› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - Bi-plast

komentowane

oceniane

Dziedziczenie długów w praktyce. Sprawdź, o czym musisz pamiętać

› bieżące 4 miesiące temu    14.08.2019
Redakcja elblag.net
komentarzy 1 ocen 0 / 0%
A A A
Dziedziczenie długów w praktyce. Sprawdź, o czym musisz pamiętać

Masz krewnego, na którym ciążą wysokie długi i obawiasz się, że je po nim odziedziczysz? Rzeczywiście, taka możliwość istnieje, ale możesz również uniknąć tego ryzyka. Zobacz, jak wygląda dziedziczenie długów w świetle przepisów prawa oraz w jaki sposób postępować.

Zgodnie z polskim prawem, majątek należący do danej osoby podlega dziedziczeniu. Są dwie możliwe drogi dziedziczenia.

 • Dziedziczenie na mocy testamentu – osoba zmarła może zapisać swój majątek dowolnie wybranej osobie (spokrewnionej z nią lub nie).
 • Dziedziczenie na drodze prawnej – oznacza to, że majątek przypada krewnym zmarłego.

Długi to część majątku

Kiedy słyszysz słowo „majątek”, możesz je kojarzyć przede wszystkim z tzw. aktywami, a więc np. gotówką, nieruchomościami, kosztownościami czy samochodem lub sprzętem. Pod uwagę trzeba jednak wziąć również pasywa, a więc zobowiązania, które spoczywały na spadkodawcy przed śmiercią.

Pamiętaj, że jeśli jesteś osobą uprawnioną do dziedziczenia, nie możesz np. przyjąć tylko aktywów, a zrezygnować z przejęcia odpowiedzialności za długi.

Dziedziczenie długów – kto przejmuje majątek po zmarłym?

To, komu należy się spadek po osobie zmarłej, zależy od sytuacji rodzinnej spadkodawcy. Kodeks cywilny wskazuje jednak bardzo precyzyjnie kolejność dziedziczenia. I tak:

 • w pierwszej kolejności osobami objętymi prawem do dziedziczenia są współmałżonek zmarłego i jego dzieci;
 • kolejnymi osobami uprawnionymi do dziedziczenia są rodzice zmarłego, jego rodzeństwo oraz ich zstępni.

Warto wiedzieć, że przyjęcie spadku, a co za tym idzie długów, nie jest obowiązkowe. To spadkobierca decyduje, jak postąpić w przypadku jego otrzymania.

Co możesz zrobić z odziedziczonym spadkiem?

Na podjęcie decyzji o tym, co zrobić z odziedziczonym majątkiem, masz 6 miesięcy od otwarcia spadku (tj. momentu śmierci spadkodawcy). Możliwości są trzy:

 1. przyjęcie spadku na wprost – oznacza, że spadkobierca przejmuje na siebie prawa i obowiązki, bez względu na to, jak duży był majątek oraz ile długu miał zmarły krewny;
 2. przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza – oznacza to, że odpowiadasz za długi zmarłego krewnego wyłącznie do wysokości odziedziczonych aktywów;
 3. odrzucenie spadku – jeśli wybierz tę opcję, prawo dziedziczenia przechodzi na następne osoby w kolejności określonej w przepisach. To dobre rozwiązanie, jeśli spadkodawca zostawił po sobie tylko pasywa, a ciebie czeka wyłącznie dziedziczenie długów.

Jeżeli nie podejmiesz decyzji w ciągu 6 miesięcy, automatycznie odziedziczysz majątek z dobrodziejstwem inwentarza. Jeśli zaś chcesz odrzucić spadek lub przyjąć go na wprost, złóż stosowne oświadczenie przed notariuszem lub sądem.

Zdecydowałeś się na dziedziczenie długów? Zobacz, co dalej

Jeśli podjąłeś decyzję o tym, aby przejąć spadek, mimo że jest obciążony długami, powinieneś jak najszybciej skontaktować się z wierzycielami zmarłego krewnego i ustalić warunki spłaty. Jeżeli spadkodawca był np. klientem Ultimo, zadzwoń na infolinię lub napisz do doradcy on-line, aby uzgodnić dogodny dla siebie harmonogram spłaty. Dług możesz rozłożyć nawet na niewysokie raty i spłacić go bez nadmiernego obciążenia budżetu.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ szeryf
4 miesiące temu ocena: 100%  1
Nie czytajcie tego badziewia , widać kto jest sponsorem. Darmowe porady prawne a nie ultimo srultimo. Takie firemki szaleją w Pl bo mają duży lobbing i układy więc pisze się przepisy pod nich po to by mogli gnębić. I nie piszcie że długi trzeba spłacać bo prawda jak zdobywacie przedawnione roszczenia jest zupełnie inna. Kiedyś nie było z tym problemu , przedawnione było przedawnione. A jak wejdzie 447 act a wejdzie to co ultiamsy pomożecie...?
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.