› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Dramaty rozgrywają się w czterech ścianach. Elbląg nie jest wyjątkiem

› bieżące ponad rok temu    26.09.2013
Joanna Siudak
komentarzy 2 ocen 8 / 88%
A A A
Dramaty rozgrywają się w czterech ścianach. Elbląg nie jest wyjątkiem

Codziennie towarzyszy im uczucie strachu i poniżenia. Bite, maltretowane i upokarzane – nie potrafią lub nie mają sił prosić o pomoc. Przemoc w rodzinie najczęściej dotyka kobiet. Ale nie tylko, niewidzialne ofiary to również osoby starsze, niepełnosprawne i dzieci. Tylko do września bieżącego roku w Elblągu wpłynęło 152 wnioski o przyznanie niebieskiej karty.

Jak przerwać zmowę milczenia i przezwyciężyć wstyd towarzyszący znęcaniu się w rodzinie? – o tym dyskutowali uczestnicy wczorajszego posiedzenia Komisji Bezpieczeństwa i Spraw Społecznych.

Niebieska karta przyznawana jest osobom, wobec których stosowana jest przemoc w rodzinie. Karta gwarantuje opracowanie indywidualnego planu pomocy poszkodowanym. W ramach tego programu ofiary przemocy informowane są o o możliwościach pomocy psychologicznej, prawnej, socjalnej i pedagogicznej. Niebieska karta zapewnia niezwłoczny dostęp do pomocy medycznej oraz schronienie w całodobowej placówce oferującej wsparcie.

Najwięcej niebieskich kart w Elblągu zakłada wciąż policja (96 wniosków), następnie MOPS, przedstawiciele medyczni i oświata. W ostatnich latach obserwuje się wzrost zachowań agresywnych w małżeństwach. W tym przypadku przemoc zadawana jest zarówno przez oprawców płci męskiej jak i żeńskiej. Ofiarami są niestety często ci najbardziej bezbronni: dzieci i osoby starsze. Nie odnotowuje się natomiast przemocy wobec osób niepełnosprawnych. Pojawia się tu pytanie – czy przemoc w tej grupie nie występuje, a może przedstawiciele jednostek interwencyjnych nie docierają do ofiar? Całkowite uzależnienie psychiczne, fizyczne i finansowe, daje bowiem nieograniczone pole do zadawania cierpienia, tym którzy nie są w stanie poprosić o pomoc.

- 248 osób na terenie Elbląga zostało dotkniętych przemocą, w tym kobiet 114 (104 do 65 roku życia, 10 powyżej 65), małoletnich 124 . Przemoc fizyczna dotyczyła 108 osób, psychiczna – 127 , seksualna - 8, innego rodzaju - 3. W niektórych przypadkach obserwuje się wszystkie rodzaje zachowań destrukcyjnych. Kategoria spraw związanych z przemocą jest dla policji bardzo wysoka, nikt z nas nie przejdzie obojętnie wobec tego problemu. Świadomość pokrzywdzonych jest duża. Dążymy do tego, żeby osoby pokrzywdzone chciały do nas przychodzić, sąsiedzi chcieli świadczyć prawdę - mówi Komendant Miejski Policji w Elblągu insp. Marek Osik.

Przemoc w rodzinie jest przestępstwem, którego nic nie usprawiedliwia. Znęcanie się nad słabszymi, często zastraszonymi ofiarami jest i powinno być karane. Nie proszenie o pomoc nie oznacza, że maltretowana osoba takiej pomocy nie potrzebuje.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (2)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ xxx
ponad rok temu ocena: 33%  2
już nie wspomnę o przemocy w Bardzo porządnych rodzinach
~ STOP PRZEMOCY
ponad rok temu ocena: 33%  1
Mówimy STOP PRZEMOCY
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.