› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - Energa

komentowane

oceniane

Do woja marsz do woja. Rusza nabór elblążan do Terytorialnej Służby Wojskowej

10 miesięcy temu    29.11.2017
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Do woja marsz do woja. Rusza nabór elblążan do Terytorialnej Służby Wojskowej  fot. archiwum elblag.net

Rozpoczął się nabór do Terytorialnej Służby Wojskowej na terenie województwa warmińsko-mazurskiego do batalionu w Braniewie. Planowane jest utworzenie kompanii dla Elbląga oraz kompanii dla powiatu ziemskiego elbląskiego. Będą one podlegały batalionowi w Braniewie

Wojska Obrony Terytorialnej od stycznia 2017 r. stanowią piąty rodzaj sił zbrojnych. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności, przejawiające się m.in. poprzez zwalczanie skutków klęsk żywiołowych czy katastrof. 

W naszym województwie formowanie zapoczątkowało utworzenie 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej dnia 22 maja bieżącego roku, kiedy to minister obrony narodowej wyznaczył na stanowisko dowódcy 4. W – MBOT płk. Mirosława Brysia.

Planowane jest utworzenie kompanii dla Elbląga oraz kompanii dla powiatu ziemskiego elbląskiego, które będą podlegały batalionowi w Braniewie.

Zważywszy na ukształtowanie powiatu elbląskiego – zadania kompanii lekkiej piechoty będą zróżnicowane. Kompania miejska będzie specjalizować się w prowadzeniu działań w terenie zurbanizowanym, natomiast kompania powiatu ziemskiego, ze względu na ukształtowanie terenu oraz zagrożenia powodziowe, będzie przygotowana do zadań w środowisku wodnym i lądowym

- wyjaśnia Monika Jabłońska, rzecznik prasowy 4. Warmińsko - Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Terytorialna Służba Wojskowa, w jak najmniejszym stopniu ma zakłócać dotychczasowy tryb życia rodzinnego i zawodowego zainteresowanych. Żołnierz TSW, poza nabyciem doświadczenia i umiejętności, będzie otrzymywał również gratyfikację w postaci uposażenia (502,40 zł miesięcznie dla żołnierza TSW w stopniu szeregowego oraz 646,40 zł dla żołnierza TSW w stopniu majora)  i dodatków do uposażenia (tzw. „dodatek za gotowość”). Ponadto żołnierze TSW zamieszkujący poza miejscem służby mogą otrzymać zwrot kosztów dojazdów z miejsca zamieszkania do miejsca pełnienia służby rotacyjnej i z powrotem. 

16-dniowe szkolenie podstawowe żołnierzy TSW rozpoczyna się od wcielenia, umundurowania i wyekwipowania kandydatów oraz spraw ewidencyjnych. W drugim dniu ochotnicy zwykle poddawani są testowi oceny potencjału sprawności fizycznej. Ich wyniki zostaną później wykorzystane w dalszej służbie w celu doskonalenia sprawności fizycznej kandydatów. W szkoleniu wyrównawczym biorą udział tylko rezerwiści, dlatego jest ono krótsze 
i trwa 8 dni. 

Źródło: materiały prasowe 4. Warmińsko - Mazurska Brygady Obrony Terytorialnej 
 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 8

 • 4
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 4
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.