› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - KIM 09.2019

Elbląg. Na III miejscu w kraju  pod względem liczby organów zgłoszonych do transplantacji!

› zdrowie i uroda 5 miesięcy temu    2.12.2019
Redakcja elblag.net
komentarzy 1 ocen 0 / 0%
A A A
Na zdjęciu trzecia od lewej - lek. Anna Skalska–Wołoszyn, druga od prawej -  lek. Katarzyna Chylińska-Wachnianyn. Obok – Wiceminister Zdrowia Sławomir Gadomski Na zdjęciu trzecia od lewej - lek. Anna Skalska–Wołoszyn, druga od prawej -  lek. Katarzyna Chylińska-Wachnianyn. Obok – Wiceminister Zdrowia Sławomir Gadomski  fot. WSZ

Wg danych Poltransplantu Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu znalazł się  w listopadzie na III miejscu w kraju  pod względem liczby organów zgłoszonych do transplantacji! Wyprzedzają nas tylko tak duże ośrodki jak Gdańsk i Szczecin. To efekt wyjątkowego zaangażowania dwóch pracujących w Elblągu Koordynatorek Pobierania i Przeszczepiania Komórek, Tkanek i Narządów: Katarzyny Chylińskiej–Wachnianyn i Anny Skalskiej–Wołoszyn. Obie lekarki są anestezjologami w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym i jednymi z ponad 300 szpitalnych koordynatorów Poltransplantu w kraju.

15 listopada w Warszawie obie nasze lekarki brały udział w spotkaniu zorganizowanym przez Wiceministra Zdrowia Sławomira Gadomskiego, nadzorującego polskie placówki medyczne zgłaszające dawców do przeszczepu. Na spotkanie do Ministerstwa Zdrowia zaproszono koordynatorów z wiodących polskich ośrodków. Omawiano aktualną sytuację w polskiej transplantologii, wymieniano doświadczenia, wspólnie zastanawiano się, jakie działania podjąć, by zwiększyć wciąż zbyt małą liczbę organów, tkanek i komórek trafiających do przeszczepów.
Zdaniem lek. Katarzyny Chylińskiej-Wachnianyn, która przygotowaniem i zgłaszaniem potencjalnych dawców zajmuje się od kilku już lat, w Polsce nie ma wystarczającego zainteresowania tematem w samym środowisku medycznym. Na 388 polskich szpitali z potencjałem dawstwa, aktywne są zaledwie 122 placówki.To także kwestia niewystarczającej edukacji społeczeństwa, choć trzeba przyznać, że z każdym rokiem jest z tym trochę lepiej.
- Praca Koordynatora jest naszym dodatkowym zajęciem wymagającym ogromnego zaangażowania i  dobrej współpracy z wieloma zatrudnionymi w szpitalu specjalistami - przyznaje lekarka. - To jednak nie tylko kwestia czasu i wiedzy ale  także niezwykle trudne rozmowy z rodzinami potencjalnych dawców. Cieszę się, że to wszystko razem przynosi efekty.
Dobrą dla nas wiadomością jest to, że Elbląg aktualnie przoduje w liczbie pobranych organów, komórek i tkanek, które odpowiednio przygotowane i zabezpieczone, mogą uratować komuś życie lub sprawić, że będzie ono lepsze. Jak podkreśla Katarzyna Chylińska–Wachnianyn, w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym liczba pobrań w ostatnich latach systematycznie rośnie. Tylko w roku 2019 ( do listopada) pobrano u nas 48 organów ( nerki, wątroba, serce, trzustka, płuca)  oraz 16 tkanek ( rogówki). Dzięki temu udało się uratować życie 44 osób!
To jednak wciąż przysłowiowa kropla w morzu potrzeb. Na długiej liście oczekujących w Polsce na przeszczep narządów jest aktualnie ok. 2 tysiące chorych.

WSZ w Elblągu 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 2
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Eryk
5 miesięcy temu ocena: 100%  1
I tajemnica wielkiej śmiertelności w szpitalu wyjaśniła się sama
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.