› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Do woja marsz do woja. Ochotnicy do służby terytorialnej

› bieżące ponad rok temu    2.03.2018
Redakcja elblag.net
komentarzy 2 ocen 1 / 100%
A A A
Do woja marsz do woja. Ochotnicy do służby terytorialnej   fot. 4 W-MBPT

W sobotę, 3 marca br., ruszy pierwsza tura naboru ochotników do terytorialnej służby wojskowej w 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Żołnierze będą szkolić się w batalionie lekkiej piechoty w Morągu, który jest pierwszym z pięciu jakie powstaną na terenie Warmii i Mazur.

Na Warmii i Mazurach, jako pierwsi, swoje szkolenie rozpoczną rezerwiści. To ochotnicy, którzy ponownie przyjęli kartę powołania i wrócili do służby wojskowej jako żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT). „Liczymy na ich doświadczenie i determinację” – podkreśla dowódca 4W-MBOT, płk Mirosław Bryś. 
Pierwsze szkolenie ochotników z województwa warmińsko-mazurskiego odbędzie się w Batalionie Lekkiej Piechoty w Morągu. 
Żołnierze rezerwy, którzy odbyli czynną służbę i złożyli przysięgę, będą doskonalili się 
w realizacji zadań na ośmiodniowym szkoleniu wyrównawczym. Pierwszy dzień to wcielenie, umundurowanie i wyekwipowanie oraz sprawy ewidencyjne. Każdy dzień szkolenia wyrównawczego będzie wypełniony zajęciami od momentu pobudki do capstrzyku. Terytorialsi z przeszkoleniem wojskowym, będą mogli przypomnieć sobie zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, musztry, taktyki i terenoznawstwa. Nowością dla nich będzie strzelanie z najnowocześniejszych polskich karabinków Grot, które są już na wyposażeniu 4W-MBOT. W tym zakresie przejdą intensywne szkolenie, które pozwoli wyrabiać prawidłowe nawyki i właściwe reakcje podczas posługiwania się bronią indywidualną. 
Równolegle, od 7 kwietnia prowadzone będą szesnastodniowe szkolenia podstawowe dla osób, które nie mają przeszkolenia wojskowego. W tym szkoleniu mogą wziąć udział ochotnicy ze środowiska cywilnego, którzy spełniają wymagania ustawowe, takie jak wszyscy kandydaci na żołnierzy. 
Ochotnicy ze szkolenia wyrównawczego spotkają się z żołnierzami szkolenia podstawowego na przysiędze, 22 kwietnia w Morągu. Po przysiędze tworzone będą moduły kompanijne, złożone w połowie z rezerwistów, a w połowie z osób, które wcześniej z wojskiem nie miały do czynienia. W takich grupach ochotnicy WOT będą szkolili się przynajmniej dwa dni w miesiącu oraz - w ramach szkolenia zintegrowanego - przez 14 dni w roku. Specjaliści obsługujący bardziej skomplikowany sprzęt będą mieli więcej szkoleń.
******
4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej im. kpt. Gracjana Fróga ps. „Szczerbiec” została powołana w drugim etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest województwo warmińsko-mazurskie. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty (blp): Morągu, Braniewie, Giżycku, Ełku oraz Olsztynie. Brygadą dowodzi płk Mirosław Bryś.

Wojska Obrony Terytorialnej będą ściśle współdziałać z wojskami operacyjnymi. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Do głównych zadań w czasie pokoju będzie należało m.in. przeciwdziałanie i zwalczanie skutkom klęsk żywiołowych. W czasie wojny WOT będzie wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych, a poza nią będzie stanowić siłę wiodącą.
        
Monika Jabłońska
Rzecznik prasowy
4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (2)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Kolo
ponad rok temu ocena: 33%  2
Spokojnie, zachwycona WOT "słynna" pięściarka Krukówna z pewnością szybko nauczy ich, jak skakać z widelcem na czołg, ewentualnie jak sznurkiem od snopowiązałki udusić w ciągu minuty 10 żołnierzy specnazu. Polski patriotyczny "terytorials" nie potrafi? Jak nie, jak tak.
~ Piekarczyk
ponad rok temu ocena: 50%  1
2x 12 + 14 = 38 Dokładnie 38 dni szkolenia wojskowego w roku. Wartość bojowa tych jednostek musi być równie duża co profesjonalizm rządu który je powołał.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.