› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

komentowane

oceniane

Dziś Europejski Dzień Seniora. Czy pomagamy osobom starszym?

› bieżące ponad rok temu    20.10.2013
Redakcja elblag.net
komentarzy 1 ocen 3 / 67%
A A A

Dziś obchodzimy Europejski Dzień Seniora. To jeden z trzech takich dni w naszym kalendarzu. Jest to dobry moment, aby przypomnieć sobie o osobach starszych w naszym otoczeniu i pomóc im w codziennych czynnościach. W ramach tego dnia agencja badawcza Millward Brown na zlecenie firmy Promedica24, lidera w zakresie opieki nad osobami starszymi w Polsce i za granicą, przeprowadziła badanie na temat tego, jak i czy Polacy opiekują się seniorami.

Połowa Polaków nie pomaga seniorom

Jak pokazują wyniki, 49% Polaków nie opiekuje się osobami starszymi. Te dane obrazują, jak wielu seniorów jest pozostawionych samych sobie. Natomiast osobom starszym pomaga i poświęca swój czas 51% Polaków. Najczęściej są to osoby w wieku od 45 do 59 lat (68%) oraz od 35 do 44 lat (53%). Seniorom częściej pomagają osoby ze średnim (60%) i wyższym wykształceniem (57%). Do pomocy najczęściej skłania nas wewnętrzna potrzeba pomagania (51%) oraz konieczność, ze względu na relacje rodzinne (41%).

Jak pomagamy seniorom? Głównie w codziennych sprawach. Polacy pomagają seniorom najczęściej
w prowadzeniu gospodarstwa domowego (80% odpowiedzi), w załatwianiu spraw u lekarza, w urzędzie czy banku (76%) oraz dotrzymując towarzystwa (73%). 65% udziela osobom starszym porad, a 64% pielęgnuje ich w chorobie. 39% Polaków samemu zajmuje się opieką seniorów. 31% jest wspieranych przez rodzinę, a 26% przez partnerkę lub partnera.

Opieka nad seniorem to ciężka i wymagająca praca. Przy naszych codziennych obowiązkach trudno jest przeznaczyć nawet kilka godzin dla starszych członków rodziny. Jednak to dobrze, że przynajmniej połowa Polaków próbuje pomagać osobom starszym w ich codziennych czynnościach. – mówi Dorota Machnik, Dyrektor Operacyjny z firmy Promedica24.

Pomimo tych pozytywnych danych osoby pomagające poświęcają seniorom bardzo mału czasu. Najczęściej jest to do 5 godzin tygodniowo (39%). 27% osób pomaga od 5 do 10 godzin, a 9% od 10 do 20 godzin. Tylko 19% osób opiekujących się seniorami przeznacza na to ponad 20 godzin tygodniowo, czyli prawie 3 godziny dziennie.

Opiekujemy się głównie rodziną

69% seniorów, którzy otrzymują pomoc to rodzina. Pozostałe grupy są mniej liczne. 15% to sąsiedzi,
a 7% przyjaciele lub znajomi osób pomagających. Seniorzy, którym udzielana jest pomoc najczęściej mieszkają w najbliższym otoczeniu osób, które się nimi zajmują (42%). 30% mieszka z osobami im pomagającymi, a 23% mieszka w znacznej odległości od nich.

Pomoc seniorom a czas dla siebie

Około 1/3 Polaków podkreśla, że pomoc osobie starszej wiąże się z ograniczeniami w życiu prywatnym. Najczęściej wskazywane problemy to brak czasu na urlop lub odpoczynek (24%), spotkania towarzyskie (23%), rozrywkę (22%) oraz brak czasu dla najbliższej rodziny, partnera, dzieci (18%). Rzadziej opieka nad seniorem  wpływa negatywnie na nasz rozwój osobisty (9%) i karierę (7%.)

Kto powinien zająć się seniorami?

88% Polaków uważa, że opieka nad osobami starszymi należy do ich rodziny. 53% twierdzi, że to Państwo powinno się nimi zaopiekować. Natomiast 40% uważa, że opieką nad seniorami powinny zająć się wyspecjalizowane firmy i osoby.

Wyniki naszego badania pokazują, że Polacy oczekują profesjonalnej opieki. Dedykowana opiekunka lub opiekun to dobry wybór dla osób, które chcą zapewnić odpowiednią opiekę seniorom bez wprowadzania w ich życiu zbyt wielu zmian. Nie tylko pomogą oni w codziennych czynnościach, ale również często, ze względu na swoje kompetencje może wspierać działania rodziny. – dodaje Machnik, z firmy Promedica24.

W przypadku pytania o to, jaki rodzaj opieki chcielibyśmy zapewnić seniorom w swojej rodzinie i sobie, gdy będziemy starsi najczęstszą odpowiedzią jest opieka ze strony rodziny (w obu przypadkach 62%). Drugim wskazanym rodzajem opieki jest  opiekun w miejscu zamieszkania (odpowiednio 24% i 17%). 

Badanie zostało zrealizowane w dniach 27-30 września 2013 roku techniką CATIBUS na ogólnopolskiej reprezentatywnej grupie 668 osób w wieku 35+.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Prawdziwe do bólu
ponad rok temu ocena: 100%  1
Z powodu zapaści demograficznej Dni Seniora będą niedługo połączone z Dniami Elbląga.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.