› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Dieta ketogeniczna - pytania i odpowiedzi

› biznes ponad rok temu    26.02.2021
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Dieta ketogeniczna - pytania i odpowiedzi

Dieta ketogeniczna zdobywa ogromną popularność. Każdego dnia kolejne osoby decydują się na stosowanie zasad diety keto. Głównym ich celem jest zgubienie nadmiernych kilogramów i zyskanie atrakcyjniejszej, szczuplejszej sylwetki. Na czym polega ta dieta? Jakie efekty można osiągnąć? Jakie produkty mogą lądować na naszym talerzu? Na te i kilka innych pytań znajdziesz odpowiedzi w naszym artykule. Zachęcamy do uważnego przeczytania, a także do wypróbowania diety ketogenicznej osobiście. Być może dołączysz do grona osób, które stosują dietę ketogeniczną w życiu codziennym.

Na czym polega dieta ketogeniczna?

Dieta ketogeniczna, keto dieta, dieta ketogenna - te wszystkie określenia dotyczą diety, która bardzo znacząco ogranicza spożycie węglowodanów w codziennej diecie. W ketogenicznej filozofii paliwem dla organizmu ma być tłuszcz dostarczany w posiłkach i ten z własnych zapasów gromadzonych w tkance tłuszczowej. Zdaniem osób stosujących dietę keto to właśnie tłuszcz jest najlepszym i najbardziej wydajnym paliwem dla organizmu.

Węglowodany są nam zbędne, a na pewno nie są nam potrzebne w takich ilościach, jakich dostarczamy każdego dnia. Czy wiesz, że przeciętny człowiek każdego dnia spożywa nawet 31 łyżeczek cukru? Nie bez powodu mówi się, że cukier to biała śmierć. To właśnie on jest przyczyną tycia, cukrzycy, miażdżycy, niealkoholowego stłuszczenia wątroby, chronicznego przemęczenia, słabszej pracy mózgu.

Dieta ketogeniczna opiera się na następujących proporcjach: 70-75% tłuszczów, 20-25% białka i 5% węglowodanów. Oczywiście powinny być to węglowodany pochodzące z niskowęglowodanowych owoców i warzyw.

Więcej informacji można znaleźć w artykule prezentującym dietę ketogeniczną dla początkujących.

Jakich produktów nie można jeść na diecie keto?

Wszystkie produkty wysokowęglowodanowe są zabronione. Należy więc zrezygnować z takich produktów jak:

- cukier: mleko, jogurty owocowe, serki homogeniczne, serki topione, ciasta i ciastka, napoje gazowane, piwo, soki owocowe owoce o wysokiej zawartości węglowodanów, miód, lody, czekolada syrop klonowy, dżemy, konfitury, marmolady

- produkty skrobiowe: burgery, makarony, chipsy, kasze, ryż, ziemniaki, płatki owsiane, groch, marchew, frytki, muffiny

- słodziki i desery: sorbitol, sukraloza, aspartam, erytryt, sacharyna

- alkohole: kolorowe drinki, wódki smakowe, likiery

Rezygnacja z wymienionych produktów robi kolosalną różnicę - waga zaczyna spadać naprawdę szybko, poziom cukru we krwi również spada, a rośnie dużo lepsze samopoczucie, zdolność koncentracji, poprawia się praca mózgu i układu nerwowego.

Które produkty są dozwolone?

Dieta ketogeniczna opiera się na produktach niskowęglowodanowych i bogatych w tłuszcze dobrej jakości. Posiłki ketogeniczne mogą składać się z takich produktów jak:

- mięso: boczek, baranina, wieprzowina, wołowina, tłusty drób, tłuste ryby

- tłuszcze: masło, smalec, olej kokosowy, olej z awokado, oliwa z oliwek

- owoce niskowęglowodanowe: maliny, jeżyny, poziomki, borówki

- warzywa niskowęglowodanowe: sałaty, kapusty, pak choi, botwina, szpinak, szparagi, kalafior, brokuły, jarmuż, papryka, ogórek, pomidory, rzodkiewka, kiszonki, cukinia, bakłażan, seler, szczypior, pieczarki

- orzechy: orzechy makadamia, orzech kokosowy, orzechy brazylijskie, orzechy włoskie

- nabiał: sery pleśniowe, tłuste sery żółte, tłusta śmietana, jaja, majonez

- napoje: woda, herbata niesłodzona, kawa, woda z cytryną

- alkohole: wódka czysta, tequila, whisky, gin, wino wytrawne

Na tej stronie można znaleźć pomysły na przepisy diety keto - kliknij i sprawdź jakie posiłki można jeść i zdrowo chudnąć.

Czy keto adaptacja ma jakieś skutki uboczne?

Keto adaptacja to początkowa faza wejścia w dietę ketogeniczną. Może trwać około 2 tygodni. Organizm, po odstawieniu węglowodanów, może odczuwać pewien dyskomfort, który może przejawiać się biegunkami, zawrotami głowy, osłabieniem, bólem brzucha, początkową sennością.

Skutki uboczne keto adaptacji można ograniczyć lub całkowicie wyeliminować pijąc tłusty i dobrze osolony rosół z różnych mięs, stosując suplementy diety, przede wszystkim potas, magnez, witaminę D czy witaminę C i kwasy omega 3.

Czy warto skorzystać z pomocy keto dietetyka?

Oczywiście! Doświadczony keto dietetyk może pomóc ułożyć odpowiedni plan dietetyczny i trzymać pieczę nad całym procesem keto adaptacji. Dzięki profesjonalnemu podejściu gwarantowanemu przez keto dietetyka - podopieczny może mieć dobrą opiekę i wsparcie, które zwłaszcza na początku jest bezcenne.

Dobry dietetyk ketogeniczny zaleci przed rozpoczęciem diety wykonanie badań krwi, dzięki którym można sprawdzić stan organizmu przed rozpoczęciem, a następnie po kilku tygodniach w trakcie stosowania żywienia ketogenicznego. Dietetyk pomoże również ułożyć jadłospis ketogeniczny, który zagwarantuje zdrowe i smaczne chudnięcie.

Więcej o pomocy dietetyka ketogenicznego można znaleźć na stronie AltruismOnline.com

Co to jest post przerywany?

Post przerywany, nazywany również okresowym poszczeniem to powstrzymywanie się od spożywania posiłków przez określony czas. Najpopularniejszym modelem postu przerywanego jest 16:8, czyli 16 godzin postu i 8-godzinne okno żywieniowe, w którym można spożywać posiłki spełniające kryteria diety keto.

Połączenie diety ketogenicznej i postu przerywanego to gwarancja sukcesu w postaci spadku wagi, a także uzyskania efektu autofagii, czyli samonaprawy organizmu. Autofagia umożliwia oczyszczenie organizmu z uszkodzonych i martwych komórek.

Czy na diecie ketogenicznej można pić alkohol?

Tak. Jak wspomnieliśmy powyżej - na diecie ketogenicznej można sięgać po niektóre alkohole. Niskowęglowodanowe alkohole to czysta wódka, gin, tequila, wino wytrawne. Wymienione alkohole można popijać wodą z cytryną.

Warto pamiętać, że przez pierwsze 3 miesiące stosowania diety ketogenicznej warto powstrzymywać się od spożywania alkoholu. Pomoże to osiągnąć lepsze efekty. Należy także pamiętać, że osoby stosujące keto dietę, mają mniejszą tolerancję na alkohol.

Zachęcamy do zapoznania się z informacjami o diecie ketogenicznej, a także do konsultacji z lekarzem lub dietetykiem przed rozpoczęciem stosowania diety keto.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.