› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

komentowane

oceniane

Elbląg. Pierwsza taka operacja na oddziale ginekologicznym

› zdrowie i uroda 10 miesięcy temu    13.02.2018
Redakcja elblag.net
komentarzy 2 ocen 0 / 0%
A A A
Elbląg. Pierwsza taka operacja na oddziale ginekologicznym  fot. WSZ w Elblągu


W Oddziale Ginekologiczno - Położniczym Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu przeprowadzono w styczniu pierwszą laparoskopową operację przezpochwowego usunięcia macicy. Ten znaczący w działalności oddziału krok do przodu był możliwy dzięki zakupowi nowoczesnego sprzętu medycznego oraz dzięki ambitnemu zespołowi lekarzy pragnących wciąż doskonalić i rozwijać swoje umiejętności. Tym samym Elbląg dołączył do najlepszych polskich ośrodków ginekologicznych stosujących nowoczesne małoinwazyjne metody leczenia pacjentek.

Pod kierownictwem ordynator oddziału Hanicenty Rzepy oraz prof. Rafała Stojko z Katowic w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu odbyły się warsztaty z ginekologii miniinwazyjnej. Lekarze ginekolodzy doskonalili się w takich technikach jak: histeroskopia operacyjna , hysterectomia vaginalna i hysterectomia laparoskopowa. Na czym polegają te zabiegi i jakie mogą przynieść korzyści dla pacjentek naszego szpitala?

HISTEROSKOPIA to metoda polegająca na wprowadzeniu przez pochwę  do macicy skomplikowanego urządzenia (histeroskopu) zbudowanego z optyki i  kanałów roboczych. Za jego pomocą lekarz może dokładnie obejrzeć jamę macicy, zdiagnozować przyczynę nieprawidłowych krwawień, przyczynę  trudności z zajściem w ciążę, czy rozpoznać wady macicy. Jest to zabieg, który przeprowadzamy na oddziale od 30 lat,  jednak teraz jest on jeszcze bezpieczniejszy, krótszy i lepiej przez pacjentki tolerowany dzięki nowoczesnym  dedykowanym narzędziom. Od stycznia w oddziale posiadamy nowoczesny tor wizyjny, histeroskopy i resektoskopy, dzięki czemu mogliśmy pójść o krok dalej.

Histeroskopia  coraz częściej nie jest dla nas już tylko metodą diagnostyczną. W ten mało inwazyjny sposób usuwamy polipy, mięśniaki, nieprawidłowe endometrium,  przegrody macicy  czy zrosty wewnątrzmaciczne. Cały zabieg trwa do 30 minut a pacjentka po 4 godzinach jest wypisywana  do domu. Dzięki histeroskopii wiele kobiet, które jeszcze kilka lat temu musiały mieć usuniętą macicę, może być dziś leczonych w sposób zachowawczy.

Przy niektórych schorzeniach usunięcie macicy jest jednak nieuniknione. Wtedy często pojawiają się obawy o ból, przebieg operacji i okres pooperacyjny. Pacjentki pytają nas,  kiedy będą mogły wrócić do  swoich obowiązków, do pracy, normalnego funkcjonowania czy uprawianiu sportu.

Dlatego, wzorem najlepszych ośrodków w kraju, wprowadzamy i rozwijamy coraz bardziej  nowoczesne, małoinwazyjne techniki ginekologiczne. Jedną z takich metod jest przezpochwowe usunięcie macicy. Podczas styczniowych warsztatów  przeprowadzono pierwszy w naszym oddziale zabieg laparoskopowego usunięcia macicy, dzięki czemu  dołączyliśmy  do czołowych ośrodków w kraju. Jest to tytułowa operacja „przez dziurkę od klucza”.

Sam zabieg polega na wykonaniu trzech 5- milimetrowych nacięć na skórze, przez które wprowadza się narzędzia. Dzięki kamerze wprowadzonej przez jeden z portów i ośmiokrotnemu powiększeniu obrazu możemy wykonać zabieg w sposób bardzo precyzyjny. W konsekwencji zastosowania takiej metody uraz tkanek jest, jak na tak dużą operację, niewielki. Pacjentka nie wymaga dużej ilości leków przeciwbólowych,  nie wymaga znieczulenia ogólnego, mniejsza jest też utrata krwi podczas operacji, a pacjentka już w 24 godziny po zabiegu czuję się naprawdę dobrze. Kobieta po usunięciu macicy przez pochwę nie ma żadnych widocznych blizn. Najczęściej już po dwóch dobach po operacji może opuścić szpital, a okres całkowitej rekonwalescencji to tylko 4 tygodnie.

Jak widać małoinwazyjne operacje mają wiele plusów i bez wątpienia jest to przyszłość ginekologii. Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, że nie wszystkie pacjentki mogą być zakwalifikowane do operacji metodą przezpochwową. Czasem, ze względu na charakter, wielkość i położenie zmian w miednicy mniejszej, bardziej właściwa i bezpieczna nadal pozostaje klasyczna hysterectomia przezbrzuszna.

Nas natomiast niezmiernie cieszy fakt, że ordynator  Oddziału Ginekologiczno -  Położniczego Hanicenta Rzepa kładzie tak duży  nacisk na rozwój i ciągłe doskonalenie umiejętności swojego zespołu. Pozwala to nam na zaoferowanie pacjentkom najnowocześniejszych metod leczenia w pełnym zakresie. 

Lek. Maksymilian Kurkowski, Oddział Ginekologiczno - Położniczy WSZ w Elblągu

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 2
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (2)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Pick
10 miesięcy temu ocena: 100%  2
Krok naprzód.
~ wodnik
10 miesięcy temu 1
i to duży krok naprzód!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.