› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Dworzec PKP, a sprawa... elbląska

› bieżące ponad rok temu    22.07.2015
Bartłomiej Ryś
komentarzy 9 ocen 12 / 58%
A A A
Dworzec PKP, a sprawa... elbląska

Czas wakacji to czas urlopów i wyjazdów. Jaki środek transportu wybrać? Młodzi ludzie często decydują się na pociąg ze względu na cenę biletu (ulgi). Przypatrzmy się jak funkcjonuje PKP i dworzec w naszym mieście.

Sprawa pierwsza: dokąd pojedziemy z Elbląga?

Najwięcej kursów pociągów REGION jest na trasie Elbląg-Trójmiasto i Elbląg-Olsztyn. TLK natomiast dojedziemy do Szczecina Głównego (dworzec obecnie w remoncie) i Białegostoku. Do tego dorzucimy jeszcze stację docelową Malbork. I to właściwie... tyle. Wygląda to, nie oszukujmy się, biednie, zwłaszcza w porównaniu z kierunkami „kiedyś”. Pocieszyć się można w taki sposób, że wystarczy dotrzeć np. do Tczewa, tam przesiąść się i już właściwie możemy dotrzeć nawet na południe naszego kraju.

Sprawa druga: wygląd dworca

Dworzec w Elblągu otworzono w 1852 roku. Za 5,5 mln zł PKP w latach 2010-2011 przeprowadziło jego modernizację. Co by nie mówić – dziś bardzo cieszy oko. Jest schludnie, czysto, ochrona jak najbardziej funkcjonuje.

Według podziału PKP, dworzec w Elblągu posiada kategorię „C”, czyli rocznie odprawia od 0,3 do 1 mln pasażerów.

Sprawa trzecia: funkcjonalność dworca

Na dworcu znajdują się toalety, poczekalnia, jeden kiosk z gazetami i jeden mini-bar. Zjemy w nim wyłącznie szybkie przekąski np. hot-doga. Gastronomii z prawdziwego zdarzenia brak.

Dworzec w Elblągu to również... „przerwa technologiczna”. Jest zamknięty pomiędzy godzinami 00:00 a 04:00. Dla porównania – na dworcu w Malborku (również kategoria C) takie utrudnienia nie występują. Na ten temat elbląskie media pisały już dużo, że nie warto poruszać tego tematu ponownie. Każdy z nas ma własne zdanie na ten temat.

Jeżeli chodzi o niepełnosprawnych, to muszą oni korzystać z przejazdu przez tory (na perony przechodzimy przejściem podziemnym). Nie jest to prosta przeprawa. Ciężko przejechać w tamtym miejscu wózkiem z dzieckiem, nie wspominając o wózku inwalidzkim. Zresztą, każdy, kto próbował tamtędy przechodzić wie, o czym mowa.

Swoją drogą... Wydano ponad 5 mln złotych na modernizację dworca, a dalej nie można zrozumieć tego, co mówi spiker. Na szczęście (?) ten problem występuje nawet w Warszawie czy też Opolu.  

Sprawa czwarta: pozwolenie na nagrywanie dworca?

Próbowaliśmy dziś nakręcić kilka ujęć do naszego cyklu „Bez komentarza”. Niestety, miły pan z napisem „Służba Ochrony Kolei” zabronił nam filmować, chyba że mamy pozwolenie. Nigdy wcześniej o czymś takim nie słyszeliśmy. Rzeczywiście, kiedyś takie pozwolenia funkcjonowały, lecz zostały „zdjęte” ponad dekadę temu i dziś nazywane są „reliktem PRLu”.

Wszystko wskazuje na to, że dworzec w Elblągu to właśnie wspomniany PRL. Szybko przeglądając internet bez problemu znaleźliśmy wypowiedzi rzeczników prasowych (zarówno PKP jak i SOK), którzy potwierdzają, że zgody na nagrywanie mieć nie trzeba. Pan jednak przekonać się nie dał.

A jakie są Wasze doświadczenia z elbląskim dworcem? Zapraszamy do komentarzy!

