› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Dzieci kochają pluszowe misie

› rozwój i edukacja ponad rok temu    23.11.2012
Agnieszka Światkowska
komentarzy 0 ocen 4 / 100%
A A A
Dzieci kochają pluszowe misie fot. Konrad Kosacz

"Pokochaj pluszowego misia, on przyjacielem dzieci jest" - śpiewały dziś (23 listopada) dzieci w Przedszkolu Miejskim nr 17, gdzie hucznie świętowały przypadający w najbliższą niedzielę Dzień Pluszowego Misia. Od samego rana na przedszkolaków czekało mnóstwo atrakcji, m.in. roztrzygnięcie konkursu plastycznego "Mój przyjaciel Miś". Święto Pluszowego Misia zostało ustanowione w 2002 roku w 100. rocznicę powstania zabawki. 

- To również mała przedszkolna tradycja  - mówi Anna Puchalska, jedna z nauczycielek z Przedszkola Nr 17. Święto Pluszowego Misia obchodzimy u nas od co najmniej 5 lat i jest to jedno z ulubionych wydarzeń dzieci. - Poza tym każde dziecko kocha misie. Szczególnie maluszki są bardzo przywiązane do swych domowych pluszowych przyjaciół, z którymi nie rozstają się nawet tutaj. Staramy się, by pozostałe dzieci również w przeddzkolu miały swoje ulubione misie. To przecież niesamowicie ważna sprawa mieć misia - podkreśla nauczycielka. Pluszak to nie tylko zabawka, ale i powiernik, przyjaciel i przytulanka, do której dobrze jest się przytulić, gdy nie ma w pobliżu mamy czy taty - podkreśla Anna Puchalska. Dziś, bez wyjątku, wszystkim naszym podopiecznym towarzyszyły domowe pluszaki, którym głośno odśpiewano urodzinowe 100 lat - dodaje.
 
- Mój miś nazywa się Kira - mówi Marta z grupy sześciolatków. Bardzo lubię z nim spać. To moja przytulanka - tłumaczy nam sześciolatka. Oprócz tego bawię się z nim, kiedy moi rodzice i brat są zajęci.
- A mój miś to Pimpuś - mówi z przejęciem Natalka. Kiedy jestem w domu biorę inne misie i razem z Pimpusiem się bawimy - wyjaśnia mała rozmówczyni. 
 
Pedagodzy z Przedszkola Nr 17 zadbali również o artystyczną część tego święta, przygotowując dla dzieci przedstawienie pt. "Złotowłosa i trzy misie". Przedszkolaki z uśmiechem na twarzach oglądali swoje panie - nauczycielki w nowych rolach, bijąc im głośne brawa. 
 
Tuż po przedstawieniu, rozstrzygnięto konkurs plastyczny "Mój pluszowy miś". Do konkursu zgłoszono ponad 30 prac - mówi jedna z nauczycielek, a polegał on na wykonaniu misia dowolnie wybraną techniką plastyczną. - Dzieci przyniosły zarówno misie malowane, jak i rysowane, wyklejane, a nawet misie wyszywane - wymienia nauczycielka. W przygotowaniu prac konkursowych naszym podopiecznym pomagali rodzice. Myślę, że wspólne rysowanie czy malowanie to dobra forma spędzania czasu z dzieckiem - dodaje. Komisja konkursowa miała ciężki orzech do zgryzienia, bowiem wszystkie prace były oryginalne i piękne.
 
Zarówno wśród młodszych jak i starszych dzieci nagrodzono trzy najlepsze prace. Pozostałym wręczono dyplomy i słodkie upominki.
 
Warto przy tej okazji dodać, że z powstaniem pluszowego misia wiąże się cała legenda sięgająca 1902 roku.
To właśnie wtedy prezydent Stanów Zjednoczonych - Theodore Roosevelt podczas polowania nie zgodził się na odstrzelenie małego niedźwiadka. Sprawę opisał dziennik "Washington Post" i powstała karykatura prezydenta, który broni misia.
 
Popularność misia z rysunku postanowił wykorzystać właściciel sklepu z zabawkami na nowojorskim Brooklynie Morris Mitchom. Na cześć prezydenta pluszaka nazwał "Teddy's Bear" (Teddy – od zdrobnienia imienia Theodore, bear – ang. niedźwiedź). Zgodę na wykorzystanie imienia wydał sam prezydent USA podsumowując to krótkim zdaniem: „Nie sądzę, żeby moje imię było wiele warte w tym niedźwiedzim interesie”.
 
Roosevelt strasznie się mylił. Narody anglojęzyczne do dziś pluszowego misa nazywają po prostu „Teddy's Bear”, a maskotka stała się niekwestionowanym królem zabawek. I mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, co zresztą widać, bo "czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!"
  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
   ZADOWOLONY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW
  Komentarze (0)

  Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  dodaj komentarzbądź pierwszy!
  Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
  Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.