› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - KIM 09.2019

Efektem 2-tygodniowej kwarantanny będą przepełnione porodówki i oddziały położnicze?

› bieżące 20 dni temu    12.03.2020
Marcin Mongiałło
komentarzy 1 ocen 2 / 100%
A A A
Efektem 2-tygodniowej kwarantanny będą przepełnione porodówki i oddziały położnicze?

„Efektem 2-tygodniowej kwarantanny będą przepełnione porodówki i oddziały położnicze w grudniu?” W taki sposób internauci żartują z rozprzestrzeniającej się z szybkością Pendolino paniki medialnej dotyczącej koronawirusa. 

Jak w stanie wojennym :) Lepszy wirus niż 500+

– to jeszcze jedna z wielu wypowiedzi utrzymanych w podobnym tonie. 

Jeden z internautów komentujących swoich poprzedników nie pozostawił jednak złudzeń:

Marne szanse. Podczas kwarantanny zalecane jest ograniczenie kontaktu cielesnego do minimum...

W tych żartach może kryć się trochę prawdy. Niektórzy internauci nawiązują w swoich komentarzach do czasów stanu wojennego. Nie jest tamjemnicą, że zaraz po jego zakończeniu w Polsce urodziła się rekordowa liczba dzieci.Dlaczego? Naukowcy tłumaczą taką sytuację stanem zagrożenia. Argumentują, że ludzie potrzebowali bliskości, oparcia w drugim człowieku.

W 1982 roku urodziło się 705,4 tysięcy dzieci, a 1983  na świat przyszło aż 723,6 tysięcy. To rekordowe liczby, szczególnie jeśli porównamy je z liczbą urodzeń w ostatnich latach, stymulowaną przez 500+. W 2018 r. urodziło się 388,2 tys., a w 2019 - 374,8 tys. dzieci.  

W ubiegłym roku liczba Polaków wobec 2018 r. skurczyła się o około 28 tys. osób - do 38,38 mln. W 2019 roku zmarło o 35 tys. osób więcej, niż się urodziło. To najgorszy wynik od II wojny światowej. 

Kwarantanna domowa – podstawowe informacje

Kwarantanna jest zarządzana wobec osób zdrowych, które nie wykazują objawów choroby, ale które były narażone na zakażenie patogenem wywołującym groźną dla zdrowia publicznego chorobę zakaźną. Celem kwarantanny jest maksymalne ograniczenie kontaktu takiej osoby z innymi. Decyzja w sprawie objęcia danej osoby kwarantanną zawsze podejmowana jest indywidualnie i jest poprzedzona wywiadem epidemiologicznym. Zasadnym wydaje się pytanie, jakie środki zaradcze podjąć, jeśli tylko jedna osoba w gospodarstwie domowym została objęta kwarantanną? Co z jej domownikami? Warunki odbywania kwarantanny są zawsze ustalane indywidualnie, m.in. w zależności od tego, w jakich warunkach mieszka osoba poddana kwarantannie. Często dzieje się tak, że domownicy wynoszą się do bliskich czy znajomych. Może być też tak, że domownicy nie będą objęci kwarantanną. Przykład stanowi sytuacja, w której mieszkają oni w dużym domu i są w stanie uprawdopodobnić, że nie będą się stykać z osobą poddaną kwarantannie.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ ksamol
2 dni temu 1
Czyli cały ten program 500+ jest do bani. Dowód na to że PIS chciał tylko kupić głosy potencjalnych wyborców i to im się udało.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.