› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Dworek Sople. Prośba o pomoc w odbudowie po pożarze

› region 5 miesięcy temu    19.12.2019
Marcin Mongiałło
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Dworek Sople. Prośba o pomoc w odbudowie po pożarze

23 listopada 2019 r.  po godzinie 21.00 wybuchł pożar w zabytkowym Dworku Sople, położonym w gminie Małdyty w powiecie ostródzkim. W jego wyniku budynek uległ poważnemu zniszczeniu. Żywioł strawił większą szczęść dachu oraz dwa piętra budynku. Udało się tymczasowo zabezpieczyć dach obiektu. Aktualnie prowadzona jest zbiórka na odbudowę dworu.  

Na samo jego właściwe zabezpieczenie przed skutkami atmosferycznymi niezbędna jest kwota około 50 000 zł. Jednak, po wstępnych ekspertyzach specjalistów wynika, że prawdopodobnie łączny koszt odbudowy całego dachu (czyli prawie 700 m2) szacowany jest aż na 450 000 zł

– informują właściciele obbiektu, którzy za pośrednictwem portalu Pomagam.pl zbierają środki finansowe potrzebne na odbudowę zabytkowego dworu.

Na początku grudnia strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Jarnołtowie z własnej inicjatywy zaproponowali pomoc po pożarze. Celem niedpouszczenia do większych strat materialnych w związku ze zbliżającą się wielkimi krokami zimą, tymczasowo zabezpieczyli  dach, chroniąc obiekt przed deszczem i śniegiem. Była to bardzo trudna praca, zważyszy na temperaturę oraz warunki panujące na zewnątrz.To jednak dopiero początek. 

Straty wywołane pożarem i następstwami jego gaszenia są wielkie. Spaleniu uległo całe poddasze, dach i drugie piętro, a także część pierwszego piętra. To co się nie zostało strawione przez ogień, zostało zalane przez wodę i nie nadaje się do dalszego użytku. 

Za namową otaczających nas dobrych ludzi, postanowiliśmy zwrócić się z gorącą prośbą o pomoc w zebraniu funduszy na zabezpieczenie pozostałości dworku przed nadchodzącą zimą tak, aby móc na wiosnę (miejmy nadzieję) ruszyć z pierwszymi pracami zmierzającymi do jego odbudowy

– mówią właściciele. 

Przypomnijmy, że nie tak dawno w dworku gościli członkowie Elbląskiego Klubu Szefów Kuchni, którzy bardzo pozytywnie zapamiętali zarówno pobyt, jak i wielką gościnność właściciela obiektu. 

Możecie pomóc w odbudowie dworku za pośrednictwem profilu Dworek sople – pomoc po pożarze na portalu zbiórek charytatywnych Pomagam.pl. 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 7

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 3
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.