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (9)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ gucia
ponad rok temu ocena: 0%  9
To nie prawda, że dworzec w Malborku jrst czynny całą dobę. Poza tym w Elblagu dla wòzkòw jest chociaż wspomniane przejście przez tory, a w pięknie wyremontowanym Malborku takie przejście zlikwidowano w ogòle i niepełnosprawni zdani są na pomoc panòw z ochrony w pokonywaniu schodòw na perony. Oczywiście zamontowane przy schodach na perony platformy są nieczynne. Nie mòwię już o względach bezpieczeństwa, kiedy ktoś na przykład zasłabnie na peronie , to nie zazdroszczę sanitariuszom noszenia go po tych pieknie wyremontowanych nowych schodach, a przecież taka stara kładka przez torowiska nikomu by nie przeszkadzała. Dziękuję panon z ochrony w Malborku za pomoc w podróży z moim niepełnosprawnym synem. Macie co robić panowie. Pozdrawiam
~ elbong
ponad rok temu ocena: 33%  8
Ten dworzec jest nie tylko dla ludzi o sokolim słuchu, ale i o sokolim wzroku. Jak masz słaby wzrok to masz problem. Rozkładów drobnym drukiem na tablicach nie przeczytasz, bełkotu z głośników nie zrozumiesz. Pytanie: komu przeszkadzała duża tablica rozkładu jazdy nad kasami ? Dla kogo jest więc ten dworzec ?
~ NickTM
ponad rok temu ocena: 75%  7
Pociągi to są REGIO a nie REGION
~ zgrywus
ponad rok temu ocena: 71%  6
Sprawę z panem "ochraniaczem kolei" można było załatwić bardzo prosto, wystarczyło wezwać patrol Policji i poinformować, że doszło tu do "ograniczenia swobód obywatelskich". Przykładowo ze 2-3 razy panowie ochraniacze chcieli mi zabrać mój telefon komórkowy, że "niby robiłem fotki w sklepie" na moje ostrzeżenie, że wezwe Policję dali mi spokój;)
~ m1988
ponad rok temu ocena: 43%  5
Obsługa pasażerów przy kasach to też jeszcze epoka PRL-u. Gdy chciałem zapłacić kartą płatniczą za bilet, to pani z okienka bez podania powodu odmówiła mi sprzedaży biletu. Za to inni pasażerowie mogli bez problemu zapłacić kartą. Od tamtej pory podróżuję wyłącznie samochodem.
~ mikmik
ponad rok temu ocena: 67%  4
Może "smutny pan" ma swój własny regulamin a gawiedź ma go przestrzegać albo wypier***ć;) Pan i władca... na krańcu torów, hehehe
~ jopko
ponad rok temu ocena: 67%  3
Za miękko potraktowaliście SOK-istę. Trzeba było od razu go sfilmować i przed kamerą poprosić o dane służbowe, albo i nazwisko przełożonego.
~ Jakub Strzyżewski
ponad rok temu ocena: 33%  2
Elbląski dworzec prócz przerwy technologicznej i niezbyt ładnych, asfaltowych peronów (w Malborku i Tczewie niedawno je wyremontowano) nie odstaje zbytnio od normy PKP. Jest na nim wszystko to, co znajdziemy na dworcach o podobnym natężeniu ruchu, a dobry megafon słyszałem tylko w Poznaniu. Co do dworca malborskiego - mimo tej samej kategorii jeździ tam więcej pociągów, pewnie stąd brak przerwy. Nie ma co narzekać - pociągiem i tak się jeździ lepiej niż 5, 10, 20 lat temu.
~ m1988
ponad rok temu ocena: 80%  1
Jedź do bardziej cywilizowanych krajów zobaczyć jak wygląda współczesna kolej i obsługa podróżnych. Tam pasażerów pociągów traktuje się prawie tak jak w liniach lotniczych. A u nas pasażerów traktuje się jak niechciane bydło które trzeba przewieźć z punktu A do punktu B, nie zważając na warunki obsługi.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.