› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

komentowane

oceniane

Diagnoza: alergia. Jak z nią żyć?

› poradnik 9 miesięcy temu    13.03.2018
Redakcja elblag.net
komentarzy 1 ocen 0 / 0%
A A A
Diagnoza: alergia. Jak z nią żyć?

Alergie dotyczą coraz szerszego grona osób w różnym wieku i uznawane są obecnie za chorobę cywilizacyjną XXI wieku. Według statystyk, z powodu alergii cierpi obecnie około 25% Polaków – zarówno dzieci, jak i dorosłych, w równym stopniu kobiet i mężczyzn. Wciąż częściej z rozmaitymi alergicznymi problemami borykają się mieszkańcy miast, niż wsi. Objawy i rodzaje alergii mogą być różne. Czym jest alergia, na co możemy być uczuleni i jak z tym faktem żyć? Czym objawia się alergiczny nieżyt nosa i jak odróżnić go od zwykłego przeziębienia? Kiedy warto sięgnąć po Claritine Active?

Mechanizm alergii

Znaczenie słowa „alergia” pochodzi od dwóch greckich słów: „allos” (oznaczający: inny) i „ergon” (oznaczający działanie). Układ immunologiczny człowieka jest odpowiedzialny m.in. za kontrolowanie obcych substancji / cząsteczek, ocenianie czy mogą one w jakiś sposób zagrozić naszemu organizmowi oraz podejmowanie działań ochronnych. O alergii mówimy wówczas, gdy nasz układ immunologiczny reaguje niewspółmiernie do zagrożenia i wypowiada przysłowiową wojnę na przykład niewinnym pyłkom lub sierści zwierząt, czy nieszkodliwym roztoczom (u zdrowych osób kontakt z tymi alergenami nie wywołuje żadnej reakcji). Alergia nie jest chorobą, tylko rodzajem patologicznej odpowiedzi tkanek na rozmaite substancje, obce dla naszego organizmu. Jak to działa? Gdy nasz organizm ma kontakt z uczulającym go czynnikiem – uruchamia układ immunologiczny, który określa, że dany czynniki zagraża zdrowiu / bezpieczeństwu organizmu, a w związku z tym rozpoczyna produkcję przeciwciał mających go zwalczać (przy czym najczęściej ów czynnik jest zupełnie niewinny i nieszkodliwy). Reakcja alergiczna następuje przy drugim i najczęściej każdym kolejny kontakcie z alergenem.

Przyczyny występowania alergii nie są do końca rozpoznane. Uznaje się natomiast, że istnieje dziedziczna skłonność do alergii – jeśli więc rodzice są na coś uczuleni, wrasta prawdopodobieństwo, że dziecko również będzie alergikiem.

Co i dlaczego nas uczula?

Do najczęściej występujących alergenów w Polsce zalicza się m.in. cytrusy, pyłki roślin, sierść zwierząt (kotów i psów), kurz, jad pszczół, jajka, ryby, orzechy, krowie mleko i gluten. Alergie pokarmowe charakteryzują się zróżnicowanie geograficznym, które przekłada się na preferencje smakowe oraz ilości produktów zjadanych w ramach określonych grup artykułów spożywczych. U Polaków diagnozuje się najczęściej alergie na jajka, krowie mleko i gluten, bo to te produkty królują w naszych jadłospisach. Wśród mieszkańców południowej europy na przykład często odnotowywana jest alergia na owoce morza, a wśród Amerykanów – alergia na fistaszki. Uczulać mogą również niektóre leki (np. środki przeciwbólowe), czy lateks – w tych przypadkach także spore znaczenie ma częstotliwość stosowania w/w substancji lub produktów (np. alergie na lateks często odnotowuje się wśród personelu medycznego, czy fryzjerów, którzy w pracy korzystają z lateksowych rękawiczek).

