› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Elbląg – miasto z wielką... przeszłością

› bieżące ponad rok temu    31.07.2017
Witold Chrzanowski
komentarzy 2 ocen 1 / 100%
A A A
Elbląg – miasto z wielką... przeszłością

To w Elblągu zbudowano i zwodowano, 14 czerwca 1571 roku, pierwszy polski okręt wojenny. To nasze miasto było przez wiele lat centrum gospodarczym i przemysłowym niemieckich Prus. Silną pozycję ekonomiczną utrzymał Elbląg także po II wojnie światowej. O mieście, dzięki Zamechowi, wiedziała cała Polska – i nie tylko Polska.

Komnick, Schichau – te nazwiska znane są także i dzisiaj. Nie tylko z historii. Na przykład o Komnicka prawie dosłownie potykamy się na ulicy. W Elblągu co rusz natykamy się na włazy do kanałów wykonane w tej firmie. Dzisiaj tyle tylko po Komnicku zostało.

Czy ktoś, poza specjalistami pamięta, że ta elbląska firma produkowała niegdyś nawet samochody – od autobusów aż po luksusowe auta osobowe. Komnick był drugą obok Schichaua najbardziej znaną elbląską fabryką. Ferdinand Schichau otworzył w 1837 roku fabrykę maszyn, a w kilkanaście lat później, w 1857 roku, stocznię, która wkrótce stała się głównym niemieckim producentem torpedowców.

Schichau i Komnick to jednak nie wszystko. W Elblągu powstały także: odlewnia żelza Tiessena, zakłady metalowe Neufelda, fabryka cygar Losera&Wolffa – największa tego typu firma nie tylko w całych Niemczech, ale i w Europie. To z naszego miasta szły na cały świat wonne cygara z tytoni zakupionych na Kubie, Jawie, czy Sumatrze.

Słynne było także elbląskie piwo, które pijał sam cesarz Wilhelm II. Ale Brauerei Englisch Brunnen (Browar Angielski Zdrój) nie był jedynym miejscem, w którym w produkowano u nas piwo. W Elblągu istniał jeszcze m.in. browar Gustava Preussa.

Większość wymienionych powyżej firm, a także innych, mniejszych, przetrwała I wojną światową i przeżyła kolejny okres prosperity w latach 30. XX wieku.

II wojna światowa nie zahamowała rozwoju Elbląga. Przyłączone do Polski miasto nadal utrzymywało pozycję silnego gracza gospodarczego na mapie kraju. Choć przez większość okresu istnienia PRL Elbląg był miastem powiatowym, to jego potencjał ekonomiczny był znaczniejszy od wielu miast wojewódzkich – w tym także i pobliskiego Olsztyna.

Nasze miasto słynęło z produkcji turbin w Zamechu, ale nie tylko. Zakłady Przemysłu Piwowarskiego (pamiętacie: „Luksusowe”, „Jubileuszowe”, czy też „damskie” „Karmelowe” lub słynny „Porter”?), Zakłady Wielkiego Proletariatu, Plastik, Renoma…

Dzisiaj większośc z tych przedsiębiorstw już nie istnieje. Oczywiście, powstały inne firmy, ale daleko im do potęgi i wpływów tych dawnych.

Złośliwi mówią, że elbląskie przedsiębiorstwa zostały zastąpione przez dyskonty. Nie tylko w Elblągu tak się stało – chciałoby się dopowiedzieć.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 14

  • 10
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 1
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 2
    WKURZONY
  • 1
    BRAK SŁÓW
Komentarze (2)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Marek elblaskib
ponad rok temu ocena: 50%  2
Bo browar był nasz,a teraz ma co Heineken,największy partacz piwa,któremu nie zależy na jakości,tylko ładuje szmal w promocję i reklamę.
~ Olo
ponad rok temu ocena: 60%  1
Pamiętam smak piwa Jubileuszowego i Jantar , obecnym produkowanym wiele brakuje do nich.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.