› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

komentowane

oceniane

Drążąca wiedźma wierciła w Elblągu (+ zdjęcia)

› bieżące 11 miesięcy temu    11.07.2017
Marcin Mongiałło
komentarzy 2 ocen 0 / 0%
A A A
 fot. Marcin Mongiałło

Aby położyć kable zasilające tramwajowe przewody trakcyjne trzeba czasem użyć takiej maszyny. Wiertnica kierunkowa znajduje zastosowanie w celu wydrążenia tunelu pod naziemnymi przeszkodami. Jej użycie oszczędza zarówno czas, jaki i pozwala zachować w stanie nienaruszonym drogi, chodniki oraz przeszkody naturalne znajdujące się na powierzchni. Prace związane z użyciem wiertnicy kierunkowej są bezpośrednio związane z przebudową budową torowiska i trakcji tramwajowej w ciągu ul. Grota Roweckiego i ul. 12 Lutego w Elblągu (kosz ogółem: 13.436.104,84 zł). Warto dodać, że w ramach inwestycji przewiduje się także przebudowę stacji prostownikowej przy ul. Szpitalnej.

Maszyna, którą prezentujemy na załączonych zdjęciach to Ditch Witch (pol. kopiąca wiedźma) JT1720. Dysponuje ona maksymalnym momentem obrotowym, wynoszącym 2440 Nm, siłą nacisku 76 kN oraz mocą napędową 57 kW. Jej ciężar wynosi niemal 5,5 tony! Wykorzystywana jest do wykonywania przewiertów sterowanych.

Przy jej użyciu w Parku Planty wykonywane były horyzontalne przewierty sterowane. Długość najdłuższego wyniosła około 60 metrów. Warto dodać, że możliwości zastosowanego sprzętu pozwalają na wykonanie znacznie dłuższych przewiertów. Na czym on polegają?  Krótko mówiąc są one jedną z najskuteczniejszych metod technologii bezwykopowej zabudowy rur na potrzeby wykonywania instalacji podziemnych. Metoda ta cieszy się uznaniem na świecie już od lat 70-tych XX wieku. Do jej cech szczególnych zaliczyć należy mało inwazyjny charakter oraz możliwość dokładnego sterowania głowicą wiercącą na etapie wiercenia pilotowego. 

Wykonanie przewiertu mozna podzielić na trzy etapy. Na samym początku maszyna drąży sotwór wiertniczy po trajektorii zaplanowanej w projekcie. Urobek, który powstaje podczas wiercenia, jest wynoszony na powierzchnię przez płuczkę wiertniczą. W kolejnym etapie poszerza się wydrążony uprzednio otwór w celu umożliwienia instalacji rury o zakładanej średnicy. W trakcie trzeciego, ostatniego etapu, dokonuje się wciągania rury przewodowej do poszerzonego wcześniej otworu. Pozostałości urobku, podobnie jak w poprzednich etapach, są wynoszone za pomocą płuczki wiertniczej, natomiast dodatki polimerowe w niej zawarte minimalizują tarcie pomiędzy rurą przewodową a ścianą otworu wiertniczego, co ułatwia instalacje rury w otworze poprzez redukcję sił osiowych (moment obrotowy) oraz sił stycznych.

  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 5

  • 3
   ZADOWOLONY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 1
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 1
   BRAK SŁÓW
  Komentarze (2)

  Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ antysyfiarz
  11 miesięcy temu ocena: 100%  2
  Wiedźma wierciła i ... syf zostawiła. Syf nr 1. Od ponad tygodnia w parku Planty nie pojawił się żaden pracownik firmy, żeby nawet skontrolować zabezpieczenia wykopów, które zostawili. Te są tak słabe, że już się przewracają - czekać tylko na tragedię z dziećmi. Syf nr 2. W trakcie wykopów zostały odkryte murowane fragmenty jakichś budynków (naprzeciwko garaży przy bloku na Krótkiej). Czy zostało to zgłoszone do odpowiednich instytucji? Syf nr 3. Nawierzchnia przy tych garażach w ciągu ostatniego tygodnia uległa znacznemu zdeformowaniu - akurat w miejscu gdzie był przewiert. Kto poniesie odpowiedzialność, jeżeli któregoś dnia zapadnie się ona pod jakimś cięższym samochodem - dostawcy do sklepu Vabank lub śmieciarką?
  ~ Pomysłowy Dobromir
  11 miesięcy temu ocena: 100%  1
  Uwaga w połowie słuszna. Problem w tym, że oni jeszcze nie dokończyli prac.
  Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
  Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.