Rodzaje i objawy alergii

Jednym z najczęściej występujących rodzajów alergii jest alergiczny nieżyt nosa, nazywany również katarem siennym. Osoby cierpiące na ten rodzaj alergii, doświadczają jej objawów z największym natężeniem wiosną i latem oraz jesienią, kiedy to w powietrzu odnotowuje się najwyższe stężenia pyłków rozmaitych roślin, a także grzybów i ich zarodników. Charakterystyczne objawy alergicznego nieżytu nosa to: swędzenie nosa, napady kichania, wyciekanie wodnistej wydzieliny z nosa, swędzenie ścian gardła i oczu oraz łzawienie oczu. Dość często objawy alergicznego nieżytu nosa mylone są z objawami zwykłego przeziębienia, ale tym co je zdecydowanie od siebie odróżnia to przewlekły charakter kataru siennego. Jeśli więc kapie nam z nosa od kilku tygodni – należy udać się do lekarza rodzinnego, który po przeprowadzeniu wywiadu skieruje nas najprawdopodobniej do alergologa.

Inne rodzaje alergii to m.in.: pokrzywki (objawiają się na skórze w postaci bąblowej wysypki) i alergie pokarmowe (mogą się objawiać rozmaitymi dolegliwościami z układu pokarmowego, ale również wysypkami, czy astmą). Najcięższą postacią reakcji alergicznej jest wstrząs anafilaktyczny, podczas którego dochodzi do nagłej reakcji ze strony wielu narządów ludzkiego organizmu – stanowi on zagrożenie dla zdrowia i/lub życia osoby. Do najbardziej charakterystycznych objawów wstrząsu anafilaktycznego jest gwałtowne pojawienie się uczucia niepokoju, ból głowy, wymioty, pokrzywka, a nawet utrata przytomności i zapaść.

Leczenie alergii

Właściwe zdiagnozowanie alergii pozwala najczęściej na wskazanie głównych winowajców naszych dolegliwości. Oprócz pogłębionego wywiadu przeprowadzanego przez alergologa, niezbędne mogą okazać się badania laboratoryjne i analiza pobranej krwi (pod kątem ilości przeciwciał na poszczególne alergeny) i/lub testy skórne. W przypadku niektórych rodzajów alergii i alergenów – możliwe jest przeprowadzenie odczulania. W większości przypadków wskazane jest ograniczenie kontaktu z alergenami oraz dbanie o ogólne zdrowie (poprzez zdrowe odżywianie się, unikanie używek oraz regularną aktywność fizyczną).

Możemy również sięgać po różnego rodzaju leki, suplementy, bądź wyroby medyczne, które mogą pomóc nam w walce z uciążliwymi objawami alergii. Przykładem takiego leku jest Claritine Active, wskazany w leczeniu objawów alergicznego nieżytu nosa, który może nam pomóc zwalczyć m.in. uczucie zatkanego i cieknącego nosa, uciążliwe kichanie, swędzenie nosa i oczu oraz łzawienie, pieczenie i zaczerwienienie oczu. Wejdź i sprawdź, czy tabletki Claritine Active są właśnie dla Ciebie: https://www.claritine.pl/pl/produkty/claritine-active/.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Aganieszka22
9 miesięcy temu 1
Przestrzegam przed lekami sterydowymi, zwłaszcza w przypadku małych dzieci! Sterydy działają szybko i dają dobre rezultaty, ale niestety na krótko, potem już jest tylko gorzej - skóra przyzwyczaja się do nich i potrzebuje coraz większych dawek. Jest bardzo duże ryzyko wystąpienia poważnych efektów ubocznych; zaniki skory w miejscach, gdzie łuszczyca występuje najczęściej, może wystąpić również depresja polekowa i naprawdę wiele innych. Po wielu latach stosowania sterydów zmiany są nieodwracalne, lekarze, którzy tak beztrosko przepisują te maści zachowują się wyjątkowo nieodpowiedzialnie. U mnie nic tak dobrze nie działa jak delikatne preparaty, najlepiej 100% ziołowe. Trudno takie znaleźć nawet w aptece. Ja znalazłam sklep z produktami konopnymi i to był strzał w 10! Mam dużo mniej tych okropnych plam na skórze a to po 3 dniach od zastosowania dzięki maści uniwersalnej którą znajdziecie na konopiafarmacja pl .
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.