› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

komentowane

oceniane

Elbląg. Czujnik smogu przy ulicy Hetmańskiej

5 miesięcy temu    17.10.2018
Grażyna Wosińska
komentarzy 3 ocen 0 / 0%
A A A
Elbląg. Czujnik smogu przy ulicy Hetmańskiej

Eurobank w Elblągu zainstalował czujnik smogu w swojej placówce, przy ul. Hetmańskiej. Nasze miasto jest jednym z 50, gdzie pojawiły się teraz te urządzenia. Chcesz znać wyniki pomiaru kliknij tutaj. 

W  Elblągu jest jedna stacja pomiarowa jakości powietrza, przy ul. Bażyńskiego. Radni wielokrotnie dopominali się dodatkowe. Witold Wróblewski, prezydent Elbląga zwrócił się do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Olsztynie Delegatura w Elblągu o opinię  czy konieczne jest w Elblągu zwiększenie liczby stacji pomiarowych i czy istnieje możliwość sfinansowania ich przez WIOŚ. Otrzymał odpowiedź negatywną.

Teraz Eurobank w ramach swojej ogólnopolskiej akcji zamontował czujnik smogu także w Elblągu, w swojej placówce przy ul. Hetmańskiej. Wyniki pomiarów można na bieżąco śledzić na stronie internetowej – kliknij tutaj.

Dziś (17.10) pyłów PM 10 było 40 µg/m³, natomiast PM2.5 - 25 µg/m³

Pył PM10 składa się z mieszaniny cząstek zawieszonych w powietrzu, będących mieszaniną substancji organicznych i nieorganicznych. Pył zawieszony może zawierać substancje toksyczne, metale ciężkie oraz dioksyny i furany. Pył PM10 zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów, które mogą docierać do górnych dróg oddechowych i płuc. Poziom dopuszczalny dla stężenia średniodobowego wynosi 50 µg/m3 i może być przekraczany nie więcej niż 35 dni w ciągu roku. Poziom dopuszczalny dla stężenia średniorocznego wynosi 40 µg/m3, a poziom alarmowy 200 µg/m3. (WIOŚ)

Pył PM2,5 zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra, które mogą docierać do górnych dróg oddechowych, płuc oraz przenikać do krwi. Docelowa wartość średnioroczna dla pyłu PM2,5 wynosi 25 µg/m3, poziom dopuszczalny 25 µg/m3, a poziom dopuszczalny powiększony o margines tolerancji dla 2012 r. 27 µg/m3. (WIOŚ)

Ważne!
- nie spalaj odpadów i reaguj na tego typu zachowania Twoich sąsiadów,
- przejdź na ogrzewanie z sieci miejskiej lub gazowe, albo przynajmniej wymień swój piec węglowy na bardziej nowoczesny np. retortowy,
- używaj paliwa węglowego dobrej i sprawdzonej jakości,
- ograniczaj zużycie ciepła - ociepl swój dom, zużywaj mniej paliw i płać mniejsze rachunki,
- korzystaj z komunikacji zbiorowej lub roweru - nie wszędzie musisz dojechać samochodem,
- jeśli w Twojej gminie zorganizowana jest selektywna zbiórka odpadów zielonych - przekazuj pozostałości roślinne do odzysku - nie spalaj ich w ogrodzie. 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 5

 • 3
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (3)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ KK
miesiąc temu 3
W mniejszych miastach w Polsce jest więcej czujników smogu, a w takich Elblągu tylko 2 czujniki + 1 stacja pomiarowa WIOŚ . Czemu tak mało? Nie wiadomo jaki jest stan powietrza w innych rejonach miastach, te istniejące czujniki nic nie mówią o stanie powietrza w innych dzielnicach miasta. Przy dzielnicach domków jednorodzinnych na pewno byłoby nieciekawie, jak się przechodzi obok to istna wędzarnia. Samorząd elbląski mógłby zainteresować się bardziej takimi czujnikami, tak jak w innych miastach, nie musi to być od razu jakaś stacja pomiarowa wioś. Nie jesteście zainteresowani jakim powietrzem oddychacie Elblążanie!
~ Ziutek
5 miesięcy temu ocena: 100%  2
Jeszcze bardziej trzeba rozsynchronizować światła na drodze przez baranów z UM to wtedy będzie tego wszystkiego więcej!
~ poiuy
5 miesięcy temu ocena: 100%  1
Dokładnie. Ostatnio jechałem od Ogrodów do Tysiąclecia przez Dąbka, 12-lutego, Hetmańską. Stałem na wszystkich światłach pomimo małego ruchu i jechania równo 50 km/h.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.