› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Elbląg i Tolkmicko na Szlaku Wodnym Stefana Batorego

› bieżące ponad rok temu    23.06.2016
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
Elbląg i Tolkmicko na Szlaku Wodnym Stefana Batorego

Po dziewięciu latach od powstania idei zbudowania turystycznego szlaku wodnego, łączącego Warszawę z Zalewem Wiślanym, oraz – z drugiej strony - z Kanałem Augustowskim w Warszawie powstało Stowarzyszenie Regionalnej Organizacji Turystycznej "Szlak Wodny im. Króla Stefana Batorego". W gronie 14 założycieli są Elbląg, Tolkmicko i senator Jerzy Wcisła.

Obecność Elbląga jest niemalże "naturalna" bowiem szlak wodny nawiązuje do XVI wiecznego pomysłu, by port w Elblągu stał się pierwszym portem Rzeczpospolitej – mówi senator Jerzy Wcisła

Jerzy Wcisła niemal od początku uczestniczy w tym przedsięwzięciu. W 2012 roku, z jego inicjatywy miasto Elbląg i elbląskie Biuro Regionalne przygotowało komplet dokumentów do powołania stowarzyszenia, ale później zmieniły się koncepcje potencjalnych partnerów. Ostatecznie  zwyciężyła koncepcja oparcia stowarzyszenia o zasady regionalnych organizacji turystycznych.

Stowarzyszenie chce zająć się przede wszystkim promocją szlaku, koordynacją działań na rzecz tworzenia infrastruktury turystycznej i organizacją różnych przedsięwzięć.

Walory Zalewu Wiślanego nie są jeszcze znane w Polsce, a turystyka wodna staje się ważną dziedziną gospodarki, dlatego chcemy za pośrednictwem Stowarzyszenia przekonywać turystów do żeglowania po naszym akwenie – mówi wiceburmistrz Tolkmicka Józef Zamojcin.

My już jesteśmy na tym szlaku, z przystaniami Pętli Żuławskiej – dodaje delegat Elbląga Marek Burkhardt.


Nie czekaliśmy z założonymi rękoma na założenie Stowarzyszenia – mówi senator Jerzy Wcisła. - Przez ostatnie lata promujemy zamysł zbudowania Pętli im. Króla Stefana Batorego na trasie od Warszawy, Wisłą na Zalew Wiślany i dalej do Rosji, przez Pregołę i Dejmę na Zalew Kuroński na Litwę, a stamtąd rzeką Niemen do Kanału Augustowskiego i Narwią oraz Biebrzą ponownie na Wisłę i do Warszawy. Byłaby to jedna z najwspanialszych tras wodniackich w Europie. Ideą już zaraziliśmy zarówno Rosjan jak i Litwinów.

W lipcu ma odbyć się rejs dwóch jachtów, które z Augustowa mają dopłynąć do Elbląga.

Przypłynięcie jachtów chcemy połączyć z konferencją, podczas której porozmawiamy o szkoleniu młodych adeptów żeglarstwa, ale też chcemy wypracować stanowisko w sprawie strategii rozwoju dróg śródlądowych w Polsce i rozwoju turystyki wodnej – dodaje senator


Jerzy Wcisła został powołany do trzyosobowego Komitetu Założycielskiego, który ma dopełnić wszystkich formalności związanych z rejestracją Stowarzyszenia.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

  • 2
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.