybić takim im podobnym z głowy łamanie prawa, niszczenie środowiska. Przepadek mienia, odsiadka min. trzy lata, zawieszenie zezwolenia na prowadzenie działalności na przynajmniej pięć lat oraz nagłośnienie sprawy tak aby innych nauczyć myślenia i szanowania prawa i przyrody.
~ polak
11 miesięcy temu ocena: 90%  3
skandal powinni zapłacić kilkanaście milionów kary na zarybienie-do dupy te polskie sądy wszystkich zwolnić i niech ludzie ich wybierają,pogonić komuchów ,ubeków i ich dzieci z sądów!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~ arek
11 miesięcy temu ocena: 89%  2
Żenada ten sąd,koszta i zarybienie tcyh samych gatunków powinni ponięśc Ci debile i ukraca dodatkowo
~ Robert Koliński
11 miesięcy temu ocena: 86%  1
Skandal i granda! Kapitalistyczni bandyci zniszczyli przyrodę, zatruli środowisko, spowodowali bardzo konkretne straty dla wszystkich i w zasadzie wychodzą za swoje przestępstwo wolni, bo co to jest za wyrok "rok w zawieszeniu"?! Nie została na nich nałożona nawet kara finansowa, ani obowiązek naprawienia wyrządzonej szkody. Nóż się w kieszeni otwiera na takie wyroki sądów i przychodzi mściwa chęć poparcia jednak polityki PiS-ministra Ziobro w kwestii rozprawy z nieudolnym i za nic mającym zasady sprawiedliwości i współżycia społecznego sądownictwem w Polsce.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.