› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

komentowane

oceniane

Debiutancki występ i złoto dla chóru Słoneczny Squad pod dyrekcją Elizy Kaczmarczyk! (+ zdjęcia)

› bieżące 2 miesiące temu    13.06.2019
Marcin Mongiałło
komentarzy 3 ocen 3 / 100%
A A A
Chór Słoneczny Squad pod dyrekcją Elizy KaczmarczykChór Słoneczny Squad pod dyrekcją Elizy Kaczmarczyk fot. Marcin Mongiałło

Nikt chyba nie spodziewał się takiego sukcesu. Chór Słoneczny Squad pod dyrekcją Elizy Kaczmarczyk (znanej szerszej publiczności jako dyrygentka chóru Alta Trinita) powstał niecałe pół roku temu przy Szkole Podstawowej nr 23 w Elblągu. 12 czerwca 2019 r. wziął udział w mającym miejsce w Wejherowie Konkursie Chórów Regionu Pomorskiego Projektu Akademia Chóralna – Śpiewająca Polska 2019, na którym wyśpiewał Złote Pasmo!

To wielki sukces, tym bardziej, że był to debiutancki występ młodych elblążan. Jednocześnie nasz chór został uhonorowany wyróżnieniem specjalnym "Udany debiut". Występy chórów oceniało jury w składzie: dr hab. prof. Akademii Muzycznej Aleksandra Grucza-Rogalska, dr hab. Anna Wilczewska, dr Beata Śnieg  Wądołowska. Konkurs odbył się w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia im. Fryderyka Chopina w Wejherowie.

Złote Pasmo dla Chóru Słoneczny Squad pod dyrekcją Elizy Kaczmarczyk, fot. nadesłana

W chórze, który liczy 26 osób, występują przede wszystkim uczniowie Szkoły Podstawowej nr 23 w Elblągu, choć w jego skład wchodzą również dzieci z innych placówek, m.in. ze SP nr 12, SP nr 4, SP nr 18, SP nr 21, Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych oraz SP Regent w Elblągu. W Wejherowie wystąpiło 22 chórzystów Słonecznego Squadu, który był jednym z trzech debiutujących chórów na tym konkursie.

Młodzi elblążanie biorą udział w próbach, które odbywają się dwa razy w tygodniu w Szkole Podstawowej nr 23 (przy ul. Słonecznej) w Elblągu, gdzie ćwiczą śpiew pod profesjonalnym okiem (uchem) pani Elizy Kaczmarczyk. O tym, że są to bardzo profesjonalne lekcje śpiewu mogliśmy się przekonać podczas debiutanckiego występu. Nam dane było usłyszeć chór w przeddzień wyjazdu do Wejherowa i nie jesteśmy zaskoczeni werdyktem jury. 

Chór Słoneczny Squad bierze udział w Akademii Chóralnej – projekcie, którego celem jest rozpowszechnienie śpiewu, jako powszechnego dobra, przez stworzenie spójnego programu rozwoju chórów – od przedszkola do zespołu zawodowego.

Misją tego programu jest dbałość o obecność śpiewu w życiu każdego człowieka od najmłodszych lat. Autorzy tego projektu wychodzą z założenia, że to właśnie śpiew zespołowy jest najlepszą formą obecności śpiewu w życiu, dającą korzyści nie tylko artystyczne, lecz także psychologiczne oraz społeczne. Projekt zakłada wsparcie dyrygentów, chórów i młodych śpiewaków. Do jego celów zaliczyć należy m.in.: zwiększenie liczby chórów dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, poprawienie poziomu artystycznego istniejących chórów dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, jak również umożliwienie jak największej liczbie chórów skonfrontowania swoich osiągnięć z innymi zespołami. Projekt obejmuje działania podejmowane w ramach macierzystych projektów Śpiewająca Polska i Polski Narodowy Chór Młodzieżowy, a także szkolenia dla dyrygentów i publikacje materiałów merytorycznych i nutowych. 

W Elblągu mamy wspaniałe sukcesy w muzyce rozrywkowej, pozostaje jeszcze klasyka, która mogłaby się poszerzyć. Jest w naszym mieście wiele chórów szkolnych, które mogłyby w tym projekcie wziąć udział i mam nadzieje ze mój chór będzie dobrym przykładem, że to się udaje

– powiedziała nam Eliza Kaczmarczyk.

  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

  • 3
   ZADOWOLONY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW
  Komentarze (3)

  Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ Elblążanka
  2 miesiące temu ocena: 100%  3
  GRATULACJE !!!!!!!
  ~ Gosia
  2 miesiące temu ocena: 100%  2
  Gratuluję wspaniałemu CHÓROWI i prowadzącej ELIZIE KACZMARCZYK .Brawo! Super!!!!! Prawdziwe SŁONECZKA na czele z DYRYGENTKĄ :)
  ~ Albert
  2 miesiące temu ocena: 100%  1
  Gratulacje! Myślę, że w przestrzeni kulturalnej naszego miasta to wielka wartość. Powodzenia
  Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
  Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.