› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Dyskusja na niedzielę: czy 6-letnie dziecko powinno iść do szkoły?

› bieżące ponad rok temu    14.12.2014
Paweł Makowski
komentarzy 11 ocen 9 / 78%
A A A
Dyskusja na niedzielę: czy 6-letnie dziecko powinno iść do szkoły? fot. Bartłomiej Ryś

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał rok temu nowelizację ustawy o systemie oświaty. Zgodnie z nowym zapisem, w 2014 r. obowiązkiem szkolnym objęte zostaną tylko 6-latki, urodzone w I połowie 2008 r. Pozostałe dzieci z tego rocznika rozpoczną naukę dopiero za rok. W kwestii obowiązku szkolnego dla 6-latków wypowiadało się wielu ekspertów, ale niewielu pomyślało o tym, by o zdanie zapytać rodziców.

Ostatnimi czasy często porównuje się polskie dzieci do ich rówieśników z innych krajów (zarówno europejskich, jak i tych na kontynencie amerykańskim czy azjatyckim). Wskazuje się zarazem, że w wielu przypadkach dzieci te lepiej radzą sobie w szkole, pomimo iż rozpoczęły swoją edukację w wieku 6 lat.

Zapomniano jednak dodać, że we wspomnianych krajach obowiązek szkolny dla sześciolatków istnieje od dłuższego czasu, a w naszym kraju jest to swoiste novum. Czy Polska dotrzyma kroku Zachodowi i innym krajom w kwestii edukacji? Czy posyłanie do szkoły 6-latków to dobry pomysł?

Na portalu czasdzieci.pl znaleźć można opinię eksperta, który ma nieco inne zdanie od ogółu specjalistów. Profesor Jagoda Cieszyńska, psycholog i logopeda, jest zdania, że "szkoła ma swoje wymagania, przede wszystkim emocjonalne, które są przykrojone dla dzieci siedmioletnich. (...) najtrudniejsze dla sześciolatka jest pisanie w liniaturze, tempo pracy oraz porównywanie się z siedmiolatkami".

Rodzice, dla których wysyłanie 6-letnich maluchów do szkoły nie jest najlepszym wyjściem, zawiązali akcję "Rodzice chcą mieć wybór". Pod specjalną petycją podpisało się już prawie 250 tys. zatroskanych ojców i matek.

Krystyna Szumilas, która sprawowała urząd Ministra Edukacji przed Joanną Kluzik-Rostkowską, zdaje się nie dostrzegać problemu. W wywiadzie dla "Faktu" powiedziała bowiem: "6–letnie dziecko może w szkole pójść o krok dalej w rozwoju. Warto to wykorzystać. W przedszkolu dziecko rozwija umiejętności, w szkole uczy się porządkować świat, który jest wokół. Uczy się pisać i czytać pod opieką jednego nauczyciela,  a to ułatwia mu tę naukę. Uczy się żyć w społeczności szkolnej, która stymuluje rozwój o wiele efektywniej niż przedszkole. Warto wykorzystać potencjał tkwiący w dziecku i dać mu radość z bycia uczniem. Dziecko rozwija się lepiej i szybciej gdy stawiamy przed nim zadania dopasowane do jego wieku, jednocześnie stymulując jego rozwój. Taką szansę daje szkoła".

