› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Elbląg 1987 - Chcemy zbudować 4000 mieszkań

› bieżące ponad rok temu    3.08.2014
Michał Libuda
komentarzy 2 ocen 6 / 67%
A A A
Elbląg 1987 - Chcemy zbudować 4000 mieszkań

W związku z 750-leciem Elbląga w 1987 roku, w "Wiadomościach Elbląskich" zaczęto zastanawiać się, jak ówczesnie wyglądało miasto. W jakim stopniu się zmieniało. Na lepsze czy na gorsze? Czego potrzebują mieszkańcy, władze, region, którego przecież Elbląg był stolicą.

Na te tematy rozmawiano z ważnymi osobami. Prezydentem Michałem Oliwieckim, Janem Obrzutem, dyrektorem naczelnym Zamechu, przewodniczącym Miejskiej Rady Narodowej oraz Norbertem Berlińskim, I sekretarzem Komitetu Miejskiego PZPR. Jak wówczas zapatrywano się na przyszłość miasta?

Prezydent narzekał na specyficzną rzecz. - Mieszkam już ponad 30 lat w Elblągu i szczególnie boli i razi mnie to, że nie mamy w mieście centrum handlowego - mówił Oliwiecki. Pojawiały się chęci, trochę utopijne, ale wielce ideowe, by Elbląg w następnych latach był wzorem miasta. - Chciałbym , żeby Elbląg był zawsze wyróżniającym się miastem, lśniącym czystością, gdzie rozwija się przemysł, tętni życie kulturalne i gdzie mieszkańcy są po prostu zadowoleni - dodał Jan Obrzut.

Wtedy dostrzegano już problemy z mieszkaniami. - Największe oczekiwania społeczne są w zakresie poprawy budownictwa mieszkaniowego – wyjaśniał Obrzut. - Jest trochę terenów niezabudowanych w tzw. Centrum Wschód. Budownictwo domaga się i słusznie, większych terenów budowlanych, co ułatwia realizację budownictwa mieszkaniowego, w oparciu o nowe technologie. To mogłoby rozwiązać problem budownictwa mieszkaniowego i potrzeb mieszkańców Elbląga – dodaje Oliwiecki.

Miasto miało plan aż do 2000 roku na zagospodarowanie terenów dla zabudowy mieszkaniowej. - Tereny budowlane do 2000 roku na Warszawskie Przedmieście i Gronowo Górne i na tym odcinku od ul. Hetmańskiej będzie można zbudować 12 tysięcy mieszkań. Uzupełni to zabudowa na Starym Mieście oraz uzupełniająca, a właściwie końcowa zabudowa dzielnicy północnej. Tu zbudujemy jeszcze 3800 do 4000 mieszkań i właściwie na tym zakończy się przebudowa północnej części miasta - wyjaśnia.

Sprawdź na Facebooku Elbląg w latach 80-90

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (2)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ AmoneXar
ponad rok temu ocena: 33%  2
Twój nick - wyobraź sobie, że są czytający... Jak Pana/Panią to nie interesuje, to przynajmniej nie "hejtujmy" dobrych intencji...
~ Twój nick
ponad rok temu ocena: 40%  1
Panie ML to co pan robisz, to są Himalaje dziennikarstwa. Redakcjo ktoś to czyta, ktoś nad tym ma pieczę? Litości
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.