› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Dla 70 proc. Polaków Wielkanoc jest świętem rodzinnym, dla 46 proc. to przeżycie religijne

› bieżące ponad rok temu    26.03.2016
Informacja prasowa
komentarzy 4 ocen 2 / 100%
A A A
Dla 70 proc. Polaków Wielkanoc jest świętem rodzinnym, dla 46 proc. to przeżycie religijne

Dla 70 proc. Polaków Wielkanoc jest świętem rodzinnym, a dla 46 proc. to przeżycie religijne – wynika z najnowszego badania CBOS.

Dla ponad dwóch piątych dzień Zmartwychwstania Pańskiego to miła tradycja, a dla co ósmego – okazja do wypoczynku.

Jak wynika z badania, Wielkanoc w zdecydowanie większym stopniu niż święta Bożego Narodzenia odbierane są jako religijne - w grudniu 2015 r. 23 proc. respondentów twierdziło, że Boże Narodzenie jest dla nich świętem religijnym, podczas gdy w odniesieniu do Wielkanocy deklarację taką złożyło dwukrotnie więcej osób.

 CBOS zauważa - od 2000 do 2014 r. - trend spadkowy w postrzeganiu Wielkanocy przez pryzmat wiary (odpowiednio: 2000 r. - 50 proc., 2005 r. - 47 proc., 2010 r. - 46 proc., 2014 r. - 44 proc.). Ponadto w stosunku do lat poprzednich sondażownia zauważa znaczący wzrost znaczenia rodzinnego aspektu świąt wielkanocnych (2005 r. – 61 proc., 2010 r. – 62 proc. czy 2014 r. – 63 proc.).

 Z badania wynika, że najsilniej sposób postrzegania świąt wielkanocnych różnicuje religijność (rozumiana jako deklarowana częstość udziału w praktykach religijnych) oraz deklarowana wiara, przy czym różnice dotyczą przede wszystkim postrzegania tych świąt przez pryzmat tradycji i religii.

Im częstszy udział w praktykach religijnych i im głębsza deklarowana wiara, tym częstsze deklaracje religijnego przeżywania Wielkanocy, natomiast nieuczestniczeniu w praktykach (sporadycznemu w nich udziałowi) lub definiowaniu siebie jako osoby niewierzącej towarzyszy traktowanie Wielkanocy w kategoriach tradycji.

 CBOS zauważa, że postrzeganie Wielkanocy jako tradycji bądź przeżycia religijnego różnicują też - choć w nieco mniejszym stopniu - poglądy polityczne.

 Dla osób, które identyfikują się z prawicą, święta wielkanocne to przede wszystkim przeżycie religijne. Z kolei badani, którym bliżej do lewicy, częściej postrzegają Wielkanoc jako miłą tradycję.

 Spośród wielkopostnych i wielkanocnych zwyczajów o charakterze religijnym najczęściej praktykowane jest zachowywanie postu w Wielki Piątek (84 proc.). Mniej więcej dwie trzecie dorosłych Polaków przystępuje do spowiedzi wielkanocnej (68 proc.) bądź posypuje głowę popiołem w Środę Popielcową (65 proc.).

Nieco mniej osób bierze udział w kościelnych obchodach Triduum Paschalnego (59 proc.) lub w rekolekcjach wielkopostnych (57 proc.). Relatywnie najmniej deklaracji uczestnictwa CBOS zebrał w odniesieniu do nabożeństwa drogi krzyżowej lub gorzkich żalów (52 proc.) i rezurekcji (48 proc.).

Z badania wynika, że w ostatnich dziesięciu latach zauważalny jest spadek wśród deklaracji udziału w spowiedzi wielkanocnej – o 11 punktów proc. w porównaniu z 2006 r. (79 proc.).

Czynnikami różnicującymi deklarowany udział w praktykach religijnych związanych z Wielkim Postem i Wielkanocą – poza wiarą i praktykowaną religijnością - są też: płeć, miejsce zamieszkania, wiek, wykształcenie i poglądy polityczne.

We wszystkich analizowanych praktykach częściej uczestniczą kobiety niż mężczyźni. Odsetek deklaracji udziału spada wraz z wielkością miejscowości zamieszkania, wykształceniem badanych i poglądami lewicowymi.

Źródło: Kurier PAP

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (4)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ dgd
ponad rok temu ocena: 0%  4
A czy jedno wyklucza drugie?
~ meteor
ponad rok temu ocena: 33%  3
Jedna w roku. Jest jedna w roku taka noc kiedy czuwamy przy grobie Jezusa opuszcza nas pycha spuszczamy głowy żal ludzki serca wzrusza. Patrzymy panie na ciało twe i rany krwią broczące wciąż słyszę lament matki twej przy twoim grobie klęczącej. A ty tu leżysz w zimnym grobie goły jak niegdyś w Betlejem przykryty tylko białym całunem choć w grocie chłodem wieje. Żal w sercach wielki i ludzkie łzy wciąż płyną panie po tobie a ty tu panie w śnie śmierci leżysz w kamiennym chłodnym grobie. I nastał dzień po Wielkiej Nocy gdy Jezus z martwych wstał zwycięzca śmierci piekła i szatana nowe życie nam dał. Śpiewajmy głośno Alleluja Jezus pokonał śmierci moc radujmy wszyscy serca nasze w tą wielką niezwykłą noc. Henryk Siwakowski.
~ tatus505
ponad rok temu ocena: 33%  2
Wielkanoc. I znów Święta Wielkanocne i znowu pisanki jakieś bazie w flakonie kwiaty malowanki, i szynka przybrana gałązką borówki zając z czekolady i cukrowe krówki, Pachnący sernik babka lukrowana coroczny śmigus- dyngus od samego rana. Przy tym słońce ,słońce i dużo radości, spotkania rodzinne i wypady w gości rodzinne rozmowy śpiewy hej sokoły i drzewa odziane w słomiane chochoły i radość ludzka jak w amoku szał ,,WESOŁEGO ALLELUJA,, Jezus z martwych wstał. Henryk Siwakowski
~ Jaroe
ponad rok temu ocena: 0%  1
Wczoraj kiedy jechalem autobusem natrafilismy na Odrodzenia zamknieta droge bo cos sie dzialo przy kosciele . W autobusie oprocz mnie i kierowcy jechalo jeszcze 8 osob i wszyscy stwierdzili ze to boze cialo. Ot takich mamy katolikow.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.