Jakie jest Wasze zdanie w tej kwestii? Zapraszamy do dyskusji.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (11)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ ewika
ponad rok temu ocena: 0%  11
Dlaczego odbieramy tym dzieciom dzieciństwo. Tyle mają obowiązków idąc do szkoły, tyle zajęć i tyle pracy własnej w domu więc niech idą w wieku 7 lat bo tak naprawdę to co daje tym dzieciom fakt że idą od 6 lat? Dojrzewają będąc na studiach a może i nie wszyscy więc komu potrzebne żeby jako 6 latki były tak obciążane. Moim skromnym zdaniem jest to za szybko. Nie róbmy z tych dzieci niewolników od 6 roku życia!
~ racjonalista
ponad rok temu ocena: 0%  10
Moim skromnym zdaniem to obowiązek szkolny powinien być już dla matek w ciąży. Przez brzuch uczyłoby się już chłonny wiedzy płód pisać i czytać a szkołę dziecko kończyłoby w wieku 10 lat i albo edukowałoby się dalej albo poszłoby do pracy, której nomen omen nie ma. A teraz to co ? Rodzice zagonieni za mamoną nie mają co z "bachorem" zrobić. Trzeba tworzyć jakieś żłobki, przedszkola lub zatrudnić opiekunkę. Tak nie może być ! Dzieci już od chwili poczęcia muszą mieć jakieś swoje obowiązki bo w przeciwnym wypadku będą do końca życia wielkimi głąbami !!! :-D
~ ajur
ponad rok temu ocena: 0%  9
Moja 6 latka właśnie jest w I kl, starsza córka tez poszła jako 6 latka.Największym moim zdaniem problemem są nauczyciele, ich podejście, czy dadzą dziecku tyle czasu i cierpliwości, ile potrzebuje. Niestety uważam, że większość jest przyzwyczajona do tempa 7 latków i duzo pracy zrzucają na rodziców, bo niby dziecko sobie nie radzi. Tak naprawdę radzą sobie, tylko w swoim tempie, powinnyśmy trochę wyluzować i nie pośpieszać. Drugi problem to zbyt duże klasy. Z tych samych powodów co powyżej klasy powinny być ok. 15 osobowe. Czyli trochę zmian odgórnych jest potrzebnych, a 6latki sobie poradzą.
~ POświatowiec
ponad rok temu ocena: 0%  8
Chciałbym nieśmiało zwrócić uwagę, że przed wprowadzeniem tej zmiany Polska była jednym z dwóch państw UE gdzie dzieci rozpoczynały chodzenie do szkoły w wieku 7 lat! W pozostałych krajach 6 lat było standardem, a są też kraje gdzie do szkoły chodzą 5 i 4 latki! Proponuję pozostawić do dyskusji i decyzji rodziców kolejny temat na którym się "znają" czyli przy pomocy jakich lekarstw leczyć ich dzieci!
~ jaro
ponad rok temu ocena: 33%  7
nieśmiało walnij łbem w coś mądrego. Tylko w 13 z 27 krajów Unii Europejskiej sześciolatki obowiązkowo chodzą do szkoły. Pozostałe kraje zostawiają decyzję rodzicom. http://www.rp.pl/artykul/10246...
~ ...
ponad rok temu ocena: 43%  6
Nie! Nie! Nie szczesciolatkom do szkoły! Nie! Choćby dlatego,że dzieci urodzone w grudniu będą miały tak na prawdę 5 lat. A to jest różnica w porównaniu do siedmiolatka z grudnia.
~ jaro
ponad rok temu ocena: 43%  5
Dziwny tekst. Jeśli partia i sejm tak postanowili to nic nam rodzice do tego! Przecież nie bez przyczyny skraca się o rok edukacje, o rok wcześniej matura o rok wcześniej do pracy. Tylko bumelanci mogą podważać mądrość decyzji partii PO
~ jaro
ponad rok temu ocena: 40%  4
Ale po co pytać? Po to wybraliśmy do rządzenia przedstawicieli PO aby za nas podejmowali decyzje! Chyba nie ma wątpliwości że partia wie lepiej niż rodzice co jest dobre dla ich dziecka i społeczeństwa! Dlatego podtrzymuje - dziwny i jątrzący tekst,.
~ bolo
ponad rok temu ocena: 40%  3
No właśnie sęk w tym, że - tak jak autor zauważył - rodziców raczej o zdanie nie pytano.
~ Dom_i_nika
ponad rok temu ocena: 0%  2
Ja uważam, że jeśli chodzi o posyłanie naszych 6-latków do szkół to lepiej późno, niż wcale.
~ LIDZIA
ponad rok temu ocena: 33%  1
Dzieci 6 letnie doskonale radzą sobie w szkole !!!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.