› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Daj znać. Czy darmowy dentysta jest na pewno darmowy?

› bieżące ponad rok temu    21.11.2013
Redakcja elblag.net
komentarzy 9 ocen 6 / 83%
A A A
Daj znać. Czy darmowy dentysta jest na pewno darmowy?

Nasza Czytelniczka odwiedziła dentystę. Jak mówi, była umówiona na wizytę w ramach NFZ. Tymczasem dentystka zaproponowała jej kanałowe leczenie zęba za prawie 80 zł. Czy więc faktycznie darmowy dentysta jest darmowy?  Dlaczego NFZ nie refunduje tego zabiegu?

Jak pisze nasza Czytelniczka, już jakiś czas temu zapisała się na wizytę w jednym z gabinetów stomatologicznych w Elblągu. Jak twierdzi, wizyta nie była prywatna, ale refundowana ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia.

- Swoje odczekałam. Na szczęście ząb mnie nie bolał. Kiedy zjawiłam się w gabinecie, pani doktor po obejrzeniu zęba, orzekła, że potrzebne będzie leczenie kanałowe. Zapytała czy leczymy, czy ma zęba wyrwać. Kiedy stwierdziłam, że leczymy, oświadczyła, że tego nie pokrywa NFZ i potrzebna będzie opłata – 75 zł. Natomiast usunięcie zęba jest darmowe. Co miałam zrobić – zgodziłam się na leczenie. Jednak czy faktycznie leczenie kanałowe zęba nie jest pokrywane z Funduszu? – pyta nasza Czytelniczka.

Z tym pytaniem zwróciliśmy się do elbląskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Olsztynie. Tu jednak skierowano nas do rzecznika prasowego Funduszu. Niestety nie udało nam się z nim skontaktować.

Jednak według naszych informacji zabiegi refundowane przez NFZ, czyli bezpłatne, dotyczą tylko podstawowego leczenia. Dentysta ma obowiązek leczyć z próchnicy wszystkie zęby, ale czasami za założenie białych plomb trzeba dodatkowo zapłacić. NFZ refunduje plomby chemoutwardzalne (białe) tylko w przednich zębach (od jedynki do trójki). W pozostałych, jeśli nie dopłacimy, dentysta użyje ciemnych plomb amalgatowych. Prześwietlenie zębów jest bezpłatne, ale gdy okaże się, że potrzebne jest leczenie kanałowe, NFZ także zrefunduje leczenie tylko 12 przednich zębów – od jedynki do trójki. Jedynie kobiety w ciąży mają prawo do kanałowego leczenia dalszych zębów.

Co możemy zrobić, gdy leczenia kanałowego wymaga czwórka lub piątka? Albo za to zapłacimy, albo trzeba będzie usunąć ząb (jest to bezpłatne). Warto pamiętać, że przy wszystkich zabiegach refundowanych przez NFZ mamy prawo do darmowego znieczulenia. Podstawa prawna: rozporządzenie ministra zdrowia z 30 sierpnia 2009 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego (Dz.U. z 2009 r. nr 140, poz. 1144 z późn. zm.).
 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (9)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Gość
ponad rok temu ocena: 33%  9
Od czego biorą nasze podatki to NFI trzeba zlikwidować
~ misiak
ponad rok temu ocena: 0%  8
Ja uważam, że za dobrego dentystę trzeba zapłacić. Sprawdźcie klinikę stomatologiczną http://www.hcentrum.pl/Wstep.html w Gdańsku. W jednym miejscu można wykonać wszystkie zabiegi na zęby. Bardzo dobra klinika współpracująca z organizacją stomatologiczną znaną w całej Europie.
~ Jan3
ponad rok temu ocena: 57%  7
Ostatnio lekarz za leczenie kanałowi przychodni  1000 lecia zarzadał 180zł  z fotela spadłem  ( dostałem szoku )- odmówiłem doktórka zrobiła sie nie miła ( cmokała ) szkoda było już nawet znieczulenia dawać (według niej )co sie robi w tej Polsce .
~ Marta
ponad rok temu ocena: 60%  6
No to trzeba zacząć płacić ubezpieczenie tylko w trzech pierwszych miesiącach roku - na ch... komu płacić ubezpieczenie w grudniu? Usunąć z kalendarza, a najlepiej usunąć natychmiast z przestrzeni publicznej (wyrwać z korzeniami) ZUS i NFZ .
~ pola
ponad rok temu ocena: 33%  5
a co to jest plomba amalgatowa :O
~ Marta
ponad rok temu ocena: 0%  4
To taka plomba z której się usunie "MA", czyli MA UBEZPIECZENIE CZŁOWIEK ;-)
~ Kieł
ponad rok temu ocena: 67%  3
Czyli Polacy mają się posługiwać tylko przednimi zębami a resztę można w .... usunąć bo do czego mają one służyć ?
~ Mięsożerca
ponad rok temu ocena: 33%  2
jedzmy liście a nie mięso
~ Jan
ponad rok temu ocena: 0%  1
Ja za zemna na tysiąc lecia musiałem zapłacić 180zł
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.