› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

komentowane

oceniane

Czy zwiedzaliście "Wawel północy"? Wkrótce znajdzie się na prestiżowej liście

› bieżące 9 miesięcy temu    18.04.2018
Marcin Mongiałło
komentarzy 1 ocen 1 / 100%
A A A
Czy zwiedzaliście

Aktualnie Pomników Historii, czyli zabytków uznanych za najcenniejsze, jest w Polsce zaledwie 81. Ich liczba – z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości – w niedługim czasie ma wzrosnąć do 100. W województwie warmińsko-mazurskim na prestiżowej liście pomników historii znajdowały się do tej pory zaledwie trzy obiekty. Niebawem dołączą do nich dwa kolejne: Zamek biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim oraz Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Świętej Lipce.  

Pomnik Historii stanowi jedną z pięciu form ochrony zabytków w Polsce, określonych w Ustawie z dbia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (w art. 7). Status pomnika historii ustanawiany jest w drodze rozporządzenia przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Otrzymują go zabytki o szczególnej wartości historycznej, naukowej i artystycznej, utrwalone w powszechnej świadomości i mające duże znaczenie dla dziedzictwa kulturalnego Polski.

Artykuł 15. cytowanej ustawy wskazuje, że:

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, na wniosek ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, w drodze rozporządzenia, może uznać za pomnik historii zabytek nieruchomy wpisany do  rejestru lub park kulturowy o szczególnej wartości dla kultury, określając jego granice.

Lista pomników historii jest otwarta. Zawiera obiekty i obszary reprezentujące najwybitniejszą grupę zabytków, odzwierciedlającą bogactwo i różnorodność dziedzictwa kulturowego w Polsce. Do dziś to najwyższe wyróżnienie nadano 81 zabytkom. Z każdym rokiem, lista najcenniejszych obiektów sukcesywnie powiększa się. 

Do tej pory na liście pomników historii w województwie warmińsko-mazurskim znajdowały się zaledwie trzy obiekty:

 • zespół katedralny we Fromborku (od 16 września 1994 r.)
 • pole bitwy pod Grunwaldem (od 4 października 2010 r.)
 • Kanał Elbląski (od 28 stycznia 2011 r.) 

Niedługo dołączą do listy dwa kolejne: Zamek biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim oraz Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Świętej Lipce.  

Uroczystość wręczenia tytułów odbędzie sie w piątek 20 kwietnia. Rozpocznie się ona o godz. 12.00 w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. 

Lista Pomników Historii

Zamek biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim jest położony ok. 94 km od Elbląga (odległość drogowa). Warto odwiedzić to miejsce. Warownia ta nalezy do najcenniejszych zabytków architektury gotyckiej w Polsce. Warto pamiętać, ze nie została wybudowana przez Krzyżaków. Prace budowlane rozpoczęto w 1350 roku – zaledwie rok po przeniesieniu z Ornety (niem. Wormditt) do Lidzbarka Warmińskiego (niem. Heilsberg) siedziby biskupów warmińskich. Zakończyły się one ok. 1401 r. Budynek wzniesiono na planie czworoboku o wymiarach 48,5x48,5 m. Dziedziniec zamku ze względu na krużganki przypomina dziedziniec Zamku Królewskiego na Wawelu. Z tego tez powodu zaek w Lidzbarku Warmińskim jest czasem określany "Wawelem północy". Zamek jest udostepniony dla zwiedzjących – stanowi siedzibę Muzeum Warmińskiego, które jest oddziałem Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.

Godziny otwarcia dla zwiedzających

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 2
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Turysta
9 miesięcy temu 1
Byłem. Piękny i nie zniszczony wojną zamek.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.