› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Domowe elektrolity dla dziecka - co warto o nich wiedzieć?

› bieżące 2 miesiące temu    7.07.2022
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Domowe elektrolity dla dziecka - co warto o nich wiedzieć?

Biegunka i wymioty to częste przypadłości u dzieci. Rodzice nieraz zastanawiają się, jakie metody postępowania będą najlepsze dla ich pociech. Rozważają, czy bardziej sprawdzą się elektrolity domowej roboty, czy raczej doustne płyny nawadniające z apteki. Poznaj zalety i wady tych rozwiązań, jak również kilka przepisów na domowe elektrolity.

Zasady postępowania w biegunce u dziecka

Przy biegunce u dziecka podstawowymi zasadami są:

  • intensywne nawadnianie przy pomocy doustnych płynów nawadniających (DPN). To nic innego jak tak zwane elektrolity,
  • dieta jak dotychczas, ewentualnie z pewnymi zmianami,
  • obserwacja, czy nie dochodzi do odwodnienia. Jest to istotne zwłaszcza u dzieci poniżej 1. roku życia.

W jaki sposób nawadniać? O tym za chwilę.

Elektrolity z apteki czy te wykonane w domu?

Czym apteczne elektrolity różnią się od tych wykonanych w domu? Po pierwsze, dokładnymi proporcjami składników. Mówimy tu o 2 miejscach po przecinku przy wartościach w miligramach. 1 łyżeczka ma około 5 gramów, czyli 5000 miligramów. Domową metodą nie sposób osiągnąć takiej precyzji. 

Po drugie, elektrolity szybko i precyzyjnie rekompensują utracone minerały i nawadniają organizm dziecka. Warto podkreślić, że komercyjne elektrolity można kupić w aptece bez recepty. Przy tym są bezpiecznie dla alergików - można je więc podawać dzieciom, które są na uczulone na pewne pokarmy bez obaw o reakcje alergiczne [1] 

Nie można tego powiedzieć o domowych elektrolitach, gdzie istnieje ryzyko alergii, nawet u dziecka, które wcześniej nie wykazywało objawów uczulenia. Sprawia to, że zastosowanie elektrolitów z apteki jest bezpieczniejszym rozwiązaniem dla każdego.

Jak samodzielnie zrobić domowe elektrolity?

Doustne płyny nawadniające (elektrolity) podane w odpowiednich proporcjach sprawiają, że zostają uzupełnione straty płynów i jonów. To woda i jony “uciekają” z organizmu w trakcie biegunki. 

Jak je zatrzymać? W sporządzeniu domowych elektrolitów kluczowe będą sól i cukier, a dokładniej sód i glukoza. Istotne są odpowiednie proporcje. Jakie zatem są 3 sposoby na sporządzenie domowych elektrolitów?

Przepisy na domowe elektrolity:

  1. najprostszy sposób to zmieszanie wody z solą kuchenną z dodatkiem miodu lub cukru,
  2. dobrym rozwiązaniem dla smaku może być dodanie do powyższej mieszanki soku z cytryny, imbiru, bądź mięty albo innych ziół,
  3. możesz też połączyć porcję wody z porcją rosołu. 

Odmierzanie składników może być praco- i czasochłonne. Czy istnieje alternatywa dla domowych elektrolitów? 

Jak rozpoznać pierwszy oznaki odwodnienia?

W przypadku braku prawidłowego nawadniania może dojść do odwodnienia. Wśród jego objawów wyróżnia się między innymi: suchość w jamie ustnej, ciemny mocz, płacz bez łez, suchość skóry, zawroty głowy i brak energii. Pojawienie się tych symptomów powinno być sygnałem, żeby udać się z dzieckiem do lekarza. 

Według badań nawadnianie jest skuteczne nawet u 96% dzieci. Jedynie 4% maluchów wymaga pobytu w szpitalu. Oczywiście pomocne mogą być inne płyny: herbata, jogurt, kompot albo mus jabłkowy (ale nie gotowy sok). Warto pamiętać, że leczona biegunka trwa 5-7 dni. Nieleczona grozi niekiedy długim pobytem w szpitalu.

Źródła:

[1] - https://www.acidolac.pl/produkty/dla-niemowlat-i-dzieci/acidolit-bezsmakowy